שלילת רישיון נהיגה

שלילת רישיון נהיגה על ידי משרד הרישוי

כותבת ועורכת המאמר: דנה דוד – עורך דין תעבורה

אין נהג אשר אינו חושש מן המונח 'שלילת רישיון נהיגה'. מדובר בסנקציה קשה עבור כל נהג באשר הוא – בין אם מדובר בנהג מקצועי ובין אם מדובר בנהג אשר אוחז ברישיון פרטי בלבד.

התשובות לשאלות החשובות ביותר כמו, מי רשאי להביא לשלילת רשיון נהיגה, למשך איזו תקופה ואיך יוצאים מזה – במאמר שלפניכם.

מי הן הרשויות אשר רשאיות להטיל סנקציה של שלילת רישיון נהיגה?

  • המשטרה
  • בית המשפט
  • משרד הרישוי
    במאמר זה אעסוק בשלילת רישיון נהיגה מהסוג השלישי.

שלילת רישיון

מהם סוגי שלילת רישיון על ידי משרד הרישוי?

קיימים 2 סוגי של שלילת רישיון נהיגה על ידי משרד הרישוי.
 
האחד הינו, שלילת רישיון על בסיס רפואי ו/או נפשי ו/או התנהגותי:
 
כאשר עולה ספק באשר לכשירות נהיגה אצל נהג, אזי, שמשרד הרישוי מקבל דיווח באשר למצבו של הנהג (הדיווח יכול להינתן מבית חולים בו היה אושפז הנהג, מבית המשפט בו הורשע הנהג וכן גורמים נוספים).
 
כאשר מקבל משרד הרישוי את הדיווח כאמור, הוא מפנה את הנהג לבדיקות רפואיות, אשר נערכות לו במכון הרפואי לבטיחות בדרכים (או על ידי גוף מטעמו).
 
המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, מקבל לידיו את תוצאות הבדיקות אשר נערכו לנהג וממליץ למשרד הרישוי, על אחת האפשרות הבאות: שלילת רישיון נהיגה, השבת רישיון נהיגה, להשיב את רישיון הנהיגה בתנאים מסוימים או לרכבים מסוימים.
 
אם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, בחר להמליץ למשרד הרישוי לשלול את רישיון נהיגתו של הנהג, אזי, שמשרד הרישוי יקבל את המלצתו וישלול את רישיון הנהיגה. שלילת רשיון נהיגה בדרך כלל לתקופה של שנה.
 

השני, הינו שלילת רישיון נהיגה על בסיס ניקוד תעבורתי.

שלילת רישיון נהיגה על בסיס צבירת נקודות

תקנות התעבורה קבעו, מהם התנאים אשר בקרותם יבקש משרד הרישוי להטיל אמצעי תיקון או אף לשלול את רישיון הנהג בשל ריבוי נקודות.

תקופת צבירה

תקופה בה הנקודות שצברנו עקב עבירות תנועה לכאורה, נספרות לנו במניין הניקוד. כלומר אם ביום 1/1/2014 , הורשענו בעבירה אשר מייחסת לנו 10 נקודות, אזי שתקופת צבירה של שנתיים, תציג את הנקודות הללו עד יום 1/1/2016.
 
לאחר מכן, עבירה זו תמשיך להיות מתועדת במשרדי הרישוי אולם הנקודות בגינה לא יופיע במניין הניקוד שלנו.
 
תקופת הצבירה הינה שנתיים ימים. אולם, במקרה שלא בוצע אמצעי התיקון כאמור, התקופה תתארך עד לביצוע הקורס ובמקרה שצבר הנהג 24 נקודות ויותר, תקופת הצבירה מתארכת ל-4 שנים.
 

מתי יבקש משרד הרישוי שלילת רשיון נהיגה או אמצעי תיקון אחר?

במקרה שנהג צבר 12 נקודות עד 22 נקודות , אזי שיחוייב בביצועו של קורס בסיסי. חשוב לזכור, כי עד שהנהג לא מבצע את הקורס כאמור, צבירת הנקודות לא עוצרת. אולם, ביצוע הקורס אינו מוחק את הנקודות הצבורות(!), רק בסיומה של תקופת הצבירה, הנקודות, לא יספרו עוד.
 
במקרה שנהג צבר 24 נקודות עד 34 נקודות, אזי שיחוייב בביצוע קורס בסיסי וכן קורס יעודי נוסף. גם כאן, תקופת הצבירה מתארכת עד לסיומו של הקורס.
 
חשוב לדעת, כי משרד הרישוי אינו מקפיד לשלוח את זימוני הקורס בזמן ועל כן, מומלץ לוודא האם קיימת לנו חובת ביצוע קורס על מנת שלא להאריך את תקופת הצבירה.
 
במקרה שנהג צבר 36 נקודות ויותר, אזי שרישיונו צפוי להישלל על ידי משרד הרישוי לתקופה של 3 חודשים.
 
במקרה בו נהג צבר 72 נקודות תוך 6 שנים, אזי שרישיונו צפוי להישלל לתקופה של 9 חודשים שבסופם אף יאלץ להיבחן על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.
 

לסיכום

משרד הרישוי אכן אוחז כדין בסמכות להביא לסנקציה של שלילת רשיון נהיגה אולם, אולם עליו לפעול על פי החוק והתקנות ורבות הפעמים בהן משרד הרישוי דרש שלילת רישיון נהיגה כאשר נסיבות המקרה לא הצדיקו שלילה זו ואף לא הצדיקו כל אמצעי תיקון אחר(!).
 
על כן, נהג אשר רישיון הנהיגה שלו חשוב לו, ונשלחה לו דרישה להפקיד את רישיונו – יפנה למומחה לשם בדיקת טענות משרד הרישוי.

האמור לעיל אינו מהווה חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להיוועץ עם עורך דין לדיני התעבורה בכלל ושלילת רישיון נהיגה בפרט. ליצירת קשר בשביל התייעצות לחצו כאן.

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521