עונש מקסימלי בגין עבירה של נהיגה בשכרות

עונש מקסימלי בגין עבירה של נהיגה בשכרות

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד – מתמחה בדיני התעבורה

מצאת את עצמך מואשם בעבירה של נהיגה בשכרות. כעת, בין היתר, עולות השאלות הבאות: האם קיים עונש מקסימלי בעבירה של נהיגה בשכרות, מהו העונש המקסימלי בעבירה של נהיגה בשכרות, מתי בית המשפט יבקש להשית עלי את העונש המקסימלי בעבירה של נהיגה בשכרות וכמובן, האם אוכל לצאת מעבירה של נהיגה בשכרות ללא עונש

על כל אלו ועוד אשיב במאמר זה.

עבירה של נהיגה בשכרות, הינה עבירה הטומנת בחובה עונש מינימום. כלומר, המחוקק החליט, כי הוא רואה בעבירה זו עבירה חמורה והוא רוצה להגביל את בתי המשפט לעונש מינימלי אשא ממנו לא יוכלו שופטי בית המשפט להפחית.

העונש המינימלי בעבירה של נהיגה בשכרות עומד על שנתיים פסילת רשיון נהיגה בפועל, כלומר, הורשעת בעבירה של נהיגה בשכרות, בית המשפט לא יכול לגזור עליך עונש הנמוך משנתיים פסילה בפועל (וסנקציות נוספות).

כיצד בכל זאת אנו מציגים מקרים רבים בהם לקוחותינו מורשעים בעבירה של נהיגה בשכרות ויוצאים ללא עונש או עם עונש קל של חודש ימים? ובכן יש דרך.

המתקת העונש

המתקת העונש תלויה אך ורק בדבר אחד קריטי והוא: ראיות משפטיות. כל תיק נהיגה בשכרות מורכב מראיות משפטיות, החל מעבודת השוטרים ועד תקינות מכשיר הינשוף. על אף, כי יתכן ולא תראה במועד האירוע בעייה ראייתית, הרי שבסופו של יום, הראיות הנמצאות בתיק אמורות לבסס הרשעה ללא ספק. ברוב רובם של המקרים, ישנם קשיים ראייתיים אשר הוצאתם לאור לא תאפשר לתביעה המשטרתית לבסס הרשעה ללא השארת ספק. במצב שכזה, הרי שעורך הדין הבקיא בתחום יבחר לנהל את המשפט ולהביא לזיכוייך או שמא יסתפק בהסדר טיעון מקל.

טיפ חשוב: תמיד בקש מעורך דינך כי יבקש ממך אישור להסדר הטיעון ולא (כפי שלמצער הנני שומעת רבות) יציב בפניך עובדה מוגמרת, כי זהו ההסדר שאישר עם התביעה המשטרתית.

האם יש עונש מקסימלי בעבירה של נהיגה בשכרות?

עונש מקסימלי אינו קבוע בחוק בגין עבירה של נהיגה בשכרות, אלא, כפי שאמרנו העונש הקבוע הוא עונש מינימלי, אולם ישנו מתחם הפסיקה. הפסיקה בבתי המשפט, בעצם יוצרת מתחם ענישה (רף תחתון ורף עליון) בעבירה של נהיגה בשכרות. מתחם הענישה אמור להיות דומה בכל הארץ ובמקרה בו בית המשפט חרג ממנו באופן קיצוני, תהיה זו אף עילה לערעור לערכאה גבוהה יותר.

עונש מקסימלי בגין עבירה של נהיגה בשכרות

הגורמים לעונש מקסימלי בעבירה של נהיגה בשכרות

כפי שאמרנו אין עונש מקסימלי, אולם ישנו מתחם ענישה עם רף מינימלי ורף מקסימלי. ובכן, מתי נגיע למצב שתביעה תבקש מבית המשפט לפסוק על פי הרף המקסימלי?

הנה כמה מהגורמים אשר יביאו את התביעה המשטרתית לבקש להשית עונש מקסימלי בעבירה של נהיגה בשכרות:

גורם ראשון, כמות השתיה המיוחסת לנהג המואשם בעבירה של נהיגה בשכרות. ככל שהכמות גבוהה יותר, כך התביעה המשטרתית תבקש מבית המשפט ענישה חמורה יותר.

גורם שני, הינו ותק הנהיגה, כאשר ותק הנהיגה, הוא של נהג חדש או של נהג צעיר, אזי שרף הענישה הינו שונה בתכלית מנהג ותיק ואוכולוסיה זו של נהגים נקראת אף אוכלוסייה מיוחדת. אלו "יזכו" לענישה חמורה יותר.

גורם שלישי, המביא את רף הענישה לרף ענישה מקסימלי הוא עברו של הנהג, באם בעברו של הנהג ישנו תנאי לביצוע עבירה של נהיגה בשכרות או שקיימת עבירת שכרות נוספת בעברו של הנהג, הרי שהעונש המינימלי יעמוד על 4 שנות פסילה ואולם כפי שאמרנו אין עונש מקסימלי, אך ברור כי הנטייה של התביעה ושל בית המשפט תהיה להחמיר עם אותו הנהג.

גורם רביעי ואחרון למאמרנו זה, הוא בית המשפט בו אנו נשפטים והשופט אשר גוזר את העונש. אי אפשר שלא לציין גורם זה, שכן, לכל בית משפט יש את העבירות שבהן בוחר להחמיר או בהן בוחר להקל. כמובן שהכל ביחס למתחם הענישה אשר נקבע כפי שאמרנו בבתי המשפט השונים.

נסיבות אישיות אינן מהוות משקל בעבירה של נהיגה בשכרות.

למרות כל זאת, חשוב לדעת,

תרצה התביעה עונש מקסימלי בהתאם למתחם הענישה ככל שתרצה, בהגיענו לבית המשפט, יעמדו לפנינו ראיות משפטיות. כאשר ישנם כשלים מהותיים בראיות התביעה, (עבודה משפטית נכונה תמצא את הכשלים הראייתיים), לא לעולם יהיה ניתן להרשיע את הנאשם והתביעה תעדיף להגיע להסדר טיעון מאשר להסתכן בזיכויו של הנהג.

במקרים בהם הכשלים הראייתיים צפים בתחילתו של התיק, אזי שניתן יהיה להגיע להסדר ראוי, אולם מנסיוננו, לא תמיד שוה להסכים להסדר הטיעון ויהיה כדאי לנהל את ההליך המשפטי ואף להגיע לזיכוי ככל שהנאשם יחשוק בכך.

בעבירה של נהיגה בשכרות, לעולם אל תוותר על זכותך להוועץ עם עורך דין לדיני התעבורה וזאת עוד טרם הגעתך לבית המשפט.

סע בזהירות

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום דיני התעבורה

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521

מידע נוסף לקריאה:

 

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?

יצירת קשר

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים

יצירת קשר

מאמרים נוספים מהבלוג שלנו

מבחן פסיכולוג למשאית
בלוג
דנה דוד

מבחן פסיכולוג למשאית

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד יש לך משאית עד 12 טון, ואתה משתוקק לקבל רשיון נהיגה מעל 12 טון? חושש שאם תבקש רשיון מעל

קרא עוד »
Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות