מהירות מופרזת

נהיגה תחת השפעת סם

נהיגה במהירות מופרזת בהתאם לרף המהירות החדש

מבוסס על מחקר אשר נערך במכון לקרימינלוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. לאחרונה, הועלה רף המהירות בחלק מכבישי הארץ, אך עוד טרם העלאת רף המהירות נוספו ברחבי הארץ מספר לא מבוטל של מצלמות מהירות מסוג א-3 , שעליהן קיימת ביקורת שאינן נועדו להפחית תאונות דרכים אלא דווקא להעשיר את קופת המדינה. האם העלאת המהירות מאזנת את הביקורת כאמור? איזה בית משפט יתן לך את הקנס הגבוה ביותר ומי יבחר לפסול את רשיונך?

מהי נהיגה במהירות מופרזת?

החוק הנוגע לנהיגה במהירות אסורה מציין, כי 'לא ינהג אדם ברכב בדרך במהירות העולה על הקבוע בחוק'. כל מהירות מעל הקבוע בחוק נחשבת לנהיגה במהירות מופרזת, אולם! בעבירה של נהיגה במהירות מופרזת ישנו מדרג מהירויות רחב אשר מהווה חשיבות רבה בכל ההליך. ועל כן יש חשיבות רבה לפנות לעורך דין מהירות מופרזת שמבחין בדקויות.

איזה בית משפט יטיל את הקנס הגבוה ביותר ומי יבחר לפסול את רשיונך?

האם אי פעם תהיתם האם כל בתי המשפט אוחזים באותה הדעה ובאותו רף ענישה? אז זהו, שלא. מחקר חדש אשר נערך במכון לקרימינולוגיה באוניברסיטת ירושלים מעלה ממצאים מעניינים: ישנם פערים לא מבוטלים הן בגובה הקנסות בין בתי המשפט השונים, הן בעדות השונות של הנהגים ואפילו בקשר למין השופט/שופטת. מהמחקר אשר נערך על ידי פרופסור מימי אייזנשטדט וד"ר שומרון מויאל עולה, כי הקנסות הגבוהים ביותר ניתנים דווקא בבית המשפט לתעבורה אשר בעיר תל אביב. קנסות נמוכים משמעותית ניתנים בבית המשפט לתעבורה בעיר ירושלים ובית המשפט בעיר באר שבע ממוקם בין השניים. יש לציין, כי המחקר עוסק בנהגים אשר ביצעו עבירות דומות ובעלות נסיבות דומות, כך שממצאים שהתקבלו, ככל הנראה אובייקטיבים דיו. לדידם של עורכי המחקר, הפערים הללו עלולים לנבוע מן העובדה, כי המצב הסוציו-אקונומי בעיר תל אביב גבוה יותר מאשר בערים באר שבע וירושלים. להגנת הפערים בין המחוזות, מציינים עורכי המחקר, כי ישנם משתנים רבים נוספים אשר נכללים בשיקולי בתי המשפט ואינם ניתנים לבדיקה סטיטסטית. יתרה מכך, עורכי המחקר גורסים, כי עונש של פסילת רשיון בפועל על עבירות נהיגה במהירות מופרזת, ניתן פעמים מרובות בבית המשפט בתל אביב ובירושלים, יותר מאשר בבית המשפט בעיר ברמלה ועוד פחות בבית המשפט בעיר באר שבע.
קרא עוד

איזה מגזר מחוייב בקנס כספי כבד יותר?

עורכי המחקר גורסים, כי הקנסות המוטלים על המגזר הערבי גבוהים יותר בכ-200 ש"ח מאלו המוטלים על נהגים מהמגזר היהודי. הפער מתרחב, כאשר מדובר בהסדר טיעון, אשר נעשה בין הנהג או עורך דינו לבין התביעה. <קרי, התביעה מחמירה בקנסות כספיים עם נהגים מהמגזר הערבי. אולם, גם כאן, עורכי המחקר דואגים להעיר את תשומת לבנו לעובדה, כי ישנם גורמים נוספים המשפיעים על רף הענישה של מהירות מופרזת, כמו למשל מספר ההרשעות הקודמות של הנהג וגובה החריגה מהמהירות המותרת. כמו כן, ומלבד גורמים אלו, שופטים עלולים להיות מוטים על ידי המאין סטיגמה המוטלת על נהגים מהמגזר הערבי בעלי עבר תעבורתי כבד ומייד רואים בהם כנהגים מוכנים שיש להחמיר עמם. עורכי המחקר עוד מגלים לנו, כי אחוז הנהגים מהמגזר הערבי, אשר נוהגים בזמן פסילה, הינו גבוה מאחוז הנהגים המבצעים עבירה זו באוכלוסיה כולה. אולם, לא ניתן לשלול את האפשרות, כי הדבר נובע גם מאכיפה רבה יותר באיזורי המגזר הערבי, דבר אשר מביא לאכיפה מרובה המביאה לכתבי אישום מרובים בקרב המגזר.

האם עדיף להשפט בפני שופטת או שופט?

המחקר מחדש לנו בנתון נוסף ומעניין: ישנו שוני בין גובה הקנסות הניתנים על ידי שופטות ובין קנסות הניתנים על ידי שופטים. במקרה הזה, המין היפה הוא המחמיר יותר. אז אולי להבא, כאשר תעמדו בפני שופט  -  תרגישו ברי מזל. האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין לתעבורה

מהו רף המהירות החדש:

במסגרת התאמת מהירויות הנסיעה בכבישים ניתן יהיה לנסוע בכביש מספר 1 בין ירושלים לתל אביב, בקטע שבין מחלף שער הגיא ועד מחלף גנות, במהירות של 110 קמ"ש (בפועל 120 קמ"ש). בכביש מספר 2 (כביש החוף) בקטע שבין קיסריה לחיפה תעלה מהירות הנסיעה מ- 100 קמ"ש ל-110 קמ"ש. בדרך מספר 471 (כביש מכבית) בקטע שבין מחלף בר אילן למחלף נחשונים מ-90 קמ"ש ל- 110 קמ"ש. בדרך מספר 5 בקטע שבין מחלף הכפר הירוק למחלף ראש העין תעלה מהירות הנסיעה מ- 90 קמ"ש ל-100 קמ"ש. כביש 6 מאפשר נסיעה רציפה ומהירה של 130 קמ"ש לכל אורכו, ללא אף רמזור.
קרא עוד

מהי המהירות המותרת (לרכב פרטי)? מלבד אם יש תמרור המורה אחרת.

דרך עירונית: 50 קמ"ש

דרך בין-עירונית: 80 קמ"ש, 90 קמ"ש אם קיימת מפרדה בנויה (גדר בטון הבנויה בין הנתיבים)
דרך מהירה: 110 קמ"ש

רחוב משולב (דרך המיועדת למשחקי ילדים, להולכי רגל ולרכב ושבכניסה אליה הוצב תמרור המורה על כך) 30 קמ"ש

מה המהירות המותרת בכביש 6?

מתוך אתר כביש 6:

מהירות הנסיעה בכביש 6 היא 120 קמ"ש, בקטע הנסיעה בין מחלף עירון ועד למנהרות חדיד.

יש להסתמך על הוראות השילוט בכביש מאחר ומהירות הנסיעה משתנה בהתאם לקטעי הנסיעה ובעת עבודות בכביש.

מהו הקנס על נהיגה מהירות מופרזת?

בתחום עירוני:
1.         נסיעה עד 20 קמ"ש מעל המותר - קנס 250 ש"ח.
2.         נסיעה בין 21-30 קמ"ש מעל המותר - קנס 750 ש"ח.
3.         נסיעה של 31 קמ"ש מעל המותר- זימון לבית המשפט
בתחום בין עירוני:
1.         נסיעה עד 25 קמ"ש מעל המותר קנס 250.
2.         נסיעה בין 26-40 קמ"ש  מעל המותר קנס 750.
3.         נסיעה של 41 קמ"ש  מעל המותר זימון לביהמ"ש .
נהג המוזמן לבית המשפט בשל חריגה מהמהירות המותרת עומד בפני שלילת רישיון נהיגה בפועל או לשלילה מותנית לתקופה שבין שנה לשלוש שנים.

חשוב לציין, אם מתרחשת תאונת דרכים שבה המהירות היא גורם אפשרי לתאונת הדרכים, הרי שלא ניתן לקבוע בוודאות את המהירות או להעריכה רק על בסיס התרשמותם של עדיי ראיה.

קרא עוד

אילו אמצעים עיקריים משמשים למדידת מהירות?

ממל"ז / דבורה / מצלמת מולטנובה / מצלמת א-3

  • ממל"ז - עובד על שליחת קרני לייזר אל עבר הרכב הנמדד וחזרה ממנו. המכשיר מחשב את המהירות בהתאם לזמן.
  • דבורה - מותקנת בניידת ועובדת בשיטת הראדר לכן קולטת ביותר מצבים ובטווח יותר רחוק. גם היא מודדת את מהירות הניידת לעומת מהירות הרכב הנמדד
  • מולטנובה – גם היא מבוססת על שיטת הראדר בתדר מסויים והמסוגלים למדוד את מהירות כלי הרכב הנעים לקראתם או המתרחקים מהם. מכשירים אלו פועלים על עיקרון דופלר שאומר שככל שעצם מסויים מתקרב למשדר תוך כדי השידור, עצמת האות המוחזר בחזרה תגדל.
  • א-3 גאטסו - 2 לולאות בתוך הכביש במרחק של כמטר אחת מהשנייה ואשר באמצעותן המערכת יודעת לחשב את המהירות של הרכב שעבר מעליהן על ידי מדידת ההשראות שהרכבים יוצרים.

מהירות מופרזת - עונש

מה ההבדל בין שתי העבירות?

עבירה של מהירות מקסימלית מוגדרת על פי תימרור ו/או על פי תקנות התעבורה.

כמו כן, עבירה זו נאכפת על ידי מכשירים המודדים מהירות ולפיכך, על התביעה להוכיח את נכונות ותקינות מכשירי המדידה,

מיומנות המפעיל של מכשיר המדידה ועמידת המשטרה בכללי ההפעלה של המכשור.

להבדיל מכך, העבירה של נהיגה במהירות שאינה סבירה, הינה עבירה אשר הוכחתה מתבצעת על ידי עדותם של שוטרים.

על כן, עבירה זו בדרך כלל מלווה לעבירה של ביצוע תאונת דרכים.

כלומר, גם במצב בו הנהג עומד במהירות המותרת על פי החוק, עדיין יכול להימצא אשם בתקנה 51 שהינה נהיגה במהירות שאינה סבירה שבעקבותיה,

נגרמה או יכלה הייתה להיגרם תאונת דרכים. קראו בהרחבה על פגיעה באדם בעקבות תאונה!

הבדל משמעותי נוסף הינו הניקוד והקנס בגין עבירות אלו:

נהיגה במהירות מופרזת, מעל למהירות המותרת טומנת בחובה בין 8-10 נקודות וקנס הנע בין 250-750 ש"ח, לעומת נהיגה שלא לפי תנאי השטח, שאינה טומנת בחובה ניקוד.

יש לזכור, כי הניקוד יכול להוביל אותנו לחובת קורסי נהיגה מונעת ואף שלילת רישיון בפועל, (זו הסיבה שנהגים רבים, מעדיפים להלחם על חופותם ולא לשלם את הדוח, אם הם חשים, כי נגרם להם עוול ויצליחו להוכיחו).

קרא עוד
מה המהירות המותרת

הבדל נוסף הינו בעונש:

אז מהו למעשה עונש מקסימלי על מהירות מופרזת?

בעבירת נהיגה במהירות מופרזת על פי תמרור, קצין רשאי לפסול את רשיון הנהיגה של הנהג, עוד בטרם כניסתו לבית המשפט, למשך 30 ימים.

במקרה שתוצאתה של העבירה הינה תאונת דרכים, קצין משטרה מורשה לפסול את רשיון הנהיגה למשך 60 ואף 90 ימים (העניין תלוי בתוצאת התאונה).

בעוד, עבירה של נהיגה במהירות שאינה סבירה אינה נכללת ברשימת העבירות בהן ניתן לפסול את רשיון הנהיגה על ידי קצין, אלא אם נגרמה תאונת דרכים בה נחבל או נהרג אדם.

עבירות אלו אינן מחייבות את בתי המשפט בעונש של פסילה בפועל, אך במידה וזו אינה העבירה הראשונה מסוג זה של עבירות –

מוגדרת בחוק פסילה של חודשיים בנוסף לסנקציות נוספות. אם תוצאת העבירה הינה תאונת דרכים, גם עבירה ראשונה יכולה להביא לפסילת הרשיון של 3 חודשים בנוסף לסנקציות נוספות.

מהו העונש בגין מהירות מופרזת?

בעבירת מהירות מופרזת לא לעולם יזומן הנהג למשפט.

חריגה עד 20 קמ"ש לא מחייבת בניקוד מטעם משרד הרישוי, אולם יכולה לחייב נהג בקנס בסך 250 ₪.

חריגה של 20-30 קמ"ש בדרך בין עירונית ועד 40 קמ"ש בדרך בין-עירונית, תחייב את הנהג לשלם קנס בסך 750 ש"ח.

חשוב להבין, כי עבירת מהירות מופרזת מחייבת את הנהג במספר נקודות לא מבוטל (8-10) ועל כן, לעיתים נקודות אלו יכולות להביא לפסילה אוטומטית שתדרש על ידי משרד הרישוי.

הצעתנו היא כי במצב שכזה יש לעיתים לבקש להשפט ולהלחם על רשיון הנהג.

חריגה גבוהה מזו, תביא לזימון לבית המשפט לענייני תעבורה ויתכן שתגרור שלילת רישיון נהיגה של הנהג ל-30 יום באופן מנהלי.

אם נאלץ להופיע בבית המשפט לתעבורה בגין עבירת מהירות מופרזת, אזי שעונשנו יהיה תלוי בכמה גורמים.

בין הגורמים נמצא: ותק הנהיגה, חריגה במהירות המותרת, עבר תעבורתי, בית המשפט בו אנו נשפטים וגורמים נוספים.

על כן חשוב להתייעץ עם עורך דין מהירות מופרזת.

מהו העונש בגין עבירת מהירות מופרזת לנהג חדש?

החוק מגדיר את עבירת מהירות מופרזת כעבירה חמורה ובפרט כאשר נהג חדש מבצע אותה.

לכן, המחוקק החליט, כי במקרה שעבירת מהירות מופרזת בוצעה על ידי נהג חדש אזי שלא משנה בכמה חרג מן המהירות המותרת,

תמיד בסופו של דבר יהיה מחוייב הנהג לבצע טסט ותיאוריה מחדש ולהיות יושתו עליו שנתיים נוספות בתוך הגדרה של נהג חדש.

המסקנה הינה כי לעיתים לנהג חדש לא כדאי לשלם את דוח המהירות אף על פי שמדובר בסכום נמוך ו/או שהוא לא זומן לבית המשפט רק כדי לא לשאת בעונשים הצפויים לו.

מתי עבירת מהירות מופרזת תתיישן?

דוח בגין מהירות מופרזת יכול להתיישן אם תוך 4 חודשים לא נודע לנהג על ביצוע העבירה - כאשר מדובר בדוח מצלמה.

דוח בגין מהירות מופרזת יכול להתיישן תוך 6 חודשים - כאשר מדובר ברכב חדש.

דוח בגין מהירות מופרזת יכול להתיישן תוך שנה אם מדובר בדוח רגיל.

דוח בגין מהירות מופרזת יכול להתיישן תוך שנתיים אם מדובר ברכב של חברה.

לסיכום, קיבלת לידך דוח בגין מהירות מופרזת , חשוב שתתייעץ כיצד עליך לנהוג בהתאם למצבך.

קודם כל צריך להבדיל בין האישומים:

  • האישום הראשון, הינו נהיגה במהירות מעל המהירות המרבית המותרת על פי חוק, אשר האכיפה בגין עבירה זו, מתבצעת על ידי מכשירי מודדי המהירות, (תקנה 54).
  • האישום שני, הינו החובה לנסוע במהירות סבירה בהתאם לתנאי השטח (תקנה 51). תקנה 51, מחייבת אותנו לנהוג בהתאם במהירות סבירה בהתאם לנסיבות ולתנאי הדרך והתנועה באופן שיקיים את השליטה ברכב.

לדוגמא: במקום שבו ישנם הולכי רגל או בזמן שבו מזג האויר גשום וסגרירי – הרי שעל הנהג לנסוע במהירות נמוכה מזו המצויינת בתמרור.

קרא עוד

עורך דין ומהירות מופרזת - איך ניתן להקל בעונש?

ברבים מן המקרים הפסיקה מחמירה עם הנהג ומחייבת אותו לצפות את הסכנות אשר יכולות להתרחש בפתאומיות כמו קפיצת הולך רגל לכביש,

כמו כן, הפסיקה כבר חייבה נהג בהאטה היכן ששדה הראיה מצטמצם, ליד התקהלות, בצד עקומה בכביש, בקרבת מעבר חציה ועוד.

יחד עם זאת, בתי המשפט מתרשמים מעבר תעבורתי דל, נסיבות עבירה מקילות, נסיבות אישיות מקילות וראיות תביעה לקויות.

ניתן לראות לדוגמא פסיקה באותה עבירה לפי תקנה 51 בה הורשע הנאשם ונגזר עליו עונש של 500 ש"ח קנס בלבד לעומת נאשם אחר,

אשר הורשע באותה עבירה בדיוק והושט עליו עונש קנס 1,500 ש"ח, פסילה על תנאי למשך שנתיים וחתימה על התחייבות כספית מצידו של 3,000 ש"ח.

בנוסף, לכל מכשיר המודד מהירות יש כמה מגבלות ודרישות בחוק ובפסיקה שאם לא התרחשו, התביעה תאלץ להקל בעונשו של הנהג ואף בחלק מן המקרים - לזכותו.

כל מקרה יש לבדוק לגופו של עניין וכל מכשיר לפי דרישותיו.

ניתן לראות מקרים בהם זוכה הנאשם באופן מלא, כאשר הוכחנו, כי השוטר לא היה מוסמך לבצע את בדיקת המהירות או שמכשיר האכיפה לא עבר בדיקה בזמן הראוי לכך ומקרים רבים נוספים.

חשוב לציין, כי יש נהג אשר מבקש מרצונו להשפט חושף את עצמו לקנס גבוה יותר מהקנס המקורי וחושף את גליון העבירות התעבורתיות שלו לעיני בית המשפט,

כך שאם במקרה מוטל על נהג עונש של פסילה על תנאי והוא מבקש להשפט הוא חושף את עצמו גם להפעלת הפסילה.

לכן, מומלץ לפחות להוועץ בעורך דין לתעבורה טרם הגעה לבית המשפט.

האמור לעיל אינו מהווה חו“ד משפטית ו/ או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין לתעבורה.

קרא עוד

למה דווקא איתנו?

ליווי מקצועי

הכרות עם מערכת החוק והמשפט בישראל תביא לליווי מקצועי ומצוין שייצג אתכם בצורה נאמנה מול מערכת המשפט.

הכרת המערכת

בזכות העבר של עו"ד דנה דוד בפרקליטות, יש לה היכרות עמוקה עם המערכת מבפנים. ההיכרות הזו תסייע בייצוג של כל תיק.

הניסיון בשטח

משרדנו צבר 15 שנות ניסיון במאות תיקים ואלפי לקוחות, ויש לנו את היכולת להתמודד עם כל מקרה.

העלאת סיכויי הצלחה

ייצוג של עורך דין תעבורה יעלה את סיכויי ההצלחה לסיום תיק בצורה מהירה יותר ומוצלחת יותר כדי שתוכלו לחזור לכביש מהר

חיסכון בזמן

חיסכון של זמני המתנה, זמני התעסקות, איסוף מידע ובדיקות. כשיש ליווי של עורך דין תעבורה תקבלו הנחיות לכל שלב ושלב בתהליך

גישה מותאמת

נתאים את השירות הנכון והיעיל ביותר לזמן המקרה. כל לקוח וכל מקרה הוא יחיד ומיוחד ודרך הטיפול תותאם לכך

תוצאות מוכחות

למשרדנו תוצאות מוכחות במאות תיקים בהם השגנו ללקוחותינו את התוצאות המיטביות והרצויות להתמודדות עם מורכבות המצב

יצירתיות

חשיבה יצירתית וגמישות מחשבתית היא המפתח להתמודדות עם כל בעיה. נמצא עבורכם את הפתרון שיקל על התהליך, יפשט אותו ויקצר את הדרך להשגת התוצאה

לקוחות מספרים
[grw id="5468"]
פתח וואטסאפ
נשמח לעזור!
היי,
איך אפשר לסייע?
 

 

 
דילוג לתוכן