פסילה מנהלית

פסילה מנהלית בגין נהיגה בשכרות – איך אפשר לצאת מזה ?

כותבת ועורכת המאמר: דנה דוד – עורך דין לתעבורה
מאד לא נעים כאשר אתה מוצא את עצמך מעוכב על ידי שוטר באמצע הלילה והוא מודיע לך, כי הנך מואשם בעבירה של נהיגה בשכרות ורשיונך ורכבך נלקחים ממך בלי כל הכנה מוקדמת למשך 30 יום!
ובכן, במאמר שלפנינו, נלמד האם לשוטר ישנה סמכות ליטול מהנהג את רשיון הנהיגה ולהחרים את רכבו והאם ניתן להחלץ ממצב שכזה.

מתי קמה הסמכות לקחת לי את הרשיון ?
1. אי מתן זכות קדימה
2. נהיגה ברכב תחת השפעת סמים או אלכוהול
3. כשהרכב נמצא במצב העלול לסכן עוברי דרך
4. עקיפת רכב בדרך שאינה פנויה
5. נהיגה במהירות מופרזת (מעבר לברירת המשפט)
6. הפרעה להולך רגל במעבר חצייה
7. אי עצירה לפני מסילת ברזל.
8. מטען חורג  ב- 25% או יותר על המשקל הכולל המותר
9. נהג חדש ללא מלווה ונהג חדש המסיע מספר נוסעים מעל המותר.
10. הסעת נוסעים בשכר ללא היתר

הליך השימוע
עד יומיים ממועד האירוע, אמור להתקיים לנהג אשר מואשם בעבירה של נהיגה בשכרות – שימוע, בו הוא אמור לטעון טענותיו. בשלב זה, רוב הנהגים אינם מיוצגים על ידי עורך דין, אולם יש להם את הזכות להוועץ בעורך דין לתעבורה ובמקרים מסוימים הדבר משנה את התמונה באופן קיצוני. רק קצין מדרגת פקח ומעלה רשאי לערוך לנהג שימוע ועל השימוע להתנהל כדין. אם לא התקיימו כל אלו או שמא ישנה חוסר מידתיות בין לקיחת הרשיון לבין העבירה או שהראיות בתיק אינן מצביעות על אשם – הפסילה המנהלית אינה כדין ודינה להתבטל!

לכמה זמן ניתן לפסול לי את הרשיון פסילה מנהלית?
במידה ומדובר בעבירה של נהיגה בשכרות בלבד, אזי שקצין יכול לפסול את רשיון הנהיגה למשך 30 יום.
במידה ומדובר על עבירה של נהיגה בשכרות הכוללת תאונת דרכים – אזי שלקצין ישנה הסמכות לפסול את רשיון הנהיגה למשך 60 ימים.
במידה ומדובר על נהיגה בשכרות וגרם חבלה לאדם, אזי שלקצין תהיה הסמכות לשלול את רשיון הנהיגה למשך 90 יום.

מתי ניתן לקחת לי את הרכב?
בעבירה של נהיגה בשכרות, אכן ניתן להחרים את רכבך. אולם, פעמים רבות, הנהג אינו הבעלים של הרכב ועל כן, החרמת הרכב מסבה נזק לצד ג'. לעניות דעתנו, החרמה זו אינה מידתית. ולראיה, בתי המשפט לא פעם אכן מחליטים על השבת הרכב לבעליו.

מתי וכיצד תוגש הבקשה לביטול פסילה מנהלית?
הבקשה צריכה להיות ערוכה בצורה ברורה ורצוי שעריכתה תתבצע על ידי עורך דין המומחה בתחום התעבורה. הבקשה תוגש לבית המשפט במחוז בו התבצעה העבירה לכאורה ותוך עד 5 ימים יקבע מועד לדיון בבקשה.

מהם  שיקולי בית המשפט בביטול פסילה מנהלית?
ביטחון הציבור – בית המשפט אמור להשתכנע כי השבת רשיונו של הנהג אינה מהווה סיכון על כלל הציבור. ואין בראיות התביעה להצביע על אשם.

האם ניתן להגיש  בקשה נוספת לביטול הפסילה ?
במקרים בהם החלטת בית המשפט נתונה לסתירה או כאשר ישנן נסיבות חדשות אזי שבמקרם כאלו, נוכל לבקש עיון חוזר בבקשה לביטול פסילה מנהלית. גם בעיון חוזר נזומן לטעון את טענותינו בפני בית המשפט באופן כמעט מיידי.

איך יוצאים מזה?
ישנם מקרים רבים שבהם ניתן ואף רצוי לבקש ביטול פסילה מנהלית. אולם, חשוב שנעיין בחומר הראייתי הקיים בתיק כולל טפסי השימוע, על מנת לדעת האם ישנו טעם משמעותי לבקש את ביטול הפסילה מהנלית או שמא אנו מבזבזים זמן יקר של הנהג ושל בית המשפט.
יצויין, כי השופט אשר דן בבקשה לפסילה מנהלית חשוף לעברו התעבורתי של הנהג ועל כן הוא, ככל הנראה, לא יהיה זה אשר יידון בתיק בו הואשמנו בעבירת נהיגה בשכרות.

לסיכום, משרדנו מצא שבמקרים רבים על פסילה מנהלית – להתבטל. אולם מי שמוסמך לבטל את הפסילה הוא בית המשפט בלבד. ועל כך, מומלץ להוועץ עם עורך דין לתעבורה וזאת על מנת לקבל אבחנה מדויקת . יתכן ובפגישה אחת, תחסוך לעצמך חודש של פסילת רשיון נהיגה ותמנע מתשלום אחסנת הרכב.

האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין תעבורה.

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521