תאונת אופנוע

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד – עורך דין לתעבורה

71392_nvzlתאונת אופנוע הינה לצערנו אחת מהתאונות הנפוצות ביותר.
כידוע, אופנוע, ככלי דו גלגלי, מועד לפורענות יותר מאשר כלי בעל 4 גלגלים. השאלה, אשר נשאלת את משרדנו רבות הינה, מה קורה אחרי קרות תאונת אופנוע. כל הפרטים במאמר זה.

מה עושים אחרי גרימת תאונת אופנוע?

פגעת באופנוע באמצעות רכבך, ראשית עליך לעמוד בכמה דרישות של החוק.
  • להתקשר לשירותי ההצלה
  • להמתין להגעתם למקום
  • להושיט עזרה ככל שהנך מוסמך
  • לשתף עם שירותי ההצלה פעולה ולמסור את פרטיך
  • לא להזיז את רכבך מהמקום

מהי תאונת אופנוע עצמית?

במקרה שרוכב האופנוע, מאיזושהי סיבה החליק / נפל מן האופנוע, ללא קשר לצד ג'. כלומר, נפילתו אינה נובעת מכלי רכב אחר אשר פגע בו, אזי שמדובר בגרימת תאונת אופנוע עצמית. הרוכב הוא היחיד אשר נפגע בתאונה זו.

האם יוגש כתב אישום במקרה של תאונה עצמית?

במקרים רבים בהם, רוכב האופנוע הוא הנפגע היחיד, המשטרה עדיין בוחרת להגיש כתב אישום כנגד הרוכב. אולם, משרדנו ייצג במקרים רבים, בהם נקבע, כי תאונת האופנוע היתה בלתי נמנעת ועל כן, המשטרה נאלצה לגנוז את התיק או שבית המשפט בחר לזכות את רוכב האופנוע לאחר ניהול ההליך המשפטי.

האם תאונת אופנוע עצמית מקטינה את העונש לו אני חשוף?

קיימת פסיקה ענפה באשר לכך, כי הפגיעה אשר נגרמה לרוכב האופנוע מהווה 'עונש משמים' אולם, העניין תלוי ברמת הפגיעה אשר נגרמה לרוכב. באופן כללי, משטרת התנועה נוהגת לדרוש עונש כמעט מלא בגין גרם התאונה אולם בתי המשפט נוטים להתחשב בקרות הפגיעה העצמית.אציין כי עונש יושת על הרוכב רק במידה ויוכח כי הינו אשם בתאונת האופנוע.

מהי תאונת אופנוע פסיבית?

כאשר מתרחשת תאונת אופנוע ללא שהתקיים כל מגע בין שני כלי הרכב, וכלי הרכב הפוגע לא ביצע אקט אקטיבי לגרם תאונת אופנוע , אזי שמדובר בתאונה פסיבית. לדוגמא: כאשר רוכב אופנוע נכנס לכיכר ונבהל מרכב אשר מגיע אל הכיכר וכתוצאה מכך, רוכב האופנוע בולם בחוזקה ונופל מן האופנוע, אזי שמדובר בתאונה פסיבית.

האם יוגש כתב אישום במקרה של תאונת אופנוע פסיבית?

כאשר מתרחשת תאונת אופנוע פסיבית, אזי שברוב המקרים יוגש כתב אישום. כתב האישום אמור להיות מופנה כנגד הנהג / הרוכב , אשר לכאורה גרם לתאונה.

איך קובעת המשטרה מי אשם בתאונת אופנוע?

חומר הראיות עובר למשטרת התנועה המשויכת אל מקום האירוע. היא אמורה לחקור את המעורבים ולשלוח למקום האירוע בוחן תאונה ולאסוף כמה ראיות שניתן על מנת להגיע למסקנה האם ישנו האשם לכאורה בתאונה ומיהו.

האם שוטר רשאי ליטול ממני בדיקת דם אחרי תאונת אופנוע?

שוטר רשאי לדרוש בדיקת דם אחרי תאונת דרכים וזאת מכיון שתאונת דרכים מעלה חשד לשימוש באלכוהול/שימוש בסם. אולם, בדיקת הדם תהיה קבילה אך ורק אם יוכח, כי השוטר פעל לפי הנהלים ועל פי דרישות החוק.

מהו העונש באם יוגש נגדי כתב אישום בגין גרימת תאונת אופנוע?

העניין תלוי בכמה גורמים, כמו למשל, מהי רמת הפגיעה של הנפגע, מהי מידת האשם, מהם סעיפי כתב האישום וכיוצ"ב.

כיצד אוכל לבטל את כתב האישום שהוגש נגדי בגין תאונת אופנוע?

ביטול כתב אישום או זיכוי מעבירה של גרימת תאונת אופנוע הינו אפשרי. אולם, העניין תלוי בראיות התביעה ונסיבות האירוע. לאחר בחינת החומר המשפטי, ניתן להעריך את מצבנו ואת סיכויינו לזיכוי מלא בתיק.

האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להיוועץ עם עורך דין דיני תעבורה.

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?

יצירת קשר

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים

יצירת קשר

מאמרים נוספים מהבלוג שלנו

מבחן פסיכולוג למשאית
בלוג
דנה דוד

מבחן פסיכולוג למשאית

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד יש לך משאית עד 12 טון, ואתה משתוקק לקבל רשיון נהיגה מעל 12 טון? חושש שאם תבקש רשיון מעל

קרא עוד »
Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות