מהו העונש על נהיגה תחת השפעת אלכוהול וכיצד ניתן להמתיקו

עונש מקסימלי בגין עבירה של נהיגה בשכרות

כותבת ועורכת המאמר:  עו"ד דנה דוד –  מתמחה בדיני התעבורה

נהיגה תחת השפעת אלכוהול הינה עבירה אשר מחייבת בצידה עונש פסילת רשיון מינימלי וסנקציות עונשיות נוספות, אולם לא בכל מצב עלינו לשאת את העונש הכבד בגין עבירה זו.

במאמר זה נברר מה משמעותה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול, מהו העונש בגין עבירה זו וכיצד ניתן להמתיק עונש על נהיגה תחת השפעת אלכוהול.

כתבי האישום בגין נהיגה תחת השפעת אלכוהול

כתבי אישום בגין עבירה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול, כמעט ואינם מוגשים. במידה ונתפסת על ידי שוטר בנהיגה תחת השפעת אלכוהול, כתב האישום יוגש תחילה באשמה של נהיגה בשכרות. עבירה של נהיגה בשכרות נחשבת חמורה יותר מעבירה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול.

השוני בין עבירה של נהיגה בשכרות לעבירה של נהיגה תחת השפעת אלכהול נובע מהענישה של כל אחת מן העבירות ומההשלכות המאוחרות שיש לעבירה של נהיגה בשכרות (שאינן קיימות בעבירה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול.

מהו העונש על עבירה של נהיגה בשכרות לעומת העונש על עבירה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול

בגין 2 העבירות ישנה חובת פסילה מנימלית על פי החוק היבש. עונש המינימום על עבירה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול עומד על פי החוק על 3 חודשים פסילת רשיון מינימלית (לרוב תובע יבקש מבית המשפט שלא להסתפק בפסילה המנימלית ויבקש להשית על הנהג פסילה ארוכה הרבה יותר), בנוסף לעונשים של קנס כספי פסילת רשיון על תנאי ולעיתים התחייבות כספית שלא לבצע עבירה דומה משך מספר שנים וכן מאסר על תנאי.

ואילו עונש על נהיגה בשכרות עומד על שנתים מינימום פסילת רשיון בפועל, תנאי שלא לבצע עבירה של נהיגה בשכרות, עבירה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול או עבירה דומה לה, קנס כספי, התחייבות כספית, מאסר על תנאי ובדיקה רפואית במכון הרפואי בטיחות בדרכים.

האם ניתן לשנות את כתב האישום מנהיגה בשכרות לעבירה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול  ?

הגוף אשר אחראי על הגשת כתב האישום לבית המשפט הינו לשכת התביעות. על כן, היא זו שבסמכותה לתקן ו/או להפחית את כתב האישום מנהיגה בשכרות לנהיגה תחת השפעת אלכוהול. ישנם מקרים, בהם במהלך הדיון, יבחר בית המשפט להזהיר את הנהג, כי הוא עלול להיות מורשע בעבירה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול. מתי? במקרים בהם, עורך הדין לענייני התעבורה, אשר מנהל את המשפט וחוקר את עדי התביעה, ככל הנראה עושה עבודתו נאמנה ומציג לבית המשפט כשלים מהותיים בראיות התביעה…

כיצד נמתיק את עונש על עבירה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול?

במידה ונרצה אף לרדת מעונש המינימום הקבוע בחוק על עבירה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול, על עורך הדין המתמצא בתחום, לנהל את המשפט ולחשוף את בית המשפט למחדלי התביעה. במידה ומחקירת העדים ו/או מראיות התביעה, עולה ספק לעניין אשמתו של הנהג ו/או מהימנותם של השוטרים ו/או טיבו של מכשיר הינשוף, הרי שבית המשפט לא יוכל להרשיע את הנהג ויבחר לזכות את הנהג מאשמה או שמא התביעה תשכיל לחזור בה מכתב האישום.

האם כדאי לשכור את שירותיו של עורך דין לדיני התעבורה גם בעבירה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול ?

על מנת לזכות נהג מעבירה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול או אף להמתיק את העונש על נהיגה תחת השפעת אלכוהול עד כמה שניתן, צריך לגלות מומחיות אמיתית בראיות התביעה ובחקירת עדיה. אין זה יעלה או יוריד אם עברו של הנהג תקין, שהרי עבירה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול בפעם הראשונה, כמעט ואינה מושפעת מעברו של נהג. על כן, בכל מצב בו אנו רוצים להמתיק את עונשנו עד כמה שניתן, הרי שיש לנהל את התיק בחוכמה ולהתייעץ עם מומחה בתחום התעבורה.

לסיכום

באם מיוחסת לך עבירה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול, חירותך חשופה לפגיעה משמעותית. על כן, חשוב לכל הפחות, להוועץ עם עורך דין תעבורה מומלץ וזאת טרם הגעה לבית המשפט על מנת לשמור על רשיון נהיגתך.

 

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עו"ד תעבורה.

 

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521

עו"ד דנה דוד – משרד עורכי דין לדיני התעבורה

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות