ועדות ערר על המכון הרפואי – כל מה חשוב לדעת

ועדות ערר על המכון הרפואי – כל מה חשוב לדעת

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד – מתמחה בדיני התעבורה

המכון הרפואי החליט שלא לאשר את רשיונך מסיבה כלשהי וכעת אתה מוצא את עצמך ללא רשיון הנהיגה המיוחל.

מה עלי לעשות? האם המכון הרפואי פעל באופן חוקי? האם המכון הרפואי בכלל מורשה ליטול ממני רשיון קיים? האם ניתן לערער על ההחלטה של המכון הרפואי? כמה זמן עלול להמשך הליך הערעור? האם יש לי סיכוי להשיב את רשיון נהיגתי. כל מה שחשוב לדעת – לפניך

הסיבה

תחילה, חשוב לדעת מדוע נקראת לבדיקה למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, האם בעקבות הגשת כתב אישום נגדך על עבידה של נהיגה תחת השפעת סמים? האם עקב ריבוי עבירות של נהיגה בשכרות, אולי עקב אשפוז נפשי או שמא בכלל בשל העובדה שביקשת לנהוג ברכב משא ומצאת את עצמך ללא רשיון נהיגה פרטי?

במקרה בו נהג אשר קיבל תשובה שלילית מהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים, מגיע למשרדי, ראוי תחילה להבין היכן טמונה הבעיה המיוחסת לו (לכאורה) לשיטתו של המכון הרפואי. זאת מהסיבה הפשוטה, כי על מנת לפתור את הבעיה, עלינו להבין את מקור הבעיה.

לאחר שפיענחנו את הסיבה להתליית רשיון נהיגתך, כעת נבין האם הדבר נעשה בסמכותו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים או שמא ללא סמכות.

הגורם

ישנם 6 גורמים בלבד, אשר רשאים לדווח אודותיך למכון הרפואי לבטיחות בדרכים. כל 6 הגורמים, מורשים לדווח עליך למכון הרפואי אך ורק במקרים אשר נקבעו מראש ומוסדרים ברגולציה.

כעת אעבור על גורמים המדווחים למכון הרפואי בקצרה

הגורם הראשון, אשר רשאי להעביר מידע אודותיך למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, הינו בית המשפט. ישנן עבירות מסויימות, באם תורשע בהן, יתכן מאד, כי כאשר בסיום הפסילה אשר נגזרה עליך ובהגיעך לבקש את רשיונך בחזרה במשרד הרישוי, תתקל בחסימה של המכון הרפואי, כלומר, תופיע במחשבי משרד הרישוי הערה, ופקיד הרישוי אמור יהיה לעדכן אותך, כי רשיונך מותלה עד לסיום ההליך מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

הגורם השני, הינו המשטרה. במהלך חקירה במשטרה או שמא לאחרי תאונת דרכים, המשטרה רשאית לדווח אודות מצבך הרפואי ו/או ההתנהגותי, ככל שעולה טעם חריג (מצב שכחה קשה אחרי תאונת דרכים וכיוצ"ב).

הגורם השלישי, הינו רופא מטפל, ככל שרופא המטפל בך, מוצא לנכון להעביר דיווח אודות שינוי מצב רפואי אזי שהמידע יעבור לבדיקתו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

הגורם הרביעי אשר רשאי להעביר אודותיך מידע רפואי למכון הרפואי, הינם בתי החולים. ככל שאושפזת או חווית אירוע אשר עלול לפגוע בכושר נהיגתך, הרי שהמידע יכול לעבור לבדיקתו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

הגורם החמישי, הינו ביטוח לאומי, באם הגשנו הרעה במצבנו הרפואי ו/או ביקשנו סעד מביטוח לאומי, המידע עלול לעבור למכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

הגורם השישי והאחרון אשר עלול לדווח אודותך למכון הרפואי הינו הגורם הצבאי. להבדיל מבעבר, לא בכל מקרה בו ביקשת להשתחרר על בסיס קב"ן תמצא את עצמך מזומן למכון הרפואי, אולם קב"ן יכול לדיווח אודותיך ככל שימצא שעולה מסוכנות מנהיגתך.

אציין, כי באם זומנת למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, שלא מטעם גורמים אלו, הרי שהדבר נעשה בחוסר סמכות.

חשוב לדעת, כי בדיקה במכון הרפואי יכולה וצריכה להיות גם ביוזמתך, קרי, באם ביקשת לעלות את דרגת רשיונך למשא כבד ו/או לקבל רשיון ציבורי הרי שהמכון הרפואי יזמן אותך אליו לבדיקה.

שיהוי – נזכרו בי רק עכשיו?

לעיתים, משך הזמן בין האירוע אשר הביא אותך להבדק במכון הרפואי לבין המועד בו המכון הרפואי או ליתר דיוק משרד הרישוי, יודיע לך על התליית רשיונך – עלול לקחת מעל שנה(!). ברוב המקרים, שיהוי זה, אינו סיבה לבטל את התליית רשיונך, אולם במיעוט מן המקרים דווקא כן. במידה והשיהוי לא מהווה סיבה לביטול ההתליה, טענת השיהוי יכולה לעלות בערכאה הבאה, קרי, בפני ועדת הערר על המכון הרפואי עליה ארחיב בהמשך.

המתנה

רבים מודעים לעובדה, כי ההמתנה הן לזימון במכון הרפואי לבטיחות בדרכים והן לתשובה מטעמו היא ארוכה ומתישה מנשוא ועלולה להמשך מעל למספר דו ספרתי של חודשים. אולם, מצידו של המכון הרפואי, נעשים היום מאמצים לייעל את משך הזמן זה (עד כמה שניתן…). ככל שרשיונך דחוף ואינו סובל דיחוי, כאן תפקדו של משרדי לקצר משמעותית ביותר את זמני ההמתנה.

האם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עלול ליטול ממני רשיון קיים, שעה שביקשתי רשיון לרכב מקצועי?

בפועל התשובה, לצערי, הינה חיובית. במקרים בהם, ישנן ריבוי עבירות ורציפות ו/או עולה מסוכנות חריגה מהנהג,אזי שהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים, ירשה לעצמו להתלות רשיון נהיגה קיים. לשמחת הנהגים, מצב זה אינו שכיח ומתרחש במקרים קיצוניים בלבד.

לשיטתם של גורמים במכון הרפואי, הנטייה שלהם היא לא ליטול רשיון קיים.

הכנה לבדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים

רבים שואלים אותי, האם ניתן להתכונן לבדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. התשובה הינה חיובית וטוב שכך. אכן ניתן להתכונן לבדיקות ואף חשוב להבין לקראת מה אתה הולך, על מנת שלא להגיע למצב, בו אתה מגיע למכון הרפואי ללא כל הבנה בסיסית בתהליך.

משרדי שמח לכוון ולכוונן נבדקים רבים מידי שנה, אשר מודים על העלאת הסיכוי באופן משמעותי, לצלוח את התהליך.

התשובה

אז לאחר המתנה אינסופית (או מקוצרת), קיבלת תשובה שלילית והמכון הרפואי לבטיחות בדרכים, בחר להתלות את רשיונך, מה הן האפשרויות העומדות לפניך ולמי עליך לפנות

ישנן 2 אפשרויות אשר עומדות בפניך:

האחת להמתין שנה (ככל שהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים לא הגבילך ליותר מכך), עד לבדיקה מחודשת במכון הרפואי. יש לשים לב, כי לאחר שנה הרשיון לא שב אליך באופן אוטומטי אלא עליך ליזום פניה נוספת דרך משרד הרישוי

השניה, והקצרה ביותר הינה לערער על ההחלטה של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים וזאת באמצעות הגשת ערר לועדת הערר על המכון הרפואי וזאת תוך 30 יום מיום קבלת ההחלטה של המכון הרפואי.

ועדת ערר על המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

ועדת הערר כשמה כן היא. הועדה אשר דנה בעררים המוגשים על החלטות המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. יצויין, כי להבדיל מהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים, ועדת הערר הינה אחת ומקום מושבה הוא בבית החולים תל השומר ע"ש שיבא.

ועדה זו מתקיימת מספר פעמים בחודש ורצוי ביותר להתייעץ עם עורך דין אשר מתעסק בתחום ספציפי זה טרם שליחת ערר לועדה(!) על מנת לא לחבל בסיכויך.

עוד אציין, כי ועדת הערר דנה בכל המקרים השונים, אשר מגיעים לפתחה, בין אם מקרים של אי מתן רשיון מקצועי על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ובין אם רשיונך לא אושר על ידי המכון הרפואי לאחר ריבוי עבירות של נהיגה בשכרות.

עררים אורתופדים ופסיכיאטרים – ועדות מיוחדות

במקרים בהם מיוחסת לך בעיה אורתופדית, קרי, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים בחר שלא לאשר רשיון נהיגה או שאינך מסכים עם אמצעי העזר אשר המכון הרפואי קבע לך בשל אותה לקות אורתופדית, גם אז תדון בכך אותה ועדת הערר אשר מושבה כפי שאמרנו בבית חולים תל השומר, אולם, בועדה חייב להיות נוכח גם אורתופד. ועדה זו מתקיימת כל כמה חודשים,לכן לעיתים ההמתנה לועדה זו עלולה להיות ארוכה יותר.

יש לשים לב, כי גם ועדת אורתופדית, אתה יכול להשאל שאלות בתחום המשפטי, שכן זוהי ועדת משפטית לכל דבר. חשוב לבוא מוכן וערוך בהתאם.

ועדה מיוחדת נוספת הינה ועדה עליונה. אם נקראת לועדה עליונה, משמעות הדבר היא, כי מדובר בנושא פסיכיאטרי מעט מורכב. בועדה עליונה ישתתפו 3 פסיכיאטרים. גם ועדה זו אינה מתכנסת כל שבוע ועל עורך דינך מוטלת החובה לעקוב אחר תאריך ועדה עליונה קרוב.

מי יושב בועדת הערר?

בועדת הערר יושב הרכב של 3 רופאים, בו חייב להיות לכל הפחות פסיכיאטר אחד. יצויין, כי בועדת הערר על המכון הרפואי לא יושב פסיכולוג אולם, ככל שועדת הערר תמצא לנכון, היא תשלח אותך לבדיקה פסיכולוגית חיצונית.

מהם הסיכויי לעבור את ועדת ערר

שאלת השאלות. פעמים רבות לקוחות מגיעים אל משרדי ולצערי הנני נאלצת לבקש מהם להמתין שנה ולא להגיש כעת ערר לועדת הערר על המון הרפואי, וזאת מהסיבה הפשוטה, כי במקרים בהם הסיכוי להצלחה בערר על המכון הרפואי יורד מ60% – איני ממליצה להגיש ערר. אולם, ברוב המקרים, כאשר הינך נעדר מסוכנות לנהיגה, נראה כי בהבנה משפטית של התיק, טיעונים ראויים והדרכתך באופן מתאים לועדה – אין סיבה שלא נצלח ביחד את ועדת הערר על המכון הרפואי.

האם ועדת ערר יכולה ליטול ממני רשיון נהיגה קיים? האם אני יכול לצאת נפסד מועדת הערר?

בכל שנותיי מול ועדת הערר, לשמחתי, לא חוויתי דבר נורא שכזה, אולם, קרו מקרים שכאלו כאשר נהג פעל על דעת עצמו, הגיש ערר בגפו וככל הנראה, לא חישב נכון את מסלולו…

כיצד עלי להגיש ערר לועדת הערר

מומלץ ביותר, להתייעץ עם עורך דין המתעסק בתחום ולא להגיש ערר לבדך(!). היה והחלטת מסיבה כלשהי להגיש ערר בגפך, עליך להגישו או בפקס או בדואר רשום. בנוסף, יש לשלם את אגרת הערר.

אציין, כי אין פטור מאגרת הערר וללא צרוף אישור תשלום, עררך על המכון הרפואי לא התקבל.

את הערר יש להגיש תוך 30 ימים מיום קבלת התשובה מהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

כמה זמן עלי להמתין מהמועד בו הגשתי ערר לועדת הערר על המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

מרגע הגשת הערר לועדת הערר על המכון הרפואי, ההמתנה עלולה להשתנות אולם סד הזמנים הינו בין חודשיים ל-3 חודשי המתנה עד המועד בו תקבל זימון להופיע בפני ועדת הערר על המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

ועדות ערר על המכון הרפואי – כל מה חשוב לדעת

סיכוי לעבור ועדת ערר ללא עורך דין

חשוב לדעת, כי ועדת ערר על המכון הרפואי, להבדיל מהמכון הרפואי, הינה ועדה משפטית. כפי שלא תבצע הליך רפואי ללא רופא, כך גם לא תיגש להליך משפטי ללא עורך דין אשר ינחה אותך. יתר על האמור, כפי שלא נלך להליך רפואי אורתופדי עם וטרינר, כך גם לא ניגש להליך של המכון הרפואי עם עורך דין אשר מתמחה בתחום המסחרי או אף תחום התעבורה בלבד.

חשוב לשכור איש מקצוע אשר מתמחה בתחום המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ולא לפגוע בסיכויי קבלת רשיונך.

הערכאה מעל ועדת הערר על המכון הרפואי – בית המשפט המחוזי

במשפט אחד: העבודה החשובה נעשת במכון הרפואי ו/או בועדת הערר על המכון הרפואי. רוצה לומר: לא בכל תיק ניגש לבית המשפט המחוזי וזאת הן בשל העלויות הגבוהות אשר תדרש להוציא בפתחו של בית המשפט והן בשל העובדה, כי בית המשפט לא מתערב בהחלטות רפואיות. אולם, בית המשפט כן דן בטענות משפטיות. המלצתי היא להגיע מוכן היטב לועדת הערר על המכון הרפואי ולא לסמוך על פסיקתו של בית המשפט המחוזי במקרים אלו.

פסקי דין בעניינו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים וועדת הערר

עמ"ן 23859-11-19 כב' הש' פרידלנדר, בעניינו של מבקש רשיון לאוטובוס, אשר נדחה על ידי ועדת הערר. לטענתי נפלו טעיות משפטיות גסות בועדת הערר על המכון הרפואי. בית המשפט הסכים ואפשר לעורר להבדק שנית בפני ועדת הערר תוך ביקורת והוראות מדוייקות באשר לבדיקתו החדשה.

במקרה זה פניה למחוזי הביאה לתוצאה המבוקשת.

עמ"ן 44182-10-19 כב' הש' סטולר, גם שם בית המשפט מצא, כי הערעור של משרדי היה מוצדק והורה לועדת הערר לשקול שוב את עניינו של המערער בדרך שאינה משתמעת לשתי פנים.

כיצד נעלה משמעותית את הסיכוי לעבור בהצלחה את ועדת הערר על המכון הרפואי

אציין 2 גורמים שלשיטתי, הינם קריטים להצלחה בועדת הערר על המכון הרפואי

ועדת הערר הינה ועדה משפטית, שם ישנו מקום לבוא בטיעונים משפטיים. נצל אפשרות זו ושכור עורך דין המתמחה בתחום.

גורם קריטי נוסף הינו מוכנות. עליך להגיע מוכן, הן ברמה משפטית והן ברמה אישית ובמקרים רפואיים מגובה במסמכים ובטענות הרלוונטיות. אין מקום רב לנסיבות אישיות וסיפרי מעשיות.

לסיכום

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ועל אחת כמה וכמה ועדת ערר על המכון הרפואי אינם מוסדות פשוטים, אולם, באם הותלה רשיונך, אין זה סוף פסוק ואין זה אומר כי נגזר עליך להתקיים בעולם ללא רשיון נהיגה. אל תוותר על זכותך להתייעץ עם עורך דין למכון הרפואי המתמחה בתחום התעבורה ובפרט במכון הרפואי, בטרם הגעה למכון הרפואי ו/או לועדת הערר.

סע בזהירות

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום המכון הרפואי

עו"ד ונוטריון דנה דוד מייצגת בהצלחה כ 10 שנים, בתחום התעבורה, בעלת ניסיון עשיר בניהול תיקי מכון רפואי ובועדות ערר. ב-2019 הקימה את ועדת המכון הרפואי בלשכת עורכי הדין ועמדה בראשה

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521