בדיקת פסיכיאטר במכון הרפואי לבטיחות בדרכים

בדיקת פסיכיאטר במכון הרפואי לבטיחות בדרכים

כותבת ועורכת המאמר:  עו"ד דנה דוד – מקימת הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין

כ- 20% מאוכלוסיית מדינת ישראל, סובלים מהפרעה כלשהי. אין כל פגם באדם אשר לוקה בהפרעה כזו או אחרת. אולם, במקרה בו מדובר בנהג, אשר עולה ספק באשר למסוכנותו בין אם עבור עצמו ובין עם עבור ציבור עוברי הדרך, משרד הרישוי, יבקש לבדוק את כשירותו לנהיגה. 

בדיקת כשירות הנהגים של משרד הרישוי מבוצעת על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. המכון הרפואי אחראי על בדיקת כלל הנהגים הן בכל הקשור לפן הפסיכיאטרי והן לכל הקשור לפן הפסיכולוגי או ההתנהגותי. 

אולם, לא בכל מקרה פסיכיאטרי, נמצא את עצמנו תחת העין הבוחנת של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. במאמר זה, אתייחס לשאלות אותן אני נשאלת חדשות לבקרים, על ידי אותם נהגים ומשפחותיהם, אשר מוטרדים מלאבד את רשיון נהיגתם ובצדק. 

אציין, כי רוב השאלות בתחום זה נוגעות לפן הפסיכיאטרי ועל כן אתמקד בפן זה. 

האם כל נהג הלוקה בהפרעה נפשית ו/או בעיה פסיכיאטרית יבדק במכון הרפואי לבטיחות בדרכים (בקיצור המרב"ד)?

לא פעם, פנה אלי נהג אשר מציין, ששמע, כי בשל הבעיה הפסיכיאטרית המיוחסת לו, עליו לחשוש שמא ימצא עצמו ללא רשיון נהיגה.

התשובה אכן מעודדת, לא כל נהג, אשר לוקה בבעיה פסיכיאטרית, יזומן לבדיקה מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. ישנם נהגים, אשר חיים עם מצב פסיכיאטרי בין אם מדובר בהפרעה בי פולרית או סכיזופרניה ו/או כל הפרעה אחרת, אשר המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, לא מבקש לבדוק את כשירותם הרפואית. שכן, לא התרחש כל אירוע אשר מצדיק בדיקה של פסיכיאטר מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

רבים מהסובלים מבעיה פסיכיאטרית אשר קיבלו את רשיונם, אינם יאלצו להבדק במכון הרפואי מהסיבה הפשוטה כי כל עוד לא נראת סיבה פסיכיאטרית המצדיקה לזמנם לבדיקת כשירות – לא יזומנו לבדיקה. 

באלו מקרים יזומן אדם הסובל מבעיה פסיכיאטרית לפסיכיאטר מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

ישנם מספר מקרים 'קלאסיים', אשר בהם, סביר מאד, שנהג הלוקה בהפרעה פסיכיאטרית, יזומן למכון הרפואי לבטיחות בדרכים. למשל, מקרים בהם נבדקים דווחו על ידי ביטוח לאומי (כאשר הם בעצמם העבירו מידע לביטוח לאומי אודות מצבם הפסיכיאטרים) או מקרים בהם נהגים אושפזו בבית חולים פסיכיאטרי. כל אלו עלולים למצוא את עצמם מזומנים לבדיקה אצל פסיכיאטר מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. 

הסיבה הקצרה ביותר להסבר אודות זימונם של אלו הינה – החוק. ישנו סעיף בפקודת התעבורה, אשר מחייב את הרופא המטפל (שלרוב מדובר בפסיכיאטר) לדווח אודות שינוי במצבו הרפואי של מטופלו. מטרת הסעיף בחוק היתה והינה למנוע סיכון של משתמשי הדרך. 

במקרה בו הנהג עצמו יזם את הטיפול הפסיכיאטרי במטרה לחוש טוב יותר, האם גם אז פסיכיאטר מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים יבקש לבדוק אותו?

התשובה הינה חד משמעית – כן. במקרים רבים בהם הנני מטפלת, הנהג אשר חווה בעיה פסיכיאטרית קטנה כגדולה – נתבקש להתייצב לבדיקה פסיכיאטרית מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, וזאת על אף שהוא בעצמו יזם טיפול פסיכיאטרי. גם במקרים אלו, בהם הנהג בעצמו יזם את הטיפול הפסיכיאטרי, יקרא הנהג לבדיקת פסיכיאטר מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

רבים מאיתנו יטענו ובצדק, כי הדבר אינו הוגן ועלול למנוע מלוקים בבעיה פסיכיאטרית לבקש טיפול. מאידך, יטענו אחרים, כי אדם אשר סובל מבעיה פסיכיאטרית – כל מבוקשו הוא להיות בריא, גם אם רשיון נהיגתו מוטל על כף המאזניים.   

האם פסיכיאטר מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, יבקש כי נביא בפניו חוות דעת מטעמנו?  

פסיכיאטר מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, יבחן את תיקו של הנהג עוד טרם הנהג יגיע לפתחי המכון הרפואי. לאחר בדיקת תיק הנהג, יחליט הפסיכיאטר האם יש טעם בהמצאת מסמכים. ברוב המקרים, ישלח לנהג על ידי המכון הרפואי, קובץ דק, בו שאלות לעניין מצבו הפסיכיאטרי. לפחות טופס אחד יופנה לפסיכיאטר המטפל או לפסיכיאטר של קופת החולים של הנהג. 

האם ניתן לפנות לפסיכיאטר פרטי על מנת שימלא את הטפסולוגיה אודות הנהג? 

כמובן שניתן גם לפנות לפסיכיאטר פרטי במידה ויש צורך, אולם, כידוע, מדובר בעלויות לא מבוטלות ומעמסה כלכלית על הנהג. 

האם פסיכיאטר מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים יכול לשלול את רשיון נהיגתי?

פסיכיאטר מטעם המכון הרפואי, אשר מעיין בתיקו של הנהג, מעבירו לגורם נוסף לבדיקה. ברוב רובם של המקרים התיק לא יבדק על ידי פסיכיאטר אחד בלבד, אלא יעבור לעיונו של איש צוות נוסף.  מצב זה, מהווה חלק מן הסיבות לעיכובים הרבים אשר נוצרים במכון הרפואי לבטיחות בדרכים ולהמתנה הארוכה עליה נדבר מעט בהמשך. 

יתר על האמור, ישנם תיקים, אשר לאחר הבדיקה הפסיכיאטרית של המכון הרפואי, ידרש הנהג לעבור בדיקה , שתבוצע על ידי פסיכולוג מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

חוויתי מצב אובדני וכעת אני חש בטוב. האם אפשר לבטל את הבדיקה של פסיכיאטר מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

לצערי, התשובה לכך היא בשלילה. אולם, מנסיוני הרב וסביר, כי הפסיכיאטר מטעם המכון הרפואי בעצמו, ידע לאבחן, כי מצבך טוב וכן חלף מספיק זמן מהמועד בו אירע האירוע המצער או המצב הקשה בו שהה הנהג וימהר לסכם את התיק בצורה חיובית, קרי ימליץ על השבת רשיונו של הנהג.  

במידה ופסיכיאטר מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים המליץ שלא לאשר את רשיונו של הנהג, האם כדאי להגיש ערר לועדת הערר על החלטות המכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

כל מקרה לגופו. במקרים כגון דא, לא נכון יהיה לרוץ מייד לועדת הערר על המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ויתכן ויהיה ניתן להשיב את רשיונו של הנהג בצורה זולה ומהירה הרבה יותר. בין אם מדובר בבעיה פסיכיאטרית קלה או 'קשה'. חשוב מאד להתייעץ עם עורך דין המתעסק בתחום המכון הרפואי לפני הגשת הערר והוצאת הכספים רבים. העניין 'הלכאורה' פעוט הזה, של ייעוץ  משפטי קצר, עלול להכריע את הכף ולמנוע אובדן רשיון נהיגה לתקופה ממושכת (!). 

האם במקרים פסיכיאטרים, ישנו טעם להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, טרם הגעה למכון הרפואי או עדיף לי להמתין עד לאחר מתן תשובה מטעם המכון?

ישנו יתרון גדול בהתייעצות עם עורך דין אשר 'חי את התחום', בפרט בתחום הפסיכיאטרי, עוד טרם הגעה למכון הרפואי, שכן מצב שכזה יכול להפחית משמעותית את הסיכוי שתצטרך להלחם מול ועדת הערר על המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ותוכל לשמור על רשיון נהיגתך. 

האם ישנם מקרים בהם עורך דין ימליץ שלא לגשת לועדת הערר למכון הרפואי לבטיחות בדרכים 

התשובה היא בהחלט חיובית. עורך דין הגון אשר מכיר את התחום על בוריו, ידע בדיוק להגיד מתי הגשת ערר לועדת הערר על המכון הרפואי לבטיחות בדרכים הינה חסרת טעם ובזבוז כספים ויש להמתין פרק זמן ספציפי טרם הגעה לועדה ו/או למכון הרפואי. 

סעו בזהירות ושמרו על בריאותכם!

 

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין המתמחה בתחומו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521

עו"ד דנה דוד

מקימת הועדה למכון הרפואי בלשכת עורכי הדין לישראל

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?

יצירת קשר

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים

יצירת קשר

מאמרים נוספים מהבלוג שלנו

Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות