נהיגה עם אפילפסיה – מותר או אסור?

נהיגה עם אפילפסיה – מותר או אסור?

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד

חווית התקף פרכוסי קל ורשיונך נלקח? הוגדרת כלוקה באפילפסיה האם נהיגה מותרת לך? הנך נהג מונית וחווית פרכוס ללא תסמיני אפילפסיה ובדיקת ה-EEG יצאה תקינה – על שאלות אלו ודומות, הנני נשאלת חדשות לבקרים ובצדק. ישנה עמימות מטרידה בעניין אפילפסיה ונהיגה ולכן אעלה לפניכם את התשובות לשאלות אלו במאמרון זה.

תחילה נבדיל בין 2 מצבים שונים שחשוב שנשים אליהם לב:

מצב ראשון, מצב בו נהג חווה התקף פרכוסי חד פעמי:

ברוב הפעמים, במצב שכזה, עדיין לא ידוע לנו, כי מדובר בנהג אשר לוקה באפילפסיה ועל כן, הוא יכול להנות מהספק, כלומר, אם לא נאמר לו על ידי רופאו אחרת, לא יאלץ ליטול טיפול תרופתי. אולם, הרופא סביר שידווח אודות האירוע הפרכוסי למשרד הרישוי.

מה קורה מכאן? משרד הרישוי שאינו מבין ברפואה, הוא מעביר את הדיווח לרופא מטעמו שהינו המכון הרפואי לבטיחות בדרכים או בקיצור המרב"ד.

אוקי, ומה דעתו של המכון הרפואי על פרכוס חד פעמי?

הרגולציה הפנימית של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, קרי החוק עליו הוא מסתמך, קובע, כי במקרה של אירוע פרכוסי חד פעמי שהנהג אינו מוגדר כלוקה באפילפסיה, מספיקה חצי שנה ממועד האירוע הפרכוסי על מנת לבחון, כי לנהג אין אפילפסיה ו/או פרכוסים נוספים והוא כשיר לנהיגה. אולם, כאן האולם הוא גדול, על כך, לצערי ישנם חילוקי דעות בין רופאי המכון הרפואי והדבר מבחינתכם נתון לפרשנות (!).

לעניות דעתי, המצב הינו אבסורד ועליהם ליתן על כך את הדעת. לא יתכן, כי ההתייחסות בין רופא אחד למשנהו בתוך המכון הרפואי לבטיחות תהיה שונה.

מצב שני, מצב הוא נהג מוגדר כאפילפטי:

כאשר מדובר בהתקף שני ויותר, אשר לרוב מייחסים לנהג כבר סעיף של אפילפסיה, סביר כי הרופא המטפל יבקש מהנהג ליטול טיפול תרופתי מקצועי (בדרך כלל מדובר בתרופות מסוג קפרה, למיקטל, דפלפט או דומיהן)

במצב שכזה נאלץ להמתין שנה שלמה כאשר אנו מאוזנים ומטופלים תרופתית.

מה הדין לגבי נהגים ציבוריים כשזה נוגע לנהיגה עם אפילפסיה?

איני אשת בשורות במקרים כאלו. הרגולציה של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, (אשר כאמור המכון הרפואי, הוא הגורם אשר ממליץ למשרד הרישוי האם הנהג כשיר לנהיגה), קובעת, כי תלוי בסוג הרכב האם מדובר ברכב משא או ברכב ציבורי, אולם מדובר לכל הפחות בהמתנה של 5 שנים (ובמקרה של רכב ציבורי 10), על מנת שיוכל אותו נהג לשוב ולנהוג ברכב מקצועי.

הרגולציה קשיחה עוד יותר כאשר מדובר בנהגי אוטובוס. באם נהג אוטובוס לוקה באפילפסיה, הוא כלל אינו רשאי לנהוג באוטובוס.

אציין, כי טיפלתי במצבים רבים, בהם נהג מודע להתקפיו ואף חש לפני שהם מתרחשים או במקרים כאשר ההתקפים הם ליליים בלבד והסיכוי כי יתרחשו בעת נהיגה הינו נמוך. אולם, בכל המצבים, חשוב לדעת, כי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, מחמיר את דרישותיו בצורה חריפה.

אם כך, נהיגה עם אפילפסיה תקינה?

באופן כללי, כן! הרי שסיכויי נהג אשר מאוזן ומטופל היטב, ללקות באירוע אפילפטי זהים לסיכוייו של נהג ללא אפילפסיה ללקות באירוע אפילפטי. אולם, ישנן הגבלות וזמני המתנה לא מבוטלים כאשר ציינתי לעיל.

מדוע עלי להעזר בעורך דין בתהליך?

ישנן 2 סיבות עיקריות וחשובות

ראיתי לא פעם, כיצד נהג נאלץ להמתין זמן כפול, רק בשל טעות אשר נעשתה על ידו או על ידי עורך דין שאינו מתמחה בתחום ו/או מסמכים אשר הגיש באופן מיותר אשר פגעו ביכולתו לקבל לידיו את רשיון נהיגתו וכיוצ"ב.

הטעם השני לכדאיות להתייעץ עם עורך דין למכון הרפואי הינו, כי גם כאשר הרגולציה מדברת על חצי שנה ושנה המתנה מיום האירוע האפילפטי, הרי שבשל זמני ההמתנה הבלתי נסבלים בתהליך המכון הרפואי בכללותו, זמני ההמתנה עלולים להכפיל ולשלש את עצמם (!) בשל עומס על המכון הרפואי ולעיתים חוסר יעילות מצידו. קרי, נהג עלול למצוא עצמו גם שנה וחצי אחרי אירוע אפילפטי ללא רשיון נהיגה.

חווית התקף אפילפטי? חשוב קודם כל להתייעץ עם עורך דין אשר מבין היטב בתחום לפני כל מעשה מול משרד הרישוי. מעשה אשר עלול לסכן את רשיונך.

שמור על רשיונך וחופש תנועתך.

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום דיני התעבורה

ליצירת קשר ללא התחייבות וייעוץ בנוגע לנהיגה עם אפילפסיה, חייג: 077-30-11-521

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521