נהיגה בשכרות נהג חדש ונהג צעיר

מה קורה במקרה של נהיגה בשכרות אצל נהג חדש?

במאמר זה, אפרט מה המשמעות של עבירת נהיגה בשכרות נהג חדש ונהיגה בשכרות נהג צעיר ומהי הענישה וכיצד ניתן להחלץ ממנה, במקרה של נהיגה בשכרות נהג חדש.

נהיגה בשכרות היא אחת העבירות אשר טומנות בחובן עונש מינימום.

כלומר המחוקק החליט, כי נהג אשר נתפס נוהג בשכרות ומורשע בבית המשפט יקבל עונש מינימום של שנתיים פסילה בפועל וסנקציות עונשיות נוספות, אולם לא בכל מצב עלינו לשאת בעונש הכבד בגין עבירה זו.

כתבי האישום בגין נהיגה בשכרות נהג חדש

רף הענישה, אשר עליו הוחלט בפסיקה, כי הינו כאמור רף מינימאלי.

כלומר במקרה שנהג (ותיק) נתפס שבנשיפתו כמות של 290 מיקרוגרם לליטר אויר נושף – תיוחס לו עבירה של נהיגה בשכרות.

אולם, נהגים חדשים נחשבים ל'אוכלוסיה מיוחדת'. רף האלכוהול המותר אצל נהגים חדשים הוא שונה והינו נמוך פי חמישה מרף האלכוהול המותר לנהג ותיק.

רף האלכוהול בקרב נהגים חדשים וצעירים עומד על 50 מיקרוגרם לליטר אויר נשוף.

כלומר, נהג חדש אשר בנשיפתו נמצאו 50 מיקרוגרם בנשיפתו – תיוחס לו עבירה של נהיגה בשכרות.

לשם המחשת ההבדלים אפרט בדוגמא: נהג חדש או צעיר אשר מיוחסת לו כמות של 250 מיקרוגרם לליטר אויר נשוף נהג חדש נחשב לשיכור פי 5 מהמותר לו על פי חוק ואלו נהג ותיק אינו נחשב שיכור בכמות כזו.

נהג אשר מואשם בנהיגה בשכרות נהג צעיר ונמצא כי שתה כמות של 500 מיקרוגרם נחזה כמי ששתה פי 10 מהמותר, לעומת נהג ותיק שנחזה באותה הכמות בדיוק, כמי ששתה פי 2 מהמותר.

ניתן לראות כי הדבר לא תמיד הוגן כלפי אותם הנהגים אשר נושקים לגיל 24, אשר עדיין נקראים נהגים צעירים ועד לפני פרק זמן שאינו ארוך היו נשלחים הביתה – מוצאים את עצמם עם כתב אישום חמור המייחס להם נהיגה בשכרות.

נהיגה בשכרות לנהג חדש
נהיגה בשכרות נהג חדש

אז מה ישתנה בעבירת נהיגה בשכרות נהג צעיר או ותיק?

המחוקק הפריד את רף הענישה בין נהגים חדשים וצעירים לבין נהגים ותיקים, אולם עד שנת 2017 לא ניתן היה לאכוף את רף הענישה הקבוע בחוק של נהגים צעירים וחדשים.

כלומר, בפועל, לא היה כל הבדל בין נהגים חדשים, צעירים או ותיקים מבחינת הענישה בבית המשפט (למעט סנקציות שהושתו על הנהג לאחר סיום משפטו).

אולם, משנכנס הינשוף החדש אשר יכול לאתר במדויק לכאורה גם כמויות אלכוהול נמוכות, הוחלט להפריד בין שתי האוכלוסיות של נהגים צעירים בנהיגה בשכרות מול נהגים ותיקים בנהיגה בשכרות.

מהו העונש בגין עבירה של נהיגה בשכרות נהג חדש לבין נהיגה בשכרות?

בכל מקרה של נהיגה בשכרות, על הנהג להיות מזומן לשימוע בפני קצין.

על הקצין להחליט האם לפסול את רשיונו של הנהג ל-30 ימים והאם להחרים את רכבו לאותו פרק זמן.

על הקצין לקחת בחשבון מספר פרמטרים טרם מתן החלטה, ביניהם ותק נהיגת הנהג.

אשר על כן, קצינים יטו להחרים את הרכב בו בוצעה העבירה במקרה שבו העבירה בוצעה על ידי נהג חדש, אולם עליהם להפעיל שיקול דעת וניתן יהיה לשכנעם שלא לפסול רשיון ו/או להחרים רכב.

במקרה של נהיגה בשכרות נהג חדש, בתי המשפט יטו להחמיר רבות עם אוכלוסייה מיוחדת זו.

ניתן לראות, כי לרוב יטענו בתי המשפט, כי נהגים חדשים "מסוכנים" יותר מנהגים ותיקים בשל חוסר נסיונם על הכביש ועל כן עליהם להקפיד יתר על המידה שלא לנהוג בשכרות.

נהיגה בשכרות נהג צעיר
נהיגה בשכרות נהג צעיר

מה קורה אם במועד המשפט אינני עוד נהג חדש?

לצערנו, המועד הקובע מבחינת בית המשפט הינו מועד ביצוע העבירה ולא מועד ההרשעה.

המועד הקובע הינו מועד ביצוע העבירה ולא מועד גזר הדין או הכרעת הדין של אותו נהג צעיר או חדש המואשם בנהיגה בשכרות, אולם מועד גזר הדין חשוב במקרה של נהג חדש וזאת לצורך הימנעות מסנקציות נוספות.

משמעות הדבר כי בעבירה של נהיגה בשכרות נהג חדש אשר סיים את תקופת הנהג חדש – עדיין תכנס לרף הענישה של נהג חדש שכאמור הינו מחמיר יותר.

בנוסף, ענישה של נהג חדש עלולה לכלול בדיקה רפואית מטעם משרד הבריאות.

כיצד נמתיק משמעותית או נחלץ מעונש בגין עבירה של נהיגה בשכרות נהג חדש?

תחילה חשוב מאד להוועץ עם עורך דין נהיגה בשכרות אשר בקיא בתחום .

לא פעם הנני רואה כי נהג יכול לחבל לעצמו בתיק ללא ידיעתו. שנית, יש בהחלט סיכוי שרישיונך יישאר ברשותך.

כאמור עונש המינימום בגין עבירה של נהיגה בשכרות נהג חדש ונהג צעיר עומד על שנתיים של פסילת רשיון בפועל ובשל היותו של מבצע העבירה נהג חדש, לעיתים בתי המשפט יטו להחמיר אף יותר, אולם, ישנה דרך לרדת מעונש המינימום הקבוע בחוק וזאת משיקולים ראייתיים.

גם אם הוחלט להגיש נגדך כתב אישום, הרי שזה לא סוף פסוק, חשוב לבחון היטב, כי התנאים כפי שקבעה הפסיקה מתמלאים.

עבודתו של עורך דין תעבורה מקצועי בתחום הנהיגה בשכרות, הינה לבחון היטב את התיק ולראות היכן הדברים אינם מתיישבים.

כלומר, עורך הדין המתמצא בתחום התעבורה ובתחום נהיגה בשכרות אמור לעיין בחומר הראיות ולבחון היטב האם ישנם ליקויים ראייתיים אשר מעלים ספק סביר לאשמתו של הנהג.

למה צריך עורך דין תעבורה בעבירה של נהיגה בשכרות נהג חדש/נהג צעיר?

לעיתים, נהגים נורמטיבים חשים, כי באם יועילו להופיע בפני בית המשפט ולפנות את ליבו של השופט – יתכן כי זה יקל עמם את העונש כיון שעברתם התעבורתי תקין.

אולם, למצער לא כך הדבר. כאמור מדובר בעבירה אשר טומנת בחובה עונש מינימום על פי חוק, כך שגם השופט הרחום ביותר אינו יכול לרדת מעונש המינימום אשר נקבע על ידי המחוקק.

אולם, כן יהיה ניתן לתקן את כתב האישום אם יתגלה, כי ישנם כשלים ראייתיים. לשם כך עלינו לגלות מומחיות בראיות התיק ובחקירת עדי התביעה בצורה הטובה והמקצועית ביותר.

לא פעם הגיע אלי נהג אשר התביעה דרשה בתיקו מאסר בפועל ופסילה ארוכת טווח, אולם בסופו של יום, אותו נהג צעיר בדיוק - יצא ללא מאסר, ללא פסילה ואף ללא קנס!

משרד המתמצא היטב בתחום נהיגה בשכרות ובפרט בקרב אוכלוסיית נהגים חדשים או נהגים צעירים, ידע היטב להצביע על העדר תקינות מכשיר הינשוף ו/או כל ממצא אחר אשר עלול להביא לזיכוי מלא ומוחלט של הנהג או לכל הפחות להמתיק במידה מאד משמעותית את עונשו של הנהג.

פעמים רבות ומרובות בחרנו לחקור את כל השוטרים אשר נכחו במקום במועד העבירה על מנת להצביע בפני בית המשפט על כל מחדלי התביעה אשר נעשו בתיק (ולעיתים הם רבים ומרובים).

במידה ואכן בתי המשפט מתרשמים מחקירת העדים ו/או מראיות העולות מן התיק, כי עולה ספק באשמתו של הנהג, במיומנות השוטרים או בתקינותו של מכשיר האכיפה, גם אם הנהג הנאשם הינו נהג חדש, הרי שבתי המשפט לא יוכלו להרשיע את הנהג ויבחרו לזכות את הנהג מאשמה או שמא התביעה תשכיל לחזור בה מכתב האישום של נהיגה בשכרות.

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להיוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום דיני התעבורה.

נהיגה בשכרות נהג צעיר - ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521

שתפו:

עורכת דין דנה דוד
עורכת דין דנה דוד

למשרדינו ניסיון עשיר ביצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה תאונות קטלניות, ייצוג מקיף בועדת ערר של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ועוד.

פתח וואטסאפ
נשמח לעזור!
היי,
איך אפשר לסייע?
 

 

 
דילוג לתוכן