שלילת רישיון נהיגה בשכרות

שלילת רישיון נהיגה בשכרות

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד

נתפסתי נוהג בשכרות – האם ישלל רשיוני? לכמה זמן? האם אפשר לצאת מזה ללא שלילת רשיון? האם ניתן לשלם קנס גבוה במקום שלילת רישיון נהיגה בשכרות? האם ישנן סנקציות נוספות לאחר נהיגה בשכרות?

תשובות לשאלות אלו, אשר חוזרות שוב ושוב על ידי לקוחותיי, יפורטו כאן לפניך בקצרה.

אם נתפסת נוהג בשכרות, סביר, כי הנך כבר יודע, כי אתה חשוף לעונש של שלילת רשיון נהיגה. על פי 'החוק היבש', על בית המשפט להשית עליך, לכל הפחות, שנתיים שלילת רשיון בפועל וסנקציות נוספות עליהן אדון בהמשך.

האם שנתיים שלילת רשיון בפועל בנהיגה בשכרות, יכולות להפוך לשנתיים שלילת רשיון על תנאי, כאשר מדובר בנסיבות מיוחדות?

לצערי לא. בית המשפט המחוזי פסק, זה מכבר, כי כוונתו של המחוקק בחוק מינימום הקובע שנתיים שלילת רישיון נהיגה בשכרות בפועל – הינה שנתיים שלילה..בפועל.

באלו מצבים תבקש התביעה המשטרתית לשלול את רשיון נהיגתי, מעבר לשנתיים, אם הואשמתי בנהיגה בשכרות?

ככל שכמות האלכוהול הינה גבוהה, ותק הנהיגה מועט, כאשר זו אינה עבירת השכרות הראשונה המיוחסת לך וכיוצ"ב. אולם, ישנם מצבים רבים בעבירת שכרות שנצא ללא שלילת רשיון בפועל – עליהם ארחיב בהמשך.

האם אוכל להמיר שלילת רשיון נהיגה בעבירת שכרות בקנס כספי?

שוב, התשובה שלילית. מעבר לעובדה, כי מדובר בהליך פלילי – תעבורתי אשר מטרתו להעניש נהג על חטאו, בתי המשפט לא רוצים להביא למצב, כי נהגים אשר ידם משגת יצאו נשכרים ואלו אלו שידם אינה משגת יצאו נפסדים. על כן, לא ניתן לבטל לחלוטין שלילת רשיון נהיגה בעבירה של נהיגה בשכרות תמורת הגדלת הקנס הכספי.

להוציא שלילת רשיון נהיגה בעבירה של נהיגה בשכרות, האם ישנן סנקציות נוספות עליהן אני חשוף לאחר שנתפסתי נוהג בשכרות?

כן. לרוב, התביעה המשטרתית תבקש מבית המשפט להשית עליך בנוסף לשלילת רשיון בפועל, סנקציות נוספות של שלילת רשיון נהיגה על תנאי, קרי, במידה ותבצע עבירה דומה ב-3 שנים ממועד גזר הדין ישלל רשיונך, קנס כספי לא מבוטל לטובת קופת המדינה ואף מאסר על תנאי (שבנסיבות מחמירות עלול להפוך למאסר בפועל).

לאור העובדה, כי בעבירת השכרות קיים עונש מינימום של שנתיים שלילת רשיון בפועל וסנקציות נוספות, ישנם לא מעט מקרים אשר נהגים לא מרצים שלילת רשיון או שתקופת שלילת רשיונם הינה קצרה ביותר – הכיצד?

ישנם במשרדנו לא מעט תיקי שכרות אשר בגינם לא ריצה הנהג שלילת רישיון נהיגה בשכרות או שמא ריצה שלילת רשיון נהיגה קצרצרה וזאת על אף שנתפס נוהג בשכרות. ודאי תשאלו כיצד?

כפי שכל תיק פלילי או תעבורתי בנוי על ראיות משפטיות, גם תיקי השכרות מושתתים על אלו. בלעדיהן, לא ניתן יהיה להביא לכתב אישום או אם הוגש כתב אישום הרי שלא ניתן יהיה להרשיע את הנהג. ככל שעורך הדין מכיר את התחום היטב ובקיא בקריאת הראיות ובליקוייהן, אזי שבהצגתן, יתקשה בית המשפט להביא להרשעתו של הנהג ככל שירצה.

הרי שאם לא ניתן להרשיע את הנהג ונוצר ספק באשר לאשמתו, הרי שבית המשפט אמור לשחררו לביתו עם רשיונו בידו.

לכן, אל תחשוב פעמיים, גש להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום התעבורה.

שמור על חופש תנועתך ועל רשיונך.

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום דיני התעבורה ובטיפול בנושאים הקשורים אל המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521