נהיגה בשכרות אצל נהג חדש

נהיגה בשכרות אצל נהג חדש

כותבת ועורכת המאמר:  עו"ד דנה דוד –  מתמחה בדיני התעבורה

נהיגה בשכרות היא אחת העבירות אשר טומנות בחובן עונש מינימום. כלומר המחוקק החליט, כי נהג אשר נתפס נוהג בשכרות ומורשע בבית המשפט יקבל עונש מינימום של שנתיים פסילה בפועל וסנקציות עונשיות נוספות, אולם לא בכל מצב עלינו לשאת בעונש הכבד בגין עבירה זו.

מה קורה במקרה של נהיגה בשכרות אצל נהג חדש?

במאמר זה, אפרט מה המשמעות של נהג צעיר נהיגה בשכרות, מהי הענישה וכיצד ניתן להחלץ ממנה, במקרה של נהיגה בשכרות אצל נהג חדש.

כתבי האישום בגין נהיגה בשכרות אצל נהג חדש

רף הענישה, אשר עליו הוחלט בפסיקה, כי הינו כאמור רף מינימאלי. כלומר במקרה שנהג (ותיק) נתפס שבנשיפתו כמות של 290  מיקרוגרם לליטר אויר נושף – תיוחס לו עבירה של נהיגה בשכרות.

אולם, נהגים חדשים נחשבים ל'אוכלוסיה מיוחדת'. רף האלכוהול המותר אצל נהגים חדשים הוא שונה והינו נמוך פי חמישה מרף האלכוהול המותר לנהג ותיק.

רף האלכוהול בקרב נהגים חדשים עומד על 50 מיקרוגרם לליטר אויר נשוף. כלומר, נהג חדש אשר בנשיפתו נמצאו 50 מיקרוגרם בנשיפתו – תיוחס לו עבירה של נהיגה בשכרות.  

לשם המחשת ההבדלים בין נהג ותיק לבין נהיגה בשכרות לנהג חדש, אפרט בדוגמא: נהג חדש אשר מיוחסת לו כמות של 250 מיקרוגרם לליטר אויר נשוף נהג חדש נחשב לשיכור פי 5 מהמותר לו על פי חוק ואלו נהג ותיק אינו נחשב שיכור בכמות כזו.

נהיגה בשכרות לנהג חדש

מהו העונש בגין עבירה של נהיגה בשכרות אל נהג חדש לבין נהיגה בשכרות?

בכל מקרה של נהיגה בשכרות, על הנהג להיות מזומן לשימוע בפני קצין. על הקצין להחליט האם לפסול את רשיונו של הנהג ל-30 ימים והאם להחרים את רכבו לאותו פרק זמן.

על הקצין לקחת בחשבון מספר פרמטרים טרם מתן החלטה, ביניהם ותק נהיגת הנהג. אשר על כן, קצינים יטו להחרים את הרכב בו בוצעה העבירה במקרה שבו העבירה בוצעה על ידי נהג חדש, אולם עליהם להפעיל שיקול דעת וניתן יהיה לשכנעם שלא לפסול רשיון ו/או להחרים רכב.

במקרה של נהיגה בשכרות אצל נהג חדש, בתי המשפט יטו להחמיר רבות עם אוכלוסייה מיוחדת זו.

ניתן לראות, כי לרוב יטענו בתי המשפט, כי נהיגה בשכרות לנהג חדש "מסוכנת" יותר מאצל נהגים ותיקים בשל חוסר נסיונם על הכביש ועל כן עליהם להקפיד יתר על המידה שלא לנהוג בשכרות.

עוד בנושא

מה קורה אם במועד המשפט אינני עוד נהג חדש?

לצערנו, המועד הקובע מבחינת בית המשפט במקרי נהיגה בשכרות לנהג חדש הינו מועד ביצוע העבירה ולא מועד ההרשעה.

משמעות הדבר כי בעבירה של נהיגה בשכרות אצל נהג חדש אשר סיים את תקופת הנהג חדש – עדיין תכנס לרף הענישה של נהג חדש שכאמור הינו מחמיר יותר.

בנוסף, ענישה של נהג חדש עלולה לכלול בדיקה רפואית מטעם משרד הבריאות.

כיצד נמתיק משמעותית או נחלץ מעונש בגין עבירה של נהיגה בשכרות אצל נהג חדש?

כאמור עונש המינימום בגין עבירה של נהיגה בשכרות אצל נהג חדש עומד על שנתיים ימים של פסילת רשיון בפועל ובשל היותו של מבצע העבירה נהג חדש, לעיתים בתי המשפט יטו להחמיר אף יותר, אולם, ישנה דרך לרדת מעונש המינימום הקבוע בחוק וזאת משיקולים ראייתיים.

כלומר, עורך הדין המתמצא בתחום התעבורה ובתחום נהיגה בשכרות אמור לעיין בחומר הראיות ולבחון היטב האם ישנם ליקויים ראייתיים אשר מעלים ספק סביר לאשמתו של הנהג.

פעמים רבות ומרובות, במקרים של נהיגה בשכרות לנהג חדש ובכלל, בחרנו לחקור את כל השוטרים אשר נכחו במקום במועד העבירה על מנת להצביע בפני בית המשפט על כל מחדלי התביעה אשר נעשו בתיק (ולעיתים הם רבים ומרובים).

במידה ואכן בתי המשפט מתרשמים מחקירת העדים ו/או מראיות העולות מן התיק, כי עולה ספק באשמתו של הנהג, במיומנות השוטרים או בתקינותו של מכשיר האכיפה, גם אם הנהג הנאשם הינו נהג חדש, הרי שבתי המשפט לא יוכלו להרשיע את הנהג ויבחרו לזכות את הנהג מאשמה או שמא התביעה תשכיל לחזור בה מכתב האישום של נהיגה בשכרות.

האם חובה לשכור את שירותיו של עורך דין לדיני התעבורה בעבירה של נהיגה בשכרות אצל נהג חדש?

לעיתים, נהגים נורמטיבים חשים, כי באם יועילו להופיע בפני בית המשפט ולפנות את ליבו של השופט – יתכן כי זה יקל עמם את העונש כיון שעברתם התעבורתי תקין.

אולם, למצער לא כך הדבר. כאמור נהיגה בשכרות לנהג חדש הינה עבירה אשר טומנת בחובה עונש מינימום על פי חוק, כך שגם השופט הרחום ביותר אינו יכול לרדת מעונש המינימום אשר נקבע על ידי המחוקק.

אולם, כן יהיה ניתן לתקן את כתב האישום אם יתגלה, כי ישנם כשלים ראייתיים. לשם כך עלינו לגלות מומחיות בראיות התיק ובחקירת עדי התביעה בצורה הטובה והמקצועית ביותר.

לסיכום

באם מיוחסת לך עבירה של נהיגה בשכרות והינך נהג חדש, חירותך וחופש תנועתך חשופים לפגיעה  משמעותית.

בשל כך, חשוב להוועץ כעת עם עורך דין נהיגה בשכרות המתמחה בתחום דיני התעבורה אשר ידע לשמור על רשיון נהיגתך בכיסך.

סעו בזהירות

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום דיני התעבורה.

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521

עו"ד דנה דוד – משרד עורכי דין לדיני התעבורה

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521