נהיגה תחת השפעת אלכוהול – מה ההבדל בין עבירה זו לעבירת נהיגה בשכרות?

נהיגה תחת השפעת אלכוהול

כותבת ועורכת המאמר:  עו"ד דנה דוד –  מתמחה בדיני התעבורה

רבות הפעמים שלקוחותיי פנו אלי בשאלה: מה ההבדל בין נהיגה בשכרות לבין עבירה של נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים. ובכן, ישנו הבדל גדול בין 2 עבירות אלו. במאמר קצר זה, אשיב על שאלות החשובות ביותר לעניין ההבדלים בין עבירת נהיגה בשכרות לבין עבירת נהיגה תחת השפעת אלכוהול.


איזו מן העבירות תרשם בכתב האישום?

ראשית, ב-99% מן המקרים, כתב האישום אשר יוגש נגד הנהג, אשר לכאורה נהג תחת השפעת משקאות משכרים יוגש על בסיס סעיף אישום של נהיגה בשכרות. על אף ש-2 סעיפי האישום נשמעים בעלי אותה משמעות, עבירה של נהיגה בשכרות הינה חמורה בהרבה מעבירה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול וטומנת בחובה עונש חמור יותר.

אולם, כתבי האישום יכולים להשתנות לקולא במקרים רבים – ראו כיצד בהמשך המאמר.

מהו העונש בגין עבירה של נהיגה בשכרות לעומת העונש על עבירה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול?

עונש המינימום בגין עבירה של נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים עומד על פי החוק על 3 חודשים פסילת רשיון מינימום. בנוסף, לרוב ישית בית המשפט בנוסף לתקופת הפסילה את כל / חלק מן העונשים באים: תנאי שלא לבצע עבירה של נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים או עבירה דומה וזאת למשך מספר שנים, קנס כספי לא מבוטל, התחייבות כספית שלא לבצע עבירה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול או עבירה דומה משך מספר שנים.

לעומת זאת, עונש על עבירה של נהיגה בשכרות עומד על שנתיים מינימום פסילת רשיון בפועל, תנאי שלא לבצע עבירה של נהיגה בשכרות או עבירה דומה לה, קנס כספי, התחייבות כספית, מאסר על תנאי ובדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

נציין, כי באם מדובר במקרה בו נהג נתפס לכאורה בעבירה של נהיגה בשכרות בפעם השניה, החוק מחמיר בהרבה ועומד על שלילת רשיון מינימאלית של 4 שנים וסנקציות נוספות.

נהיגה תחת השפעת אלכוהול

אם כן, כיצד ניתן לשנות את כתב האישום מעבירה של נהיגה בשכרות לעבירה של נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים?

הריבון על כתב האישום הינה מדינת ישראל, היא זו שבעצם עורכת ומגישה את כתב האישום לבית המשפט. על כן, על עורך הדין המתמצא היטב בתחום התעבורה לעיין בחומר החקירה ולבחון את הראיות לעומקן.

במידה וישנו קושי ראייתי – קושי זה עלול לערער את סיכוי ההרשעה בעבירה של נהיגה בשכרות המיוחסת לנהג ומכאן, כתב האישום יכול להשתנות לקולא לעבירה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול ובמקרים מסוימים להביא אף לביטול כתב האישום במלואו.

בנוסף, במקרים רבים בהם משרדנו החל לחקור את עדי התביעה, נחשף בית המשפט לכשלים מהותיים בראיות התביעה והמליץ בצורה ברורה לתביעה לתקן את כתב האישום לנהיגה תחת השפעת משקאות משכרים. במקרים מסוג זה מומלץ להיוועץ באמצעות עורך דין לועדת ערר במכון הרפואי!

כמו כן, בית המשפט בעצמו רשאי להרשיע את הנהג בעבירה של נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים, אם מצא כי ראיות התביעה אינן מספקות על מנת להביא להרשעה בעבירה של נהיגה בשכרות, אולם על בית המשפט להזהיר את הנהג טרם הרשעתו בעבירה אחרת מזו הכתובה בכתב האישום.

לראיה, פעמים רבות בהם חקרנו את השוטרים, אשר אכפו את כלפי הנהג את עבירת השכרות שלכאורה יוחסה לו, מצא בית המשפט לנכון, באמצע הדיון, להזהיר את הנהג בעבירה של נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים ובכך בעצם רמז לצדדים.

חקירת העדים מעלה ספק לגבי ביצוע עבירת השכרות ואם ימצא לנכון להרשיעו, הוא רשאי להרשיעו בעבירה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול ולא בעבירה של נהיגה בשכרות שעונשה כאמור חמור בהרבה והשלכותיה הן נרחבות.

האם כדאי לערב עורך דין גם בעבירה של נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים?

גם במקרים בהם כתב האישום תוקן לקולא, אין זה אומר כי יגזר על הנהג עונש של פסילת רשיון בת 3 חודשים בלבד. בשלב זה, הנהג עדיין חשוף לעונש של פסילת רשיון בת חודשים ארוכים. משמעות הדבר כי, נהג אינו חסין מעונש של פסילת רשיון ארוכת טווח, ברגע שמיוחסת לו עבירה של נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים (במקומה של עבירה של נהיגה בשכרות).

על כן, כפי שבשעה בה בריאותינו מוטלת על הכף – אנו הולכים למומחה, כך גם כאשר חופש תנועתנו ולעיתים חופש עיסוקנו מוטל על הכף – נלך למומחה.

לסיכום

באם מיוחסת לך עבירה של נהיגה בשכרות או נהיגה תחת השפעת אלכוהול, חירותך חשופה לפגיעה משמעותית.

על כן, חשוב לכל הפחות, להוועץ עם עורך דין נהיגה בשכרות המתמחה בתחום דיני התעבורה וזאת טרם הגעה לבית המשפט על מנת לשמור על רשיון נהיגתך.

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום דיני התעבורה.

 

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521