מהי בדיקת כשירות רפואית לנהיגה ואיך יוצאים מזה?

מהי בדיקת כשירות רפואית לנהיגה ואיך יוצאים מזה?

כותבת ועורכת המאמר: דנה דוד עו"ד

רבים שואלים אותי, מהי אותה בדיקת כשירות נהיגה אשר עורבת להם מעבר לפינה. ובכן, נתחיל מההתחלה.

כל נהג אשר משרד הרישוי חש כי עלולה לעלות מסוכנות מנהיגתו או כל נהג אשר מבקש לנהוג ברכב ציבורי ו/או משא כבד ישלח לבדיקה רפואית מטעם משרד הרישוי.

הרופא האמון על בדיקות אלו, הינו, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. המכון הרפואי, מעניק את השירות הרפואי למשרד הרישוי, אשר בסופו של דבר, שולח המלצתו למשרד הרישוי.

כיצד ידע נהג, כי הוא מוזמן לבדיקת כשירות רפואית לנהיגה במכון הרפואי?

במקרה של מבקש רשיון נהיגה למשא כבד או רשיון נהיגה ציבורי, נהג אשר ימלא את פרטיו במשרד הרישוי וישאיר טופס ירוק (מאין טופס בריאות הכולל בדיקת עיניים), ימצא לאחר מספר חודשים, כי נשלח אליו בדואר זימון לבדיקת כשירות רפואית לנהיגה.

חשוב לשים לב, כי כתובת הדואר שלך מעודכנת במשרד הפנים, על מנת שלא נפספס זימון זה. נציין, כי ההמתנה לבדיקת כשירות רפואית, עלולה להיות ארוכה ביותר ועל מנת לקצרה, ניתן לפנות לעורך דין המתמחה בתחום.

במקרה שבו נתקבלה פניה למשרד הרישוי מאת גורם מדווח (בתי המשפט, ביטוח לאומי, צה"ל ועוד) אודות מסוכנות מנהיגתו של הנהג, הרי שהנהג יקבל לביתו זימון לבדיקת כשירות רפואית, גם זימון סוג זה ישלח באמצעות הדואר.

אציין, כי במידה ולא יופיע הנהג לבדיקת כשירות רפואית לנהיגה, אזי, כי המכון הרפואי רשאי להתלות את רשיון נהיגתו ויעדכן את משרד הרישוי אודות התליית רשיון הנהיגה.

מהי בעצם אותה בדיקת כשירות רפואית לנהיגה?

סוג הבדיקה תלויה בנבדק ובתיקו. נכון לומר, כי יש דמיון בין הבדיקות השונות, אולם לכל נהג תהיה בדיקה מעט שונה וזאת על פי החלטת הרופא, אשר בודק את תיקו במכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

אגלה כי ברוב המקרים בדיקת כשירות הנהיגה תכלול מן הנהג בדיקה אישיותית הכוללת שיחה עם פסיכולוג/פסיכיאטר מומחה ומבחני מחשב, אשר אמורים להצביע על כשירות רפואית לנהיגה.

הבדיקה עלולה להמשך כמה שעות וכרוכה בעלות של כמה מאות שקלים, אשר חלה על הנבדק(!).

בנוסף לבדיקת כשירות הנהיגה, חלק מן הנבדקים ידרשו להביא מסמכים רפואיים הנוגעים למצב בריאותם (בדרך כלל כאשר מיוחסת להם לקות כלשהי).

האם ניתן וכדאי להתכונן לבדיקת כשירות רפואית?

כמו בכל מבחן, חשוב לדעת בפני מה הנך עומד ומה צפוי לך ביום בדיקת כשירות הנהיגה. ברור כי כל אדם אשר יודע מה צפוי לו ולמה עליו לצפות, יפחית משמעותית את הסיכוי להפסל בבדיקת כשירות הנהיגה ולמצוא עצמו חלילה ללא רשיון נהיגה.

מתי אקבל תשובה מבדיקת הכשירות הרפואית?

ובכן, כפי שההמתנה לבדיקת כשירות הנהיגה, עלולה לקחת זמן רב (מספר לא מבוטל של חודשים), כך גם התשובה לבדיקת כשירות הנהיגה. ישנו עומס רב על המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ועל אף שהיום העומס נחלק בין כמה מוסדות מטעם המכון הרפואי, קרי נהגים נשלחים לבדיקות כשירות נהיגה במספר מקומות שונים המהווים זרועות של המכון הרפואי, עדיין התשובה עלולה לקחת זמן רב.

רישיונך חשוב, לזירוז משמעותי של ההליך ניתן לפנות לעורך דין המתמחה בתחום.

נסיעה בטוחה ובהצלחה

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין המתמחה בתחומו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521

דנה דוד עו"ד – מקימת הועדה למכון הרפואי בלשכת עורכי הדין לישראל

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521