מה עושים במקרה של תאונה בה פגעתי באדם בכביש?

מה עושים במקרה של תאונה בה פגעתי באדם בכביש?

כותבת ועורכת המאמר:  עו"ד דנה דוד –  מתמחה בדיני התעבורה

אף אדם אינו חסין מתאונת דרכים. הנני מייצגת לקוחות רבים אשר מוגש נגדם כתב אישום בגין גרימת תאונת דרכים ולעולם לא נתקלתי במקרה בו הנהג טען, כי פגע במעורב בכוונה חלילה או שאינו מצר על קרות התאונה.

לצערנו הרב, תאונות דרכים מתרחשות על בסיס יומי. כעת, חשוב לדעת מה נכון לעשות מיד אחרי מקרה בו קרתה פגיעה באדם בעקבות תאונה (או כמובן פגיעה ברכב בעקבות תאונה) על מנת לשמור על בריאותנו ובריאותם של המעורבים ובאלו מקרים נוכל למנוע הגשת כתב אישום נגדנו ובכך לשמור על רשיון נהיגתנו בחזקתנו. אז מה עושים במקרה של תאונה? כל התשובות בפוסט הבא.

מה עלינו לעשות מיד אחרי פגיעה בתאונה?

דרישות החוק הינן ברורות ורחבות

  • להתקשר לשירותי ההצלה
  • להמתין להגעת שירותי ההצלה למקום האירוע
  • להושיט עזרה לנפגעים ככל שהנך מוסמך
  • לשתף עם שירותי ההצלה פעולה ולמסור להם ולמעורבים את פרטנו
  • להמנע מהזזת רכבך ממקום התאונה

במידה ועמדנו בדרישות החוק, אין זה אומר עדיין, כי לא יוגש כתב אישום נגדנו, אולם, בכך נמנע מכתב האישום לכלול עבירות נלוות כמו עזיבת מקום תאונה ו/או אי מסירת פרטים.

קרא עוד על:

במקרה בו הנהג הוא הנפגע היחידי – האם יוגש נגדו כתב אישום ?

לשכת התביעות, נוטה להגיש כתבי אישום גם במקרים בהם מדובר בתאונה עצמית וללא פכיעה באדם בעקבות תאונה. אולם, עורך דין דיני התעבורה, יעמול להוכיח, כי התאונה היתה בלתי נמענת ועל כן, יש לבטל את כתב האישום ולגנוז את התיק המיוחס לנהג.

במקרה בו לא היה מגע בין כלי הרכב ו/או בין הרכב להולך הרגל ובכל זאת התרחשה תאונת דרכים – האם יוגש נגד מי מהצדדים כתב אישום?

לכאורה, במצב של תאונה פסיבית, לדוגמא, כאשר נהג לכאורה נסע במהירות מופרזת וכתוצאה מכך נבהל הולך רגל מעד ונפצע, יכולה לשכת התביעות להגיש כתב אישום. אולם, עליה הנטל להוכיח, כי קיים קשר סיבתי בין המקרים.

פגיעה באדם בעקבות תאונה

כיצד תקבע המשטרה מי אשם בתאונת הדרכים?

יחידת המשטרה אשר מקבלת את הדיוח על אירוע תאונת הדרכים, אמורה לשלוח בוחן תנועה למקום התאונה ולחקור את המעורבים. לאחר איסוף הנתונים, בוחן התנועה אמור לערוך דוח בוחן מפורט באשר לחקר התאונה ומסקנותיו ממנה.

לעיתים לאחר חקירת המוערבים ובחינת כלי הרכב אשר נכחו באירוע, מגיע הבוחן לכלל מסקנה, כי התאונה היתה בלתי נמנעת ואין להטיל אשם על ידי מי מהצדדים.

מה עושים במקרה של פגיעה בתאונה, האם נהג מחוייב לתת לשוטר בדיקת שתן / דם אחרי תאונת דרכים?

מבחינת החוק, תאונת דרכים מקנה לשוטר זכות לדרוש מנהג בדיקת שתן, שכן היא לכאורה מעלה חשד לשימוש בסם ו/או במשקאות משכרים בעת נהיגה. אולם, בדיקת שתן ו/או דם תהינה קבילות אך ורק אם נטילתן עמדו בדרישות החוק (!)

במקרה בו הוגש נגד הנהג כתב אישום, מהו העונש צפוי לו באם יורשע בתאונת הדרכים?

העניין תלוי בהרבה משתנים. כמו למשל מהם סעיפי האישום המיוחסים לנהג, האם נגרמו חבלות, מהי מידת החבלות, והחשובים ביותר: מהי מידת האשם של הנהג והאם על פי הראיות, עולה ספק באשמתו בקרות התאונה.

כיצד ניתן לבטל את כתב האישום אשר הוגש נגד נהג בגין גרימת תאונת דרכים?

ביטול כתב אישום או זיכוי מעבירה של גרימת תאונת דרכים בהחלט אפשרי. אולם, העניין מצריך בדיקה מעמיקה של עורך דין תעבורה מומלץ. לאחר בחינת החומר המשפטי, ניתן להעריך את מצבנו ואת סיכויינו לזיכוי מלא בתיק.

מה עושים במקרה של פגיעה בתאונה? – כל האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין לדיני התעבורה.

 

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות