מבחן פסיכולוג למשאית

מבחן פסיכולוג למשאית

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד

יש לך משאית עד 12 טון, ואתה משתוקק לקבל רשיון נהיגה מעל 12 טון? חושש שאם תבקש רשיון מעל 12 טון, רשיונך למשאית עד 15 טון עלול להפגע? או אולי מחכה לך עבודת חלומות במשאית כבדה עם גורר תומך? כדאי שתקרא.

ראשית וככל הנראה, הנך יודע, כי עליך להגיש בקשה לקבלת משא כבד במשרד הרישוי הקרוב למקום מגוריך. לשמחתנו, במקרים רגילים בהם אין חסימה על רשיונך (ארחיב בהמשך), היום הבקשה נעשית באופן מקוון ואין צורך לגשת פיסית למשרדי הרישוי. כך שנחסכה מאיתנו הטרחה בלגשת למשרד הרישוי, להמתין בתור ולנהל שיחה לא תמיד סימפטית עם אותה פקידה במשרד הרישוי.

כמעט מייד לאחר הגשת הבקשה, תשלח לך הודעה, כי עליך לבצע בדיקת ראיה אצל אופטומטריסט מורשה. שים לב, באם לא נשלחה ההודעה הזו תוך שבועות בודדים – רצוי להתיעץ עם עורך דין המתמחה בתחום שמא אולי הבקשה לרשיון משאית לא אושרה ויש חסם כלשהו שיש לשחררו.

בדיקת העיניים גם היא לשמחתנו מוזנת ישירות למשרד הרישוי, כך שהיום לא נאלץ להתרוצץ עם 'טופס ירוק' כבעבר והכל אמור להעשות דרך מחשבי משרד הרישוי.

אוקי אז הגענו לשלב שסיימנו את החובה ההתחלתית לקבלת רשיון למשאית מעל 12 טון. מה הלאה?

מכאן, עלינו להמתין עד שמשרד הרישוי, יבקש אודותינו תעודת יושר מהמשטרה. אתם ודאי שואלים מהי תעודת יושר. אז כשמה כן היא, תעודה אשר מצביעה, כי אנו עומדים בדרישת החוק ולא עומד נגדנו תיק פלילי אשר ידחה את אפשרותינו להגשת הבקשה להוצאת רשיון נהיגה למשאית.

לאחר ההמתנה לתעודת היושר, בקשתנו להוצאת רשיון למשאית תעבור ממשרד הרישוי לרופא של משרד הרישוי שהרי הוא המכון הרפואי לבטיחות בדרכים בחזקתו של משרד הבריאות.

בדיקה מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים או בקיצור המרב"ד- מהי?

ובכן, משרד הרישוי אינו רופא והוא נעזר במכון הרפואי לבטיחות בדרכים לביצוע בדיקת כשירות של נהגים אשר מבקשים לעצמם רשיון נהיגה במשאית מעל 12 טון.

בשלב זה, הנני ממליצה בחום לערב עורך דין אשר מתמחה בתחום ספציפי זה של המכון הרפואי וזאת על מנת שיוכל להנחות אותך לקראת מה אתה הולך, לזרז את ההליך ולהעלות משמעותית את הסיכוי לסיים את ההליך עם רשיון משאית מעל 12 טון.

הערה חשובה: יש לשים לב, כי ברגע בו ביקשת לעצמך משאית מעל 12 טון, עליך להבדק במכון הרפואי והם עלולים לא רק שלא לאשר את המשאית המבוקשת אלא אף לפגוע ברשיון קיים(!)

ואם נלך צעד אחד רחוק יותר, אם התלו לך את המשאית מסוג 15 טון שהיית בבעלותך, האם כאשר פנית לעורך דין במטרה להשיבו – האם תזכה במשאית 12 טון או 15 טון?

מי אשר הוציא רשיון נהיגה למשאית עד חודש ינואר לשנת 2007, יהנה ממשאית של 15 טון.

אוקי, אז חלפה כחצי שנה וקראו לך הבדק במכון הרפואי לבטיחות בדרכים או במוסד מטעמו – כן, למכון הרפואי לבטיחות בדרכים ישנן זרועות אשר גם הן עורכות את המבדקים הפסיכולוגים לרכב מסוג משאית.

כעת נשאלת השאלה החשובה:

מהו בעצם מבחן פסיכולוג למשאית מעל 12 טון?

ובכן, מבחן פסיכולוג למשאית מעל 12 טון, הינו, מבחן הכולל מבחן מחשב ארוך, ושיחות גם גורם מוסמך. לא לכל נבדק יערך מבחן זהה בדיוק אולם, מבחני הפסיכולוג למשאית אמורים לבדוק את יכולותיך האישיותיות וכישוריך לנהיגה מקצועית. יש לזכור, כי מדובר ברכב אשר משקלו עולה בהרבה על משקלו של רכב פרטי ועל כן ומן הסתם, כישוריך יבדקו לעומקם.

כיצד אדע שרשיון המשאית שיש ברשותי לא יפגע לאחר מבחן פסיכולוג על משאית?

שאלה בהחלט קריטית. מנסיוני הרב, במקרה בו עבירך התעבורתי מאד מכביד בעיקר בשנים האחרונות ו/או מצבך האישיותית מעורער, יתכן ולא כדאי לגשת כעת למבחן פסיכולוג למשאית מעל 12 טון שמא לא תמצא את עצמך ללא רשיון למשאית עד 12 טון. זה אינו מדע מדוייק ויתכן כי רשיונך לא יפגע כלל, אולם, ללקוחותי אני מייצגת במצב שכזה להמתין שנה עד להגשת הבקשה.

וכיצד אעבור את אותו מבחן פסיכולוג למשאית מעל 12 טון?

שאלת מליון הדולר. ניתן בהחלט לעבור את מבחן הפסיכולוג ולקבל רשיון למשאית. כן חשוב לבוא מוכן ולהתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום זה ומכיר היטב את המערכת כפי שנתייעץ עם רופא מומחה על בעיה רפואית ספציפית. חשוב גם לזכור כי באם נכשלנו במבחן הפסיכולוג למשאית, ניתן או לערער על ההחלטה או להמתין לכל הפחות שנה שלמה עד למבחן נוסף שלא לומר שנתיים כיון שכולנו יודעים, כי ההמתנה לבדיקות במכון הרפואי והמתנה לתשובותיו הינן ארוכות מנשוא.

מבחן פסיכולוג למשאית

ועדת ערר אחרי מבחן פסיכולוג למשאית – כדאי?

כפי שציינתי הרי שאם נכשלנו במבחן הפסיכולוג למשאית, הרי שישנה האפשרות לערור על ההחלטה לועדה ערר על המכון הרפואי. הועדה ממוקמת בביץ החולים תל השומר ומתקיימת בהרכב של 3 רופאים.

חשוב חשוב חשוב שלא לגשת לבד אל ועדת ערר על המכון הרפואי בערר על פסיכולוג למשאית, שכן הועדה הינה ועדה עליונה, ממנה אין לערור לועדה נוספת משך לפחות שנה אלא בטענות משפטיות לבית המשפט המחוזי מה שמצריך אגרות גבוהות ובהחלט מיותרות.

אז שכרת עורך דין המבין היטב את התחום, הגעת לועדת ערר על המכון הרפואי וקיבלת לידך את הרשיון למשאית מעל 12 טון.

האם אהיה גם זכאי לקבל גם משאית וגם גורר תומך? או בשפת העם 'העגלה' במבחן פסיכולוג למשאית?

מבחינה חוקית, ישנה אפשרות כי הפסיכולוג יאשר גם משאית וגם גורר תומך אולם המכון הרפואי ממעט במקרים שכאלו כיון שרוצה לבדוק האם הנהג אכן ראוי ומתאים לנהיגה ברכב מסוג משאית כבדה.

אם הפסיכולוג למשאית לא העביר אותי, האם בועדת הערר אוכל לבקש גם משאית וגם גורר תומך?

יתכן כי בועדת הערר על ההחלטה של הפסיכולוג, עורך הדין ישכיל לבקש לקבל לידיו את הרכב מסוג גורר תומך, אולם, באם הבקשה לא תתקבל, ותקבל לידך רק רשיון למשאית מעל 12 טוןף אזי ועל פי החוק היבש, יהיה עליך להמתין שנה נוספת על מנת להבחן שוב במבחן פסיכולוג לגורר תומך במכון הרפואי.

על כן, אל תוותר על זכותך להתייעץ טרם הגעה למבחן פסיכולוג למשאית ו/או לפני הגעה לועדת הערר

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום המכון הרפואי

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521