נהיגה בשכרות – עונש מקסימלי

נהיגה בקלות ראש - כל מה שכדאי לדעת

כותבת ועורכת המאמר:  עו"ד דנה דוד –  מתמחה בדיני התעבורה 

נחשדת בעבירה של נהיגה בשכרות ? מהו העונש המקסימלי, אשר יכול להגזר עליך?

היום, להבדיל מבעבר, מכשיר הינשוף יודע להעריך כמויות אלכוהול בצורה מדוייקת יותר ולכאורה נהג המואשם בעבירה של נהיגה בשכרות נמצא בדרגת סיכון גבוהה יות לפסילת רשיון.

אולם, לפני שאנו עורכים טקס פרידה מרשיון הנהיגה שלנו, נבין כיצד ניתן לשנות את רוע הגזרה. 

במאמר זה, אשיב על מספר שאלות, עליהן נשאלתי לא פעם. 

אענה בין היתר על השאלות, מהו הקשר בין כמות האלכוהול אשר נצפתה בינשוף בענייני, לבין העונש בעבירה של נהיגה בשכרות וכן אמשיך ואשיב על השאלות כמו האם יש עונש מקסימלי לעבירה של נהיגה בשכרות ואם כן מהו העונש המקסימלי בעבירה של נהיגה בשכרות או שמא העונש הוא עונש מינימלי בלבד. 

תחילה אסביר בקצרה מהי נהיגה בשכרות על פי החוק  

בקרב אוכלוסיות מיוחדות כמו נהגים חדשים (פרק זמן של רשיון נהיגה פחות משנתיים ימים) ונהגים צעירים (נהגים שאינם חדשים וגילם מתחת 24 שנים), כמות המיקרוגרם המותרת בנשיפה (בליטר אויר נשוף) הינה מתחת ל- 50 מיקרוגרם.

זוהי כמות קטנה בכל קנה מידה. בקרב נהגים ותיקים, הכמות המותרת על פי הדין הינה שונה בתכלית ומקלה יותר בנשיפה (פר ליטר אויר נשוף).

בקרב מגזר זה, הכמות המותרת עומדת על פחות מ-290 מיקרוגרם. הכמות הזו נקבעה דווקא על ידי הפסיקה וריככה את דרישת החוק.

אגלה לכם סוד חשוב, בקרב האוכלוסיה המיוחדת, שוטרי התנועה, מונחים שלא לאכוף נהגים אשר תוצאת בדיקתם במכשיר הינשוף ירדה מ- 100 מיקרוגרם. 

אחרי שהבנו מהי כמות האלכוהול, אשר בה אנו נחשבים שיכורים, נבין מה הגורם המשפיע ביותר על הענישה בעבירה של נהיגה בשכרות  

הגורם המשפיע ביותר על הענישה בנהיגה בשכרות הינו הראיות המצויות בתיק. כמו במשפט פלילי, גם במשפט התעבורתי, (שהינו מתנהל על פי חוקי המשפט הפלילי), הרי שחשובות ביותר הראיות, אשר עומדות לרשות התביעה המשטרתית.

משרדנו, הינו מומחה בקריאת וניתוח הראיות נשוא תיקי נהיגה בשכרות ויודע לבחון היטב מתי המשטרה כשלה בעבודתה ו/או בממצאיה.

פעמים רבות, פונה אלי לקוח ומציין, כי לא ראה כל בעיה בעת אכיפת העבירה, ועל כן, אינו מבין מה משמעותן של הראיות עליהן אנו מדברים. אולם, מדובר בראיות משפטיות, אשר אינן נשענות על ראות עיניו של הנהג, אלא על ידע משפטי נרחב הרבה, הרבה יותר. 

כיצד בפועל נשתמש בראיות טובות או רעות בתיקי נהיגה בשכרות, ככל שיהיו? 

בעת בחינת הראיות, ניתן ללמוד היכן התיק אינו מבוסס דיו. במצבים אלו, ברור כי לא יהיה ניתן להרשיע את הנהג. יש לזכור, כי אחוזי הוכחת האשמה בדיני התעבורה, הינה כמו אחוז הוכחת האשמה בפלילים, שהינה עומדת על 91%, ועל התביעה מוטל נטל ההוכחה להוכיח זאת.

קרי, על התביעה להוכיח ב91%, כי הנהג אכן ביצע עבירה של נהיגה בשכרות והשוטרים ביצעו עבודתם ללא רבב, נהלי המשטרה התקיימו, המכשיר כוייל כהלכה, השוטרים יעידו ללא פגם וכיוצ"ב. 

ובכן, כעת לעניין עונש המינימום ועונש המקסימום בעבירה של נהיגה בשכרות 

נהיגה בשכרות, הינה עבירה אשר בגינה קבע המחוקק עונש מינימום. מה משמעות הדבר? המחוקק ראה לנכון, כי על מנת להפחית את תאונות הדרכים עליו להחמיר עם נהגים אשר נאשמים בעבירה של נהיגה בשכרות ועל כן יצר ענישה מכבידה בענין זה וקבע, כי העונש המינימלי על מי שמורשע בדין בעבירה של נהיגה בשכרות הינו שנתיים ימים של פסילת רשיון בפועל. 

לדוגמא, נהג אשר יאשם נוהג בשכרות ולא יופיע לדיון אשר נקבע לו, על השופט לגזור את דינו לכל הפחות לשנתיים ימי פסילת רשיון בפועל.

בעבר, ניסה שופט אמיץ להמתיק את הגלולה ולהחיל על נאשם עונש פסילת רשיון על תנאי בלבד, אולם, המדינה ערערה על פסק הדין, העניין הובא לדיון בבית המשפט המחוזי, אשר זה בחר שלא לאשר את הענישה המקלה והותיר את עונש המינימום כפסילה בפועל של רשיון הנהיגה. 

נהיגה בשכרות עונש מקסימלי 

המחוקק לא בחר, כי יהיה עונש מקסימלי על עבירת נהיגה בשכרות.

מה אומר עבירה עם עונש מקסימלי ? במקרה בו המחוקק רוצה להגביל את הענישה (למשל בעבירה של גרם מוות ברשלנות, ישנו עונש מינימום שהינו עומד על 3 שנות מאסר בפועל).

העובדה כי המחוקק לא בחר בעבירת השכרות לחייב בעונש מקסימלי הוא יצר מצב של ענישה חמורה יותר, בתי המשפט אינם מוגבלים לכאורה לגזור כל עונש שיחשקו בו, אולם, בתי המשפט אמורים להשית עונש די דומה על נהג אשר מורשע בעבירה של נהיגה בשכרות.

ניקח שוב דוגמא דומה לזו שהזכרנו כבר, נהג אשר זומן לדיון עקב עבירה של נהיגה בשכרות ולא יופיע לדין, בית המשפט אמור לגזור עליו עונש מינימום של שנתים פסילה, אולם, אם יראה בית המשפט, כי יש בעברו עבר מכביד של עבירות שונות ו/או ותק נהיגתו מועט, יכול ואמור הוא, להוסיף מספר חודשים לעונש המינימלי הקבוע בחוק.

נוסיף ונאמר, כי אם יראה בית המשפט, כי בעברו הורשע בעבירת שכרות נוספת, אזי, כי עונש המינימלי בעבירות שכרות שניה, עומד על 4 שנות פסילה בפועל לא עלינו וסנקציות נוספות וחמורות לא פחות.  

אז נשאלת השאלה, אם ישנו עונש מינימלי ואין עונש מקסימלי בעבירת השכרות, כיצד משרדנו מצליחים לזכות לחלוטין נהגים בשכרות ראשונה ואף בשכרות שניה ולהוציאם ללא עונש כלל? 

כאן העניין נעשה מעניין, כפי שציינו בתחילתו של המאמר, ישנו משקל רב לראיות התביעה. במקרים, שעברו ועוברים תחת ידינו, אנו לומדים ומציגים לבית המשפט כשלים מהותיים בתיקי המשטרה.

לעיתים כשלים אשר המשטרה התנערה מהם או אף בחרה שלא לראותם או אף לא שמה ליבה אליהם. בית המשפט, מבין כי הרשעה בתיקים שאינם מושלמים, חמורים ככל שיהיו, הינה בעייתית ואף לעיתים בלתי אפשרית ועל כן נוצר המצב, כי ניתן לגבש הסדר טיעון מתאים בין עורך הדין (בהסכמת הנהג) לבין לשכת התביעות.

עניינים כמו נסיבות אישיות או עבר תעבורתי תקין, לצערנו, אינם מהווים משקל רב בתיקי שכרות, שכן עבירת השכרות היא בפני עצמה עבירה אשר נחשבת בעלת מסוכנות גבוהה (כפי שאמרנו עבירת שכרות אינה מכילה עונש מקסימלי), לכן העמקה בראיות התביעה וניהול נכון שלהן בפני בית המשפט – קריטיים לתיקים מסוג דא. 

לסיכום 

אדם אשר נתקל בבעיה רפואית או ביכולתו לתפקד – פונה לרופא מומחה. כך אמור לעשות גם אדם אשר נתקל בבעיה ביכולתו לנהוג.  אל תוותר על זכותך להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום התעבורה, בטרם הגעה לבית המשפט. 

 

סעו בזהירות!

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום דיני התעבורה ובנושאים הקשורים אל המרב"ד.

 

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521

עו"ד דנה דוד – משרד עורכי דין לדיני התעבורה

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות