נהיגה בשכרות על אופנוע

נהיגה בשכרות על אופנוע

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד – מתמחה בדיני התעבורה

נהיגה בשכרות הינה עבירה אשר נחשבת עבירה חמורה ולראיה, המחוקק החליט להחמיר עם נהגים אשר נתפסים נוהגים בשכרות ולהציב בפניהם עונש מינימלי, כלומר, ככל שכתב האישום ישאר על כנו ויופיע סעיף של נהיגה בשכרות, הרי שגם בית המשפט לא יוכל להפחית את העונש המינימלי הקבוע בחוק אשר עומד על שנתיים פסילה בפועל.

מדוע בוחר המחוקק להחמיר עד כדי כך עם נהגים אשר מואשמים בעבירה של נהיגה בשכרות?

לשיטת המחוקק, מדובר בעבירה אשר כוללת כניסה למצב מסוכן ביודעין ועל כן, להבדיל, למשל מנהיגה בקלות ראש בעת תאונת דרכים קלה, ששם עסקינן בהיסח הדעת לרגע, בעבירת השכרות מיוחסת לנהג כניסה למצב מסוכן ומסכן בכוונת מכוון.

אך בואו נעצור רגע את הטפת המוסר. לא כל נהג אשר נתפס נוהג בשכרות, הינו עבריין סדרתי ולא כל נהג אשר נתפס נוהג בשכרות, ידע כי הינו עובר את רף האלכוהול המותר על פי חוק ועל כן, אל לנו להכנס להגדרות ולתיוג. אולם, על כל נהג הנתפס נוהג בכשרות לדעת, כי בתי המשפט אינם אוהבים עבירה זו ומייחסים לנהג העובר עבירה זו מסוכנות על הכביש.

האם נהיגה בשכרות באופנוע שוה ערך לנהיגה בשכרות ברכב?

לעניות דעתי האישית – בהחלט לא. אולם, לצערם של אותם רוכבי אופנוע, המחוקק לא מפריד בין נהיגה בשכרות על אופנוע או בנהיגה ברכב.

קשה להתעלם מן העובדה, כי רכיבה על אופנוע (בעיקר בנפחים קטנים), לרוב, מסכנת את רוכב האופנוע עצמו הרבה יותר מאשר את הנהגים האחרים המשתמשים בדרך. אולם, על המחוקק להתייחס לכלל משתמשי הדרך, קרי גם הולכי הרגל, שככל הנראה, עלולים להפגע כתוצאה מרכיבת אופנוע פרועה או רכיבת אופנוע שהינה תחת השפעת האלכוהול.

על כן, לא נוצרה כל הפרדה בחוק בין רוכב אופנוע אשר נתפס נוהג בשכרות לבין נהג רכב אשר נתפס נוהג בשכרות.

נהיגה בשכרות על אופנוע

בעבירה של נהיגה בשכרות על אופנוע, האם נוכל לוותר על רשיון הנהיגה שלנו לרכב בלבד? האם נוכל להשאיר את רשיון האופנוע בידנו גם כאשר תגזר עלינו פסילה בפועל?

התשובה לכך היא, ברוב רובם של המקרים, לא. השארת רשיון בידנו ופסילתו של אחר נקראת סיווג פסילה. אולם, לא משנה כיצד נכנה מונח זה, רוב בתי המשפט אינם מאמינים בו.

ההגיון העומד מאחורי עמדת בתי המשפט הינו הענישה. מטרת פסילת רשיון הנהיגה שלנו, הינה בעצם מתן עונש על נהיגה בשכרות – העבירה אשר ביצענו, או מאין תקופת צינון שלנו מהכביש. ככל שבתי המשפט יאשרו את סיווג הפסילה לרכב או לאופנוע, אזי שמטרת הפסילה לשיטתם תעלם.

אם לקצר הרי שהפסילה חלה על כל כלי הרכב היבשתיים (אם לדייק, למעט רשיון צבאי במקרים מסויימים).

האם קיימת טענה אשר נוכל להעלות כאשר מיוחסת לנו נהיגה בשכרות באופנוע?

טענות במשפט של נהיגה בשכרות באופנוע הינן טענות משפטיות וראייתיות ואינן נשענות על נסיבות אישיות ו/או כלי הרכב עליו רכבנו/ נהגנו על כן, לשיטתם של בתי המשפט טענות של רכיבה על אופנוע פחות ילקחו בחשבון.

האם וכיצד בכל זאת נוכל להמתיק את העונש?

ראשית, אציין כי בהחלט שניתן להמתיק את העונש ולעיתים אף להמנע ממנו לחלוטין. בכל תיק אשר מיוחסת לנהג נהיגה בשכרות, נאספות ראיות חשובות כגון, כיולי מכשיר הינשוף, כתיבת מזכרים ופעולות שאותן היה על השוטרים לבצע על פי הנהלים והחוק. לצערנו או לשמחתנו תלוי כיצד נסתכל על כך, ישנה לא מעט עבודת שטח שלא נעשת בצורה תקינה.

על כן בבוא היום, כאשר התיק מגיע לבית המשפט, לא בנקל בתי המשפט יוכלו להרשיע נהג ככל שצפה בעייתיות בתיק. על כן אנחנו פה.

לסיכום

נתפסת נוהג תחת השפעת אלכוהול בין אם כשהנך רכוב על אופנוע ובין אם כנהג ברכב? ייחסו לך כתב אישום בגין נהיגה בשכרות? אל תוותר על זכותך להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום התעבורה ובפרט נהיגה בשכרות באופנוע, בטרם הגעה לבית המשפט.

סעו בזהירות

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום דיני התעבורה.

עו"ד ונוטריון דנה דוד מייצגת בהצלחה כ 10 שנים, נאשמים בעבירות תעבורה. בעלת ניסיון עשיר בניהול תיקי שכרות בבתי המשפט לדיני התעבורה וכן בניהול משא ומתן מול התביעה המשטרתית .

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521

 

אנשים חיפשו גם: המכון הרפואי

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521