התליית רשיון נהיגה על ידי משרד הבריאות

נהיגה בקלות ראש - כל מה שכדאי לדעת

כותבת ועורכת המאמר: דנה דוד עו"ד ונוטריון – מקימת הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין לישראל

האם התליית רשיון נהיגה הינה פסילה? האם היא שלילה? האם למשרד הבריאות ישנה סמכות להתלות את רשיון הנהיגה שלי ללא הודעה מוקדמת?

בתחום בו הנני מתמחה מזה שנים רבות, נתקלתי בשאלות רבות ומוצדקות אשר לקוחותיי שואלים, לעיתים, לאחר אינספור ניסיונות להסיק תשובה חד משמעית. במאמר זה אנסה לרכז לפניכם את השאלות והתשובות האקוטיות והשכיחות ביותר אשר צפות במשרדי לא פעם.

ראשית, מהי התלייה ובמה שונה היא מפסילת רשיון נהיגה?

התלייה הינה מאין 'הקפאת' רשיון הנהיגה על ידי משרד הבריאות ו/או משרד התחבורה. פסילה או שלילת רשיון נהיגה מותרת בשני אופנים: פסילה על ידי קצין משטרה בהליך מנהלי (פסילה מנהלית לאחר חשד לביצוע עבירה) או פסילה על ידי בית המשפט, אשר יכול לגזור את דינו של נהג ולהשית עליו תקופת פסילה או שלילת רישיון נהיגתו כאמצעי ענישה. 

התלייה, כפי שציינתי, הינה הקפאה של רשיון הנהיגה. משרד הרישוי ו/או משרד הבריאות אינו רשאי לפסול רשיון נהיגתו של נהג, אלא רשאי להתלותו, קרי להקפיא את רשיון הנהיגה ולציין במסוף המשטרתי ובמחשבי משרד הרישוי כי על הרשיון קיימת איזושהי הערה. החוק 'היבש', אינו מבדיל בין פסילה לבין התלייה ואינו מקל עלינו במידה ורשיוננו "רק" הותלה. אולם, כפי שניתן לראות בפועל, התלייה הינה מצב בו רשיון הנהיגה שלנו עדיין בתוקף, אולם קיימת עליו איזושהי הערה.

התליית רשיון נהיגהמהן ההשלכות של התליית רשיון נהיגה על ידי משרד הבריאות?

ההשלכות הן קודם כל ביטוחיות. כלומר, בזמן התלייה אין לנו כיסוי ביטוחי. אם חלילה תתרחש תאונת דרכים, חברות הביטוח יתנערו מליתן לנו כיסוי ביטוחי שעה שרשיוננו הותלה. העצוב הוא, כי חברת הביטוח מחייבת אותנו בדמי ביטוח חודשיים, גם אם רשיוננו מותלה. זאת מכיון שלעיתים אין כל ידע מוקדם כי רשיון הנהיגה שלנו הותלה ועל כן חברות הביטוח ממשיכות לחייב אותנו בתשלום.  אולם במידה ותתרחש תאונה והתליית רשיון הנהיגה שלנו תוודא, חברות הביטוח בכל זאת תתנערנה מכיסוי ביטוחי כיון שלא היינו אמורים לנהוג עקב אותה התלייה מדוברת.

שנית, ההשלכות יכולות להביא אף להליך משפטי תעבורתי. נסביר: במידה וישנה התלייה על רשיון הנהיגה שלנו, הרי ששוטר יכול ליתן לנו דוח תנועה. נציין, כי לא בכל התלייה 'נזכה' לקבל דוח תנועה, ישנם מקרים אשר לא יוכל השוטר לרשום לחובתנו דוח.

התליית רשיון נהיגה על ידי משרד הבריאות

תחילה, בואו נבין מי מטעם משרד הבריאות רשאי להתלות את רשיוננו. משרד הרישוי אינו גוף רפואי על כן, הוא נעזר בשירותי משרד הבריאות על מנת שזה האחרון יעניק לו שירות. משרד הבריאות מגייס את המכון הרפואי לבטיחות בדרכים על מנת שזה ישרת את משרד הרישוי כרופאו. במילים פשוטות משרד הרישוי נעזר במשרד הבריאות (במכון הרפואי) על מנת להעריך מסוכות בנהיגה בקרב נהגים.

כפי שציינתי, משרד הבריאות יכול להביא להתליית רשיון נהיגתו של אדם, אולם עליו לעמוד בתנאים הקבועים בחוק טרם התליית רשיון. במה דברים אמורים:

ישנם שני מצבים בהם משרד הבריאות רוכש סמכות להתלות רשיון נהיגה האחד התלייה עד גמר הבדיקות: כאשר נהג מזומן למכון הרפואי לבטיחות בדרכים לצורך בדיקות רפואיות וזאת עקב חשד למסוכנות בנהיגתו. כלומר, רק במקרה בו ישנו חשש למסוכנות נהיגתו של נהג, תבוצע התלייה טרם סיום הבדיקות.

המקרה השני, התרחש כאשר הסתיימו הבדיקות מטעם משרד הבריאות והוחלט על ידי זה, כי הנהג אינו כשיר לנהיגה וקיימת מסוכנות כלפי עצמו ו/או כלפי משתמשי הדרך.

האם משרד הבריאות חייב לידע אותי על התליית רשיון הנהיגה שלי?

בהחלט כן . החוק קובע, כי ישנה חובת שימוע מצד הגוף המבקש להתלות את רשיוננו טרם נטילת רשיון נהיגה או טרם התליית רשיון הנהיגה של אדם. אל לשימוע להיות ריק מתוכן (כפי שקורה לא פעם), אלא אליו להיות אמיתי ומשקף נאמנה את המצב העובדתי. למצער, ניתן לראות, כי השימוע אשר נעשה במשרד הרישוי, אינו אלא הליך ריק מתוכן בו החומר הרפואי כלל לא נמצא בפני מנהלת משרד הרישוי והיא כלל לא יכולה לדון בעניינים רפואיים אשר במחלוקת או שלאו.  

כיצד ניתן להפסיק את ההתלייה של משרד הבריאות?

ראשית, ניתן להפסיק את ההתלייה על ידי משרד הבריאות, אולם לשם כך, עלינו לפנות לועדת הערר על המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. ועדת הערר הינה יושבת מעל המכון הרפואי מבחינת היררכית והיא אמונה על שמיעת העררים המוגשים נגד המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. קרי, בידי ועדת הערר על המכון הרפואי להביא להפסקת התליית רשיון הנהיגה או המשך התליית רשיון הנהיגה.

מעל ועדת הערר יושב בית המשפט המחוזי. במידה וחו"ח גם מועדת הערר לא תבוא הישועה, הרי שיש לנו את האפשרות לבוא בדין ודברים בפני בית המשפט המחוזי וזאת תוך פרק זמן של 45 ימים ובטענות משפטיות גרידא.

האם ישנן דוגמאות ממשיות לעניין ביטול התליית רשיון נהיגה על ידי משרד הבריאות?

ודאי. משרדנו אשר מתעסק בתחום המכון הרפואי שנים רבות, ייצג במאות מקרים, בהם רשיון הנהיגה של נבדק הותלה, בין אם עד גמר הבדיקות ובין אם אחריהן. בכל מקרה, חשוב לבדוק את התיק לגופו. ישנם מקרים בהם בחרנו להמנע מהגשת ערר ולהשיב את התיק לעיון בתוך המכון הרפואי ובכך חסכנו עבור הנבדק אלפי שקלים וזמן יקר ללא רשיון נהיגה.

התליית רשיון נהיגה על ידי משרד הבריאות אינה דבר של מה בכך, אולם ועל אף הסיבוך שבדבר, התלייה שכזו אינה סוף פסוק. ככל שנטפל בה מוקדם יותר, יתכן ובכך נחסוך עלויות רבות, זמן יקר ובעיקר פגיעה ברשיון הנהיגה.

סעו בזהירות!

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להיוועץ עם עורך דין המתמחה בתחומו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521

עו"ד דנה דוד

מקימת הועדה למכון הרפואי בלשכת עורכי הדין לישראל.

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?

יצירת קשר

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים

יצירת קשר

מאמרים נוספים מהבלוג שלנו

מבחן פסיכולוג למשאית
בלוג
דנה דוד

מבחן פסיכולוג למשאית

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד יש לך משאית עד 12 טון, ואתה משתוקק לקבל רשיון נהיגה מעל 12 טון? חושש שאם תבקש רשיון מעל

קרא עוד »
Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות