הגשת בקשה לרכב ציבורי במשרד הרישוי

הגשת בקשה לרכב ציבורי במשרד הרישוי

כותבת ועורכת המאמר: דנה דוד עו"ד ונוטריון –  מקימת הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין

היום, יותר מבעבר, נהגים רבים מבקשים לעצמם פרנסה באמצעות נהיגה ציבורית. נשמע פשוט ? לצערנו לא כך הדבר.
כל נהג אשר מבקש לעצמו נהיגה ברכב ציבורי, בין אם עסקינן ברכב ציבורי מסוג מונית, אוטובוס ציבורי זעיר ו/או אוטובוס נוסעים– יאלץ לעבור דרך המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. מדוע? מהם הזמנים אשר ההליך עלול להמשך? מה הן האגרות אשר נאלץ לשלם ומהו הסיכוי לקבל את הרשיון המיוחל ? כל התשובות לפניכם.

 אז מהו המכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים הינו הגוף אשר בודק כשירותם של נהגים אשר מבקשים לקבל לידם רשיון רכב ציבורי.

מדוע דווקא המכון הרפואי אמון על בדיקות לרכב ציבורי?

ברור לכל, כי משרד הרישוי אינו רופא מוסמך לבדיקת נהגים, על כן, זה האחרון מסתייע במשרד הבריאות (ליתר דיוק במכון הרפואי לבטיחות בדרכים) לצורך בדיקת כשירות נהיגה.

האם אך ורק המכון הרפואי אמון על בדיקת כשירות נהגים ציבוריים?

אכן, רק המכון הרפואי לבטיחות בדרכים יכול להמליץ על כשירות נהיגה, אולם, למכון הרפואי לבטיחות בדרכים זרועות נוספות אשר הוקמו וזאת על מנת להפחית את כמות הנבדקים אשר מתדפקים על דלתותיו ובכך לזרז את הליך הנבדקים במכון הרפואי.

למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, מספר שלוחות אשר פועלות מטעמו. שלוחותיו ממוקמות בדרום בצפון ובמרכז על מנת להשיג נגישות לכמה שיותר נבדקים.

שימו לב, רבים מן הנהגים נקראים לשני מכונים בזה אחר זה. אותם נהגים לרוב תוהים מדוע נקראו לבדיקה משלימה. אל דאגה, מדובר במהלך שכיח.
לעיתים ובשל העובדה, כי עסקינן בבקשה מכרעת על עתידו ופרנסתו של נהג, מי מטעם המכון הרפואי, ימצא עצמו בהתלבטות אודות כשירותו הציבורית של נהג. בדיוק במצבים כאלו, אותו גורם מטעם המכון הרפואי, עלול לשלוח את הנהג לבדיקה נוספת גם היא מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים אולם בזרועו האחרת.

האם ישנה אפשרות לנהג, להמנע מבדיקות במכון הרפואי ולהבדק באופן פרטי במקום?

לצערנו, אין אפשרות שכזו. הרגולטור מחייב את כלל הנהגים, אשר מבקשים לקבל רשיון לרכב ציבורי, להבדק בבדיקה מטעם משרד הרישוי.

מה יעשה נהג, במקרה בו הוא סובל מהפרעות קשב ו/או בעיה רפואית ואני מתקשה בביצוע מבחני מחשב אשר נמשכים זמן רב?

השיקול האם לפטור נהג מלבצע את המבחנים הנדרשים בכתב, הינו מצוי בידיו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים עצמו.

לאותם נהגים אשר באמת מתקשים במבחנים בכתב נוכל לייעץ לבוא ולהציג אסמכתאות לעניין מצב קוגנטיבי ו/או מצב רפואי אשר יעידו על הקושי המיוחס לנהג, אולם שיקול הדעת האם להתיר פטור זה הינה של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

האם למכון הרפואי לבטיחות בדרכים ישנן בדיקות בכל שפה כמו רוסית אנגלית וערבית?

מנעד השפות במבחני המכון מוגבל, אולם ישנם מבחנים ברוסית בערבית ובעברית.

האם ישנה דרך להתכונן לבדיקות מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עוד טרם הגעה למכון?

עורך דין המתמצא בתחום יוכל להדריך אותך לגבי כל ההליך הצפוי לך במהלך הבדיקות ולהוריד משמעותית את מפלס הלחץ במקרה ויש כזה. מנסיון אוכל להעיד כי, לעיתים, הכוונה פשוטה הינה משמעותית ביותר ואף יכולה להפוך את הקערה על פיה.

זמנים ואגרות

כמה זמן צפוי להמשך כל הליך הוצאת רשיון הנהיגה דרך המכון הרפואי?

התשובה מעט מבלבלת. התשובה תלויה במספר גורמים: ראשית, גורם מקום ביצוע הבדיקה. למשל, באם נבדקת במכון מדיטון בתל אביב, הרי שצפוי לך הליך קצרצר בין חודשיים לשלושה.
אולם, באם נבדקת במכון בעיר באר שבע, סביר כי מדובר במספר חודשים, שאף יכול להגיע למספר דו ספרתי(!).  יצוין, כי מועדים אלו אינם כוללים את הזמן הדרוש להשלמתו של הקורס לרכב ציבורי ו/או את התיאוריה והטסט הנדרשים לנהג בסופו של הליך המכון הרפואי.

חוייבתי לשלם אגרה למכון הרפואי בסך כ-1,000 ₪ לטובת המבחנים לרכב ציבורי, האם נכים רשאים לבקש פטור מאגרה זו?

איננו אנשי בשורות כאן. אין מקום לבקשת פטור מאגרה מטעם המכון הרפואי. במאמר מוסגר, נציין, כי רבים מהנבדקים במכון הרפואי הינם בעלי נכות כלשהי ועל כן מתן פטור מאגרת המכון הינו בעייתי.
החדשות הטובות הן, כי ניתן לחלק את התשלום ל-18 תשלומים באמצעות כרטיס אשראי בתשלום באתר משרד הבריאות.

האם כאשר הגשתי בקשה לקבל לידי רשיון לרכב ציבורי, ניתן לפגוע לי ברשיונות אחרים או שרשיונותי האחרים אינם קשורים לבקשתי כלל ועיקר?

התשובה, ככל שתהיה משונה, היא חיובית. קרי, ברגע שבו בחרת להגיש בקשה לרשיון לרכב ציבורי ממשרד הרישוי, בין אם בגין רשיון ציבורי או רכב משא או אף רכב פרטי, הרי שכלל רשיונותיך חשופים לבדיקתו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. אין זה אומר כי רשיונותיך הפגעו בוודאות, אולם ככל שתמצא מסוכנות מנהיגתו של נהג, למכון הרפואי ישנה הסמכות להתלות רשיון נהיגה קיים.

האם הדבר הוגן ? ברוב המקרים, איננו סבורים, כי התליית רשיון נהיגה קיים היא דבר הוגן,  אולם בפועל נתקלנו בעשרות מקרים בהם נלקח רשיון קיים. אותם נהגים ביקשו לשכור את שירותינו להשבת רשיון הנהיגה ואף קבלת רשיון הנהיגה הציבורי אותו ביקשו לקבל לידם.

מהם הסיכויים שאעבור בהצלחה את ההליך לקבלת רשיון ציבורי מהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

שאלת מיליון הדולר. לכל נהג סיכוי אחר לעבור את מבדקי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים והדבר תלוי באישיותו של הנהג, עברו וכיוצ"ב. נוכל להמליץ לבקר במשרד עורך דין המתמחה בתחום על מנת להעלות את סיכוייך לעבור את מבדקי המכון הרפואי.

מהן האפשרויות העומדות לרשותי באם לא עברתי בהצלחה את המבחן של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

לפנינו עומדות 2 אפשרויות, האחת לערער על ההחלטה של המכון הרפואי בפני ועדת ערר אשר אמונה על ערעורים מסוג דא. האפשרות השניה, להמתין שנה ולהגיש את הבקשה לקבלת רשיון ציבורי בשנית. הבקשה תוגש למשרד הרישוי ומשם תעבור (שוב) למכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

האם כדאי להמתין שנה נוספת או להגיש ערר?

תלוי בתיקו של הנהג ובחשיבות רשיון הנהיגה הציבורי עבורו. לקוחות רבים, מגיעים למשרדינו ושם לעיתים, המלצתנו, לאחר בחינת התיק, היא כי לא כדאי כלל להגיש ערר והמעשה הנבון יהיה להמתין שנה גם אם לעיתים הדבר למורת רוחו של הלקוח, שכן אין ספק, כי אדם אשר מבקש לעבור הליך לא פשוט זה, אינו מבקש זאת לצורך הנאה בלבד.

האם אוכל לדעת מהי הסיבה בגינה נפסלתי?

כן. ניתן להזמין את החומר באמצעות הפקס ולקבלו בדואר רשום. לא ניתן להגיע ולקבל את החומר פיסית. למספר עורכי דין המתמחים בתחום, ישנו הסדר עם המכון הרפואי והינם מקבלים את החומר הרפואי מהר יותר.
העניין לא נועד להפלות חלילה אלא נועד לחסוך גם למכון הרפואי את עלויות שליחת החומר בדואר רשום.

האם לועדת הערר חובה להגיע מיוצג על ידי עורך דין?

אין חובה חוקית להיות מיוצג על ידי עורך דין אולם, את ההליך ניתן לעבור כל שנה (במקרה הטוב), וכל בדיקה עלולה להחליש את התיק עוד יותר. יתר על האמור, מדובר בערכאה שיפוטית בה משקלו של יצוג עורך דין, ברוב רובם של המקרים (אם לא כולם), מכריע(!) לקבלת רשיון נהיגה ציבורי. לכן, אם כבר בחרת להכנס להליך משפטי זה, בהחלט כדאי להיות מיוצג על ידי עורך דין המתמחה היטב בתחום ספציפי זה  (ובוודאי לא להתפתות לשכור שירותי עורך דין שאינו "חי ונושם" את תחום המכון הרפואי וועדת הערר)

מהו ערעור מנהלי והאם כדאי להגיע לשם?

נהגים אשר לא צלחו את ועדת הערר, יכולים על פי חוק, להגיש ערעור מנהלי על החלטת ועדת ערר לבית המשפט המחוזי לפי מחוז מגוריהם או ליתר דיוק, על פי מחוז משרד הרישוי אליו הם משוייכים. נציין, כי בית המשפט אינו דן בעניינים רפואיים, אלא אך ורק בעניינים משפטיים. בנוסף לאמור, הליך ערעור מנהלי מצריך הפקדת ערובה בסך 10,000 ₪ (נכון לשנת 2020) וכן הפקדת אגרה בסך 1,400 ₪.
סכומים שאינם מבוטלים. על כן, הנטייה הנכונה, היא להגיע לועדת הערר על המכון הרפואי מיוצג באופן הולם ולעשות את מירב המאמצים להמנע מערעור מנהלי.

כיצד נבחר עורך דין אשר יתאים לייצגנו בהליך מול המכון הרפואי וועדת ערר?

כאשר אנו באים לבחור עורך דין לתחום המרב"ד, ראשית יש לבחון האם עורך הדין מתמחה בתחום המכון הרפואי ? שכן, בתחום סבוך זה, חשוב ביותר להבין היטב בכל הניואנסים הקטנים והגדולים, על מנת להגיע לתוצאה המבוקשת. שנית, יש לבחון האם לעורך הדין יש די נסיון בתחום מכון הרפואי והוא נתקל בשלל התרחישים אשר עלולים להתרחש בועדה. דבר שלישי ואחרון, שנוכל להגיד כי חשוב לא פחות, היא הבדיקה האם יש בינך ובין עורך הדין "כימיה" טובה.

לסיכום, החלטת לקבל לידך רשיון נהיגה ציבורי? נהדר. אולם חשוב לנהוג בחוכמה ולהמנע ממצב בו אנו פוגעים ברשיון נהיגה קיים. אל תהסס להתייעץ טרם תחילת התהליך.

נסיעה בטוחה ובהצלחה 

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין המתמחה בתחומו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521

דנה דוד עו"ד ונוטריון- מקימת הועדה למכון הרפואי בלשכת עורכי הדין לישראל.

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521