נהיגה בשכרות שימוע

נהיגה בשכרות שימוע

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד

מהו שימוע לאחר עבירת שכרות; האם חובה על פי חוק לקיים לי שימוע אחרי עבירת שכרות; האם שימוע יעשה לי גם בעבירה של שכרות שניה ושלישית; האם אני חייב להגיע לשימוע; האם כל מה שהשוטר אומר לי בשימוע הוא נכון; מה כדאי לומר בשימוע והאם עלי כבר להתייצב לשימוע עם עורך דין נהיגה בשכרות?

תשובות לכל שאלות אלו ועוד במאמר הקצר שלפניכך.

חובת המשטרה בעריכת שימוע

תחילה, אציין כי עריכת שימוע לנהג, טרם נטילת רשיונו או רכבו הינה חובה על פי חוק! אל למשטרה ליטול ממך רשיון נהיגה או להשבית את רכבך ללא עריכת שימוכ קודם לכן. כך שאם הואשמת בנהיגה בשכרות ולא נערך לך שימוע ורשיונך נפסל ל-30 יום ללא שימוע – הדבר אינו חוקי.

יתרה מכך, בכמויות אלכוהול מסוימות, מי אשר אמור לערוך לך שימוע, הינו קצין מדרג מסויים ואם לא כך הדבר, הרי שגם אז השימוע אינו כדין ועל הרשיון לשוב לידיך. כיצד- נפרט בהמשך

מהו בעצם שימוע לאחר עבירה של נהיגה בשכרות?

שימוע הוא הליך חובה מנהלי, אותו יבצע קצין משטרה בדרג מסוים הקבוע בחוק. בשימוע רשאי ורצוי, כי הקצין אשר עורך את השימוע לעיין בעבר התעבורתי שלך ולשמוע טענותיך. בסמכותו של הקצין עורך השימוע לפסול את רשיונך ל-30 יום או להשאירו אצלך.

אציין, כי במקרה בו התרחשה באירוע גם תאונת דרכים ולו קלה, הרי שסמכות הקצין היא לפסול את רשיונך ל-60 ימים או לא לפסולו כלל.

שימוע נהיגה בשכרות – כיצד אשיב את רשיוני טרם נסתיימו 30 ימי הפסילה המנהלית?

על פי חוק, ניתן להשיב רשיונך עוד טרם הסתיימו 30 הימים של פסילה מנהלית, אולם בעבירת השכרות אשר נחשבת לעבירה מסוכנת ועל כן בתי המשפט לא ישמחו להשיב רשיון נהיגתך.

מתי אמור להערך לי שימוע לאחר עבירת שכרות?

שימוע על פי חוק לאחר עבירת שכרות יכול להערך עד 72 שעות ממועד האירוע ולא לאחר מכן(!). שימוע שיערך לאחר מכן אינו כחוק וניתן לבקש מבית המשפט לפסולו ולהשיב לך את רשיון נהיגתך.

האם אני חייב להגיע לשימוע?

אינך חייב להתייצב לשימוע, אולם היה ולא תתייצב לשימוע, אזי שהקצין עלול לפסול את רשיון נהיגתך ולהשבית את רכבך ל-30 יום ללא שנשמעו טענותיך.

לאחר הליך השימוע, הקצין החליט להחרים את הרכב בו נהגתי אולם, הרכב אינו רשום על שמי

הקצין אמור לערוך את השימוע לבעלי הרכב ולשמוע את טענותיהם. על מנת להשיב את הרכב כדאי להגיש בקשה באמצעות עורך דין לבית המשפט המתאים להשבתו. הדיון יתקיים תוך 5 ימי עסקים ממועד הבקשה להשבת הרכב

האם כל מה שהשוטר אומר לי בשימוע הוא נכון?

לצערי ומנסיוני הרב, לא. רבות הפעמים שוטר אומר לנאשם בעבירת שכרות, כי לא כדאי לשכור שירותי עורך דין, דבר שמסכן את רשיונו של הנהג סיכון רב או אף חמור מכך, מצייד אותו בכרטיס ביקור של עורך דין(!). מיותר לציין כי הדבר פגום מן היסוד, פלילי ואל לנו לתת יד לתופעה מפחידה זו.

מה כדאי לומר בשימוע?

אומנם טפסי השימוע אינם חומר חקירתי, אולם, במועד הדיון טפסי השימוע יופיעו בתיק המשטרה ועלולים לסבך אותך. על כן, ככל שתוכל, כדאי להוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום עוד טרם עריכת שימוע בעבירה שכרות. היה ולא הספקת, אין זה סוף פסוק, אולם, חשוב לצור קשר עם עורך דין מומחה לתחום טרם הדיון הקבוע לך בבית המשפט, והוא ידאג לצלם את חומרי החקירה ולהעמיק בהם כך שעונשך ככל שבכלל יהיה – יומתק משמעותית.

נהיגה בשכרות שימוע – כיצד ניתן לבטל את ההחלטה?

ניתן להגיש בקשה לבית המשפט לתעבורה לביטול הפסילה המנהלית ודיון התקיים תוך 5 ימי עסקים. רצוי ביותר להסתייע בעורך דין אשר מתמחה בתחום, שכן ככל שההחלטה תהיה שלילית ורשיון הנהיגה לא יושב, ההחלטה תופיע גם בתיק העיקרי קרי התיק העוסק בנהיגה בשכרות.

שמרו על עצמכם ועל רשיונכם

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין המתמחה בתחומו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521

עו"ד דנה דוד

דיני התעבורה

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521