מהי בדיקת כשירות רפואית לנהיגה ואיך יוצאים מזה?

רבים שואלים אותי, מהי בדיקת כשירות רפואית לנהיגה אשר עורבת להם מעבר לפינה.

ובכן, נתחיל מההתחלה.

כל נהג אשר משרד הרישוי חש כי עלולה לעלות מסוכנות מנהיגתו או כל נהג אשר מבקש לנהוג ברכב ציבורי ו/או משא כבד ישלח לבדיקה רפואית מטעם משרד הרישוי.

הרופא האמון על בדיקות אלו, הינו, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, אשר מעניק את השירות הרפואי למשרד הרישוי, אשר בסופו של דבר, שולח המלצתו למשרד הרישוי.

כיצד ידע נהג, כי הוא מוזמן לבדיקת כשירות רפואית לנהיגה במכון הרפואי?

במקרה של מבקש רישיון נהיגה למשא כבד או רישיון נהיגה ציבורי, נהג אשר ימלא את פרטיו במשרד הרישוי וישאיר טופס ירוק (מאין טופס בריאות הכולל בדיקת עיניים), ימצא לאחר מספר חודשים, כי נשלח אליו בדואר זימון לבדיקת כשירות רפואית לנהיגה.

חשוב לשים לב, כי כתובת הדואר שלך מעודכנת במשרד הפנים, על מנת שלא נפספס זימון זה.

נציין, כי ההמתנה לבדיקת כשירות רפואית, עלולה להיות ארוכה ביותר ועל מנת לקצרה, ניתן לפנות לעורך דין המתמחה בתחום.

במקרה שבו נתקבלה פניה למשרד הרישוי מאת גורם מדווח (בתי המשפט, ביטוח לאומי, צה"ל ועוד) אודות מסוכנות מנהיגתו של הנהג, הרי שהנהג יקבל לביתו זימון לבדיקת כשירות רפואית, גם זימון סוג זה ישלח באמצעות הדואר.

אציין, כי במידה ולא יופיע הנהג לבדיקת כשירות רפואית לנהיגה, אזי, כי המכון רשאי להתלות את רישיון נהיגתו ויעדכן את משרד הרישוי אודות התליית רישיון הנהיגה.

מהי בעצם אותה בדיקת כשירות רפואית לנהיגה?

סוג הבדיקה תלויה בנבדק ובתיקו.

נכון לומר, כי יש דמיון בין הבדיקות השונות, אולם לכל נהג תהיה בדיקה מעט שונה וזאת על פי החלטת הרופא, אשר בודק את תיקו במכון הרפואי.

אגלה כי ברוב המקרים בדיקת כשירות הנהיגה תכלול מן הנהג בדיקה אישיותית הכוללת שיחה עם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים פסיכיאטר או פסיכולוג, אשר אמורים להצביע על כשירות רפואית לנהיגה.

הבדיקה עלולה להמשך כמה שעות וכרוכה בעלות של כמה מאות שקלים, אשר חלה על הנבדק(!).

בנוסף לבדיקת כשירות הנהיגה, חלק מן הנבדקים ידרשו להביא מסמכים רפואיים הנוגעים למצב בריאותם (בדרך כלל כאשר מיוחסת להם לקות כלשהי).

האם ניתן וכדאי להתכונן לבדיקת כשירות רפואית?

כמו בכל מבחן, חשוב לדעת בפני מה הנך עומד ומה צפוי לך ביום בדיקת כשירות הנהיגה.

ברור כי כל אדם אשר יודע מה צפוי לו ולמה עליו לצפות, יפחית משמעותית את הסיכוי להפסל בבדיקת כשירות הנהיגה ולמצוא עצמו חלילה ללא רישיון נהיגה.

מתי אקבל תשובה מבדיקת הכשירות הרפואית?

ובכן, כפי שההמתנה לבדיקת כשירות הנהיגה, עלולה לקחת זמן רב (מספר לא מבוטל של חודשים), כך גם התשובה לבדיקת כשירות הנהיגה.

ישנו עומס רב על המכון, ועל אף שהיום העומס נחלק בין כמה מוסדות מטעם המכון, קרי נהגים נשלחים לבדיקות כשירות נהיגה במספר מקומות שונים המהווים זרועות של המכון, עדיין התשובה עלולה לקחת זמן רב.

רישיונך חשוב, לזירוז משמעותי של ההליך ניתן לפנות לעורך דין המתמחה בתחום.

נסיעה בטוחה ובהצלחה

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521

שתפו:

עורכת דין דנה דוד
עורכת דין דנה דוד

למשרדינו ניסיון עשיר ביצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה תאונות קטלניות, ייצוג מקיף בועדת ערר של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ועוד.

פתח וואטסאפ
נשמח לעזור!
היי,
איך אפשר לסייע?
 

 

 
דילוג לתוכן