המכון הרפואי לבטיחות בדרכים לאחר שלילה – כל המידע הדרוש

נהיגה בשכרות אצל נהג חדש

כותבת ועורכת המאמר:  עו"ד דנה דוד – מקימת הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין 

אז ריצית שלילה מטעם בית המשפט על עבירה ישנה בה הורשעת. לאחר מכן, הגעת נרגש למשרד הרישוי על מנת לקבל חזרה את רשיון נהיגתך היקר ואז.. 

כאשר ניגשת לפקידת הרישוי שמח ומאושר, זו מודיעה לך, לפתע, כי אינה יכולה להשיב לך את רשיונך, אלא עליך לעבור בדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עוד קודם לכן . 

מה קורה כאן ?? האם מדובר בשלילה נוספת על השלילה, שכבר ריצית על ידי בית המשפט? האם הנך חייב לעבור בחינה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים אחרי כל שלילה אשר בית המשפט יגזור עליך? איך יוצאים מזה ? 

אנסה, כעת, לעשות סדר בדברים ולענות על כל השאלות בעניין חשוב ומדאיג זה:

תחילה, חשוב לדעת, כי לא כל שלילה של בית המשפט מחייבת בסופה בדיקה מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. דווקא רוב הפסילות מטעם בית המשפט לא מלוות בבדיקה מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.  

מדוע  בכלל, לאחרי תקופת השלילה, עלי להבדק במכון הרפואי לבטיחות בדרכים?  

ישנן מספר עבירות ספציפיות, אשר הוגדרו על ידי גורמי משרד התחבורה שהינן ברות סיכון אישיותי, אשר אחריהן, אמור משרד הרישוי על פי הנחיותיו, לשלוח את הנהג לבדיקה על ידי רופא מטעמו, קרי, במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. 

מדוע דווקא שלילה לאחר אותן עבירות מביאות לבדיקה במכון הרפואי ולא אחרות?

משרד הרישוי קבע מספר עבירות ספציפיות, שלאחר ריצוי שלילה בגינן, ישלח את הנהג למכון הרפואי. העבירות הללו מכילות, לשיטת משרד הרישוי, אופי של סיכון ו/או חזרתיות.  

עבירות נפוצות אשר אחרי ריצוי שלילה בגינן יזומן הנהג למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, הינן, עבירה של נהיגה בשכרות בפעם השנייה ולמעלה מזה, עבירה של גרם תאונת דרכים המייחסת לנהג חבלה של ממש, אשר בגינה הושתה על הנהג מעל שנה של שלילה בפועל, עבירה של גרם מוות ברשלנות, שלילה מנהלתית של 9 חודשים על ידי משרד הרישוי וישנן מספר עבירות נוספות.  

החדשות הטובות שאוכל לבשר במצב עגום זה, הינן, כי היום, להבדיל מבעבר, אפשרי לפנות למשרד הרישוי עוד טרם סיום ריצוי השלילה. לגאוותי, משרדי הוא האחראי הבלעדי על מצב זה, שכן משרדי יזם פנייה למנהל אגף הרישוי, שאכן קיבל את בקשתנו והנחה את כלל משרד הרישוי לקבל בקשות להבדק במכון הרפואי לבטיחות בדרכים במהלך פסילת בית המשפט ועוד טרם סיום השלילה מטעמו.

מדובר בהישג מרשים, שכן, הדבר, לשמחתי הרבה, חסך חודשים ארוכים מנהגים, אשר לא יכלו להגיש בקשה להבדק במכון הרפואי, טרם סיום ריצוי השלילה על כל המשתמע מכך (אובדן הכנסה, תסכול וקושי התניידות בסיסי). 

האם לא עסקינן כאן בשלילה כפולה, שכן, ריציתי כבר שלילה מטעם בית המשפט?!

לכאורה, על פי החוק, לא מדובר בשלילה כפולה, כיון שבדיקה מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, אינה שלילה משפטית, אלא מוגדרת כהתליה על רקע אישיותי ועל כן, נוצרה למשרד הרישוי או אם תרצו, למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, סמכות להחזיק ברשיונו של נהג ב"סיבוב שני".

כיצד בכל זאת, ניתן להביא לביטול בדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, הרי שכבר חוויתי שלילה מטעם בית המשפט?

ביטול שלילה מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, לאחרי שלילה של בית המשפט, תבוטל אם ניתנה שלא כדין. על כן, יש לבחון כל מקרה לגופו. 

כמה זמן עלי להמתין לבדיקות המכון הרפואי לאחר השלילה?

עניין ההמתנה לרוב הינו נושא כאוב אולם הדבר תלוי במספר גורמים, כמו מקום הבדיקה שכן יש מספר מכונים, מיהו הגורם הבודק וכן האם נעזרת בעורך דין אשר יכול לזרז את התיק בצורה נכונה. במקרים מסויימים, באם לא נעזר בשירותים של איש מקצוע מדובר בחודשים אורכים לפעמים במספר חודשים דו ספרתי. 

אחרי שהושתה עלי שלילה מטעם בית המשפט ואבדתי את מקור פרנסתי, הבנתי, כי לא אוכל לקבל את רשיון נהיגתי ואני אמור להיות מזומן למכון הרפואי לבטיחות בדרכים. אולם, ישנה המתנה ארוכה עד שאזומן למכון הרפואי. כיצד אוכל לקצר את מועד הבדיקה?

אכן ניתן לקצר מועדי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, במקרים בהם הדבר מתבקש. בכך משרדי עורכי דין המתמחים בתחום מומחים. כדאי לפנות לעורך דין המבין היטב את תחום המכון הרפואי לבטיחות בדרכים על מנת לקבל הנחיות נכונות. 

בשעה טובה, זומנתי למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, אולם הבנתי, כי לא פשוט לעבור את הבדיקה הנדרשת. האם אפשר לקבל הכוונה בעניין זה?

על מנת להבין היטב את ההליך הצפוי לך, כדאי להוועץ עם עורך דין. בדרך כלל, ההליך הינו מכיל מספר גורמים בודקים שבסופם אמורה להתגבש המלצה אודותיך. ההמלצה תועבר למשרד הרישוי ותיושם על ידו.

האם רופאי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, יודעים מהי הסיבה בגינה הגעתי אליהם או שעלי לפרט את כל מעללי?

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, יודע לרוב, את סיבת הגעתך לפתחיו.  המכון הרפואי מקבל דיווח אודות הסיבה לשלילה שהשית עליך בית המשפט כך, שבתיקך הרפואי מטעמם יופיע סיווג התיק. לעיתים, רופאי המכון הרפואי יבקשו לדעת מידע נוסף, אשר יתכן ואינו נזכר בתיק על מנת להשלים את התמונה אודותיך, אולם, אמור להיות להם מושג. 

במידה וקיבלתי שלילה בשני תיקים שונים, האם אבדק במכון הרפואי פעמיים לאחרי כל שלילה?

אם השלילה שקיבלת היא ב'מצטבר', כלומר בסיום שלילה אחת תחל השלילה הבאה, אזי שלא תוכל כלל לחדש את רשיונך במשרד הרישוי ועדיף, כי לא תיגש למכון הרפואי גם אם תזומן כיון שתוקף בדיקת מכון רפואי הינה 3 שנים. אם קיבלת שלילה ב'חופף', כלומר ששתי הפסילות מרוצות במקביל, אזי, שתגיע למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, פעם אחת ולא פעמיים. הרי, אחרי הכל, שלילה של המכון הרפואי אינה שלילה עונשית, אלא מדובר בשלילה רפואית אשר מטרתה הינה לבדוק האם אתה כשיר לנהיגה 

מה קורה אם לא אעבור את המכון הרפואי לבטיחות בדרכים חלילה?

במידה והמכון הרפואי לא אישר החזרת רשיונך, הרי שניתן להגיש ערר לועדת הערר על החלטות המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, לחלופין, (מה שמעט מאד נהגים מעדיפים), ניתן להמתין שנה ולגשת שנית לבדיקת המכון הרפואי. יש לציין כי רשיון הנהיגה, לא יושב אוטומטית ויש לזום פניה נוספת למשרד הרישוי שאחריה תקרא לבדיקה מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. 

סיימתי שלילה ארוכה על עבירה של גרם מוות ברשלנות, האם יש לי סיכוי לעבור את המכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

בין אם מדובר בשלילה לאחר ביצוע עבירה ברף הגבוה ובין אם מדובר בשלילה אחרי עבירה ברף הנמוך, בהחלט שיש סיכוי לעבור את המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. חשוב לפעול נכון ובחוכמה ואין צורך להתייאש מהתהליך על אף היותו מייגע. 

 

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין המתמחה בתחומו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521

עו"ד דנה דוד

מקימת הועדה למכון הרפואי בלשכת עורכי הדין לישראל

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?

יצירת קשר

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים

יצירת קשר

מאמרים נוספים מהבלוג שלנו

Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות