נהיגה בשכרות על אופניים

נהיגה בשכרות על אופניים

כותבת ועורכת המאמר:  עו"ד דנה דוד – מתמחה בדיני התעבורה 

לאחרונה נתקלתי בנהגי אופניים רבים (בין אם אופניים חשמליים ובין אם לאו), אשר נבדקים בבדיקת שכרות ואף מוצאים עצמם מואשמים בעבירה של נהיגה בשכרות. 

לאור ריבוי כלי התחבורה מסוג אופניים בכבישי הארץ, נשאלות השאלות, האם אכן ניתן להאשים את נהגי האופניים בעבירה של נהיגה בשכרות בדיוק כפי שניתן להאשים נהגי רכב? או האם בכלל ישנה דרך להעניש את רוכבי האופניים שאינם אוחזים ברשיון נהיגה? על כל אלו ושאלות חשובות נוספות אענה במאמר זה שלפניכם.  

הכל יודעים, כי כבישי ישראל היום מלאים ברוכבי אופניים, בין אם ממונעות ובין אם לאו. היום, רבים המקרים שהאופניים שלנו יכולות להחליף את רכבנו, לחסוך לנו עלויות רבות של דלק, של ביטוח ואף לחסוך לנו את כאב הראש בנסיונות איתור חניה. אולם, יחד עם כל הטוב הזה, מגיעות הסכנות, ההתמודדות מול משטרת ישראל והרגולציה החדשה בתחום. 

נתחיל מהשאלות "החמות ביותר", השאלה אותה אני נשאלת חדשות לבקרים, הינה:

האם שוטר רשאי ליתן לי דוח בגין נהיגה בשכרות כאשר אני רוכב על אופניים?  

התשובה לכך היא חד משמעית – אכן כן. בין אם האופניים ממונעות ובין עם לאו. נציין, כי שוטר יכול ליתן דוח גם בהיותך הולך רגל אך בכך נעסוק בפעם אחרת.

אחת הסיבות לכך, כי שוטר הינו בעל הסמכות ליתן לי דוח תנועה, הינה כי אופניים הינם כלי רכב ובהיותנו רוכבים עליהם, הרי שעלינו לענות על דרישות החוק בין אם חוק איסור נהיגה בשכרות ובין אם חוק אחר. 

רבים מכם, סביר שיראו בכך פגם או חוסר הגינות, שכן רוכב אופניים עם כל רמת שכרות אשר תהיה, ודאי שאינו מסכן את ציבור הולכי הרגל או ציבור עוברי הדרך בכללותו, כפי שמסכן הנוהג ברכב, אולם על אף ההגיון שבדבר, המחוקק מחייב את רוכבי האופניים בשמירה על חוקי התנועה בין היתר מחייב שלא לשתות אלכוהול תוך כדי נהיגה. 

האם הענישה בגין עבירה של נהיגה בשכרות בקרב רוכב אופניים לבין הענישה של הנוהג ברכב בעבירה של נהיגה בשכרות הינה אותה ענישה?

הן הבדיקה של רוכב האופניים והן הענישה והן הדרישה הינה אותה הדרישה. חשוב לזכור כי מדובר בכלי רכב לכל דבר ועניין.

אביא דוגמא למקרה, מעניין בו ייצגתי נאשם, אשר הואשם בגרימת תאונת דרכים רוכב אופניים אשר עבר במעבר החצייה. כפי שציינתי, רוכב אופניים אינו הולך רגל ומשקלו כנהג. על כן, עמדתי על הטענה כי הנהג אשר לכאורה פגע ברוכב האופניים לא חייב בחובת הזהירות כלפי רוכב האופניים כפי שהיה חייב אלו היה מדובר בהולך רגל. 

נחזור לעיקר, כיצד בכל זאת אפשר למזער ענישה של נהיגה בשכרות רוכבי אופניים? גם כאן על משטרת ישראל לעמוד בתנאים  הקבועים בחוק כפי שעליה לעמוד בתנאים כלפי נהג רכב. לכן, יש לבחון את עבירת נהיגה בשכרות כלפי רוכבי אופניים בדיוק כפי שיש לבדוקה במקרה של עבירת שכרות אשר נעשת על ידי רכב. 

כעת, אחרי שאנו יודעים שניתן ליחס לנו נהיגה בשכרות בעוד אנו רכובים על אופניים-

האם ככל שתגזר עלי פסילת רשיון נהיגה, האם היא תחול על רשיון הנהיגה שלי ברכב? 

גם כן התשובה חיובית. שלילת רשיון נהיגה חלה על כל הרשיונות על היבשה אולם לא חלה על רשיונות ימיים ועל רשיונות צבאיים אלא אם כן בית המשפט יציין במפורש. על כן בין אם נתפסת על אופניים ובין אם נתפסת על רכב – ככל שתושת עליך פסילה, היא תושת על כלל רשיונותיך כאמור. סיוג רשיון נהיגה כלומר אישור נהיגה על סוג רכב כזה או אחר הינו באישור של בית המשפט בלבד. ישנם תיקים בהם אדם נאשם בנהיגה בשכרות ובית המשפט מתיר לו באופן חריג לנהוג בכלי רכב מסוג מסויים לרוב יהיה מדובר במלגזה או מכונה ניידת. 

במידה וטרם הוצאתי רשיון נהיגה על רכב, ואני מואשם בנהיגה בשכרות כרוכב אופניים. כיצד ניתן יהיה לפסול את רשיון נהיגתי? 

במצב שכזה הפסילה תחל ממועד גזר הדין כלומר, לא תוכל להנפיק רשיון נהיגה כל עוד בית המשפט גזר עליך פסילה, יתכן ובית המשפט יבחר להטיל סנקציות נוספות כמו מאסר על תנאי וכיוצ"ב.

לסיכום 

גם כאשר הינך בסך הכל נהג אופניים והינך מואשם בנהיגה בשכרות , אל לך להפחית בחומרת האישום. אדם אשר נתקל בבעיה רפואית או ביכולתו לתפקד – פונה לרופא מומחה. כך אמור לעשות גם אדם אשר נתקל בבעיה ביכולתו לנהוג. אל תוותר על זכותך להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום התעבורה, בטרם הגעה לבית המשפט. 

סעו בזהירות 

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום דיני התעבורה.

 

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521

עו"ד דנה דוד – משרד עורכי דין לדיני התעבורה

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?

יצירת קשר

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים

יצירת קשר

מאמרים נוספים מהבלוג שלנו

מבחן פסיכולוג למשאית
בלוג
דנה דוד

מבחן פסיכולוג למשאית

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד יש לך משאית עד 12 טון, ואתה משתוקק לקבל רשיון נהיגה מעל 12 טון? חושש שאם תבקש רשיון מעל

קרא עוד »
Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות