נהיגה תחת השפעת סמים

נהיגה תחת השפעת סמים – איך יוצאים מזה

האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי
נהיגה תחת השפעת סמים נחשבת לעבירה חמורה, המחייבת עונש מינימום של שנתיים פסילת רשיון נהיגה [ואף מעבר לכך אם לנהג ישנו עבר דומה], קנס כספי, פסילת רשיון על תנאי ומאסר על תנאי. אולם, ישנם לא מעט נהגים אשר מוצאים עצמם פטורים מעונשים אלו. כיצד זה קורה? במאמר שלפנינו.
על מנת להוכיח נהיגה תחת השפעת סמים על התביעה לעמוד בנטל ראיה לא מבוטל. על פניו, החומר שהנהג רואה לנגד עיניו אינו מהווה את כל החומר המצוי בתיקו ומרבית החומר מצוי בלשכת התביעות. עורך דין המומחה בתעבורה אמור לבדוק היטב את החומר כאמור. בדיקת החומר חשובה מאין כמותה ומתבצעת כאמור על ידי מומחה לתעבורה, אשר מבין היטב את עבודת בחינת הראיות וסקירה משפטית על התיק בכללותו.
אכיפה של נהיגה תחת השפעת סמים, מתבצעת על ידי ביצוען של  בדיקת דם או בדיקת שתן.

נהיגה תחת השפעת סמים – בדיקת דם

על בדיקת הדם להיות תקינה ולענות על נהלים פנימיים של המשטרה ותנאי החוק כמו למשל לגרום מידה פחותה עד כמה שניתן של כאב. במידה ולא יוקפדו כל הכללים האמורים, התביעה תתקשה לעמוד בנטל הראיה ועורך דין לתעבורה יוכל לסתור את ראיות התביעה אם יעשה עבודה יסודית.

נהיגה תחת השפעת סמים – בדיקת שתן

גם בדיקת שתן חייבת להענות על דרישות החוק והנהלים הפנימיים של המשטרה על מנת שתוכל לשמש כראיה בבית המשפט. אולם, יצויין, כי על עורך הדין לתעבורה להיות עירני ומקצועי מספיק כדי להוכיח, כי לא מתקיימים התנאים הקבועים בחוק לביצוע בדיקת שתן תקינה.

חשד של נהיגה תחת השפעת סמים

על מנת ששוטר ידרוש מנהג שיבצע בדיקת דם/שתן על מנת לבחון נהיגה תחת שימוש בסמים , חייב לעלות חשד סביר לביצוע העבירה. משמעות הדבר היא כי לשוטר אסור לדרוש מנהג בדיקת שימוש בסם, במידה ולא עולה חשד שכזה [אלא בנסיבות מאד מסוימות].

דוגמאות לתיקי נהיגה תחת השפעת סמים שהתסיימו בזיכוי / הסדר מקל

נהיגה תחת השפעת סמים - איך יוצאים מזה | עומקרה בו בוצעה בדיקת דם, אשר לא נרשם שמו של הנהג עליה ועל כן, עלה הספק באשר לזהות הנבדק. במקרה שכזה, הצליח משרדנו לזכות נהג מעבירה נהיגה תחת השפעת סמים שיוחסה לו על ידי התביעה.
מקרה נוסף בו בדיקת דם שנלקחה מנהג, ללא שעלה בקרב השוטרים, חשד להמצאות סמים. על כן, על אף שנמצא בדם סם, הוכח כי הבדיקה נלקחה באופן פסול ועל כן אינה יכולה לשמש כראיה.

מקרה נוסף, בדיקת שתן אשר הצביעה על כמות נמוכה ביותר של שימוש בסם. עורך דין לתעבורה הוכיח כי כמות זו יכולה להצביע על עישון פסיבי בלבד ועל כן הוצע הסדר טיעון מקבל ביותר לנהג.

משך זמן השארות סמים בשתן / בדם

רבים מהנהגים שואלים את משרדנו, כמה זמן  סמים נשארים בשתן או בדם. חשוב להבין, כי לשאלה זו אין תשובה חד משמעית והיא תלויה בהרבה גורמים. החל מחילוף החומרים של הנבדק דרך תדירות השימוש בסמים של הנבדק וכלה בסוג הסמים שבו השתמש הנבדק.
כמובן, שאם מדובר בשימוש יום יומי, אזי שבדיקת שימוש בסמים תהיה נקייה לאחר משך זמן ממושך יותר מאדם אשר משתמש בסמים באופן נדיר.
ישנם גורמים נוספים כמו משקל גופנו, ותזונתנו על מנת שתשפיע על משך המצאות הסם בשתן ו/או בדם.
חשוב לזכור, כי סמים בארצנו אינם חוקים והשימוש בהם אסור, אולם אם קרה ונתפסת נוהג תחת השפעת סמים לכאורה, חשוב להוועץ עם מומחה לדיני תעבורה על מנת שיעריך את מצבך והתמודד בתבונה בשמך.

האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין דיני תעבורה.

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521