אודם 14, פתח תקווה

052-9095430

זמינות מקסימלית

משרד: 077-3011521

מייל: dana@zd-law.co.il

תפריט
תפריט

נהיגה בשכרות נהג חדש

נהיגה בשכרות נהג חדש

כותבת ועורכת המאמר: דנה דוד – עורך דין תעבורה
האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי

נהיגה בשכרות נחשבת לעבירה חמורה ובשל כך, בחר המחוקק לגזור עונש הכולל פסילת רשיון נהיגה של שנתיים, קנס כספי ותנאי על העובר עבירה זו. אולם, במקרים בהם, מוגש כתב אישום בגין נהיגה בשכרות, על נהג העונה להגדרה של 'נהג חדש', אזי שמשמעות הדבר, כי כתב האישום נחשב לכתב אישום חמור בהרבה והן בתי המשפט והן לשכות התביעות ירצו, במקרים אלו, להשית על הנהג עונש חמור. מהו העונש בגין נהיגה בשכרות של נהג חדש , איך יוצאים מזה וכמה נהג חדש רשאי לשתות – במאמר שלפניכם.

מיהו נהג חדש ?
הגדרתו של נהג חדש, הינה על פי החוק, מי שניתן לו רישיון לנהוג ולא היה בידו קודם לכן רישיון נהיגה שאינו רישיון לנהוג באופנוע, בטרקטור או במכונה ניידת, יהיה נהג חדש למשך שנתיים מיום מתן הרישיון.
חשוב לציין, כי ההגדרה של נהג חדש אינה תלויה בגיל הנהג. (כלומר, נהג חדש יכול להיות גם נהג בין 70).

מהן המגבלות של נהג חדש?

נהג חדש מחוייב בנהיגה עם מלווה למשך תקופה של שלושה חודשים. בתקופה זו ובליווי מלווה, נהג חדש יכול להסיע את מספר הנוסעים המירבי אולם לאחר תקופה זו, למשך שנתיים או עד גיל 21, על הנהג החדש להסיע עד 2 נוסעים בלבד.
יתרה מכך, על נהג חדש, חלה מאן ענישה כפולה. כאשר נהג חדש מורשע בבית המשפט בחת מעבירות המופיעות בתוספת השלישית לפקודת התעבורה (כמו למשל : אי מתן זכות קדימה, עקיפה מסוכנת, נהיגה תחת משקאות משכרים, עזיבת מקום תאונה ואי הגשת עזרה, נהיגה ללא רשיון, שימוש ברכב לביצוע פשע ועבירות דומות), אזי שבסיום תקופה של שנתיים בו ענה על ההגרה של נהג חדש, צפוי הנהג לשנתיים נוספות תחת הגדרה זו וכן, ביצועם של מבחן תיאורתי ומבחן מעשי (תאוריה וטסט) טרם הנפקת רשיון חדש.

מהו הרף הקבוע בחוק, לעניין נהיגה בשכרות?

על פי החוק היבש, אכיפה מתחילה מרמה של 240 מיקרוגרם, אולם, הפסיקה העלתה את הרף הקבוע בחוק והעמידה את הרף על 290 מיקרוגרם והוא זה שקובע. במקרים בהם נלקחת דגימת דם, אזי שהרף התחתון הינו 50 מילילטר דם.

מהו הרף הקבוע בחוק לענין נהיגה בשכרות נהג חדש?

אם אמרנו שהרף המינימלי אשר בו עבירה של נהיגה בשכרות נאכפת עומד על 290 מיקרוגרם, אזי שהרף שבו עבירה של נהיגה בשכרותנהג חדש עומד על 50 מיקרוגרם בלבד. במקרה בו נלקחת דגימת דם, אזי שהכמות המינימלית הינה 10 מילילטר בבדיקת דם. אציין, כי מדובר בכמות זעירה ביותר, שלא לומר מגוחכת (כ- 4 קוביות שוקולד עם ליקר(!)).

העונש בגין עבירה של נהיגה בשכרות נהג חדש לעומת נהג ותיק?
בשל כמות האלכוהול המינורית, המותרת לנהג חדש, כל כוס משקה נוספת, מעלה את הכמות המותרת פי כמה, מה שגורם לכתב האישום להחשב לכתב אישום חמור בהרבה וללשכת התביעות לטעון לעונש חמור מעונש המינימום העומד על שנתיים ימים. כמובן שעבודתו של עורך הדין לתעבורה להפחית את העונש למינימום ואף לנסות ולזכות לחלוטין את הנהג מעבירה זו.

כיצד נוכל להמנע מהרשעה בעבירה של נהיגה בשכרות נהג חדש?  
תיק שכרות בין אם של נהג חדש ובין אם של נהג ותיק, הינו תיק אשר מורכב מראיות אשר נתמכות במסמכים שונים אשר מצויים במשרדי התביעה. עורך הדין לדיני התעבורה, אמור להביא למצב בו עולה ספק באשר לביצוע העבירה ו/או ספק באשר לאמינות מכשיר הינשוף ו/או מהימנות השוטרים אשר אוכפים את העבירה. ברגע בו מתעורר ספק באשר לאחד מאלו, בית המשפט יראה לנכון לזכות את הנהג ולפתור אותו מכל אותם עונשים של פסילה, ניקוד קנס כספי ותנאי ממושך.

האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין לדיני התעבורה.

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 052-9095430
עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?

יצירת קשר

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים

יצירת קשר

מאמרים נוספים מהבלוג שלנו

Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות