מהירות מופרזת

נתפסת נוהג במהירות מופרזת? שוטר עצר אותך בטענה, כי עברת את המהירות המותרת? פנה כעת לעורך דין נהיגה במהירות מופרזת המתמחה בדיני התעבורה על מנת שיעריך את סיכויך וישמור על רשיונך בכיסך.


עורך דין מהירות מופרזת: כל מה שאתם צריכים לדעת

כותבת ועורכת המאמר: דנה דוד – עורך דין לענייני תעבורה

לקוחות רבים מציינים בפני, כי לא יתכן שנהגו במהירות שהוצגה להם על צג מכשיר האכיפה. וסבורים כי קיימת טעות. הדבר אכן יכול להתרחש. מתי נדע כי נעשתה טעות – במאמר שלפנינו.

מהי נהיגה במהירות מופרזת?

החוק הנוגע לנהיגה במהירות אסורה מציין, כי 'לא ינהג אדם ברכב בדרך במהירות העולה על הקבוע בחוק'.

כל מהירות מעל הקבוע בחוק נחשבת לנהיגה במהירות מופרזת, אולם! בעבירה של נהיגה במהירות מופרזת ישנו מדרג מהירויות רחב אשר מהווה חשיבות רבה בכל ההליך. ועל כן יש חשיבות רבה לפנות לעורך דין מהירות מופרזת שמבחין בדקויות.

מהם המכשירים שבעזרתם אוכפת המשטרה מהירות מופרזת?

במדינת ישראל אכיפת עבירת מהירות מופרזת נאכפת על ידי מספר מכשירים.
המכשירים הנפוצים הינם ממל"ז, מצלמת כביש ודבורה.

ממל"ז

זהו מכשיר שמזה את מהירותנו על פי קרן לייזר. ידוע, כי קיימת סטייה במכשיר זה והוא אינו מדייק לעיתים. אשר על כן, על השוטר להפחית 5 קמ"ש בכל מדידה. בנוסף לכך, המכשיר חייב להיות יציב ברגע המדידה.

אם נהג המואשם בעבירה של מהירות מופרזת, יוכיח כי המכשיר אינו היה יציב בשעת המדידה – המדידה כולה תתבטל והנהג יזוכה מעבירת מהירות מופרזת.

מצלמה

המצלמה כפי שאנו רואים מותקנת ברמזורים ובצמתים. היא מצלמת את רכב הנהג וצילום הרכב מונפק למענו. אולם, יש לשים לב האם הצילום אכן תקף ותואם את התקנות והנהלים המשטרתיים.

דבורה

הדבורה הינה אמצעי האכיפה הפחות שכיח מבין אמצעי האכיפה של עבירת מהירות מופרזת. אולם המשטרה עדיין עושה בה שימוש. גם למכשיר זה ישנם כללים ונהלים. שברגע בו שוטר אינו מבצע אותם כראוי, הרי שהתביעה, לא תוכל להוכיח עבירה של מהירות מופרזת.

כאמור, בשעת אכיפה של עבירת מהירות מופרזת, על המשטרה חלה חובה להפעיל מכשירים אלו בהתאם לתקנות והנהלים הפנימיים.

באם לא יבוצעו הבדיקות המתאימות או שהמכשיר לא הופעל כהלכה או כיול כהלכה – אזי שתפקידו של עורך דין מהירות מופרזת (או ליתר דיוק, עורך דין לענייני תעבורה) להוכיח את חפותו של הנהג.

פעמים רבות, התביעה לא תוכל להסתפק בהצגת המהירות על צג המכשיר. לא פעם, בית המשפט בחר לזכות נהג אשר המכשיר הצביע על צגו ספרות אשר לכאורה הציגו מהירות מופרזת, אולם לאחר ניהול הוכחות וחקירת העדים על ידי עורך דין תעבורה, התגלה, כי המכשיר לא כוון כהלכה.

למידע נוסף בנושא נהיגה במהירות מופרזת באתר של עו"ד דנה – לחצו כאן

מהו העונש בגין מהירות מופרזת?

בעבירת מהירות מופרזת לא לעולם יזומן הנהג למשפט. חריגה עד 20 קמ"ש לא מחייבת בניקוד מטעם משרד הרישוי, אולם יכולה לחייב נהג בקנס בסך 250 ₪.

חריגה של 20-30 קמ"ש בדרך בין עירונית ועד 40 קמ"ש בדרך בין-עירונית, תחייב את הנהג לשלם קנס בסך 750 ש"ח. חשוב להבין, כי עבירת מהירות מופרזת מחייבת את הנהג במספר נקודות לא מבוטל (8-10) ועל כן, לעיתים נקודות אלו יכולות להביא לפסילה אוטומטית שתדרש על ידי משרד הרישוי. הצעתנו היא כי במצב שכזה יש לעיתים לבקש להשפט ולהלחם על רשיון הנהג.

מחפשים מידע על חוק נהיגה בשכרות? כנסו לכאן >> 

חריגה גבוהה מזו, תביא לזימון לבית המשפט לענייני תעבורה ויתכן שתגרור שלילת רישיון נהיגה של הנהג ל-30 יום באופן מנהלי.

אם נאלץ להופיע בבית המשפט לתעבורה בגין עבירת מהירות מופרזת, אזי שעונשנו יהיה תלוי בכמה גורמים. בין הגורמים נמצא: ותק הנהיגה, חריגה במהירות המותרת, עבר תעבורתי, בית המשפט בו אנו נשפטים וגורמים נוספים. על כן חשוב להתייעץ עם עורך דין מהירות מופרזת.

מהו העונש בגין עבירת מהירות מופרזת לנהג חדש?

החוק מגדיר את עבירת מהירות מופרזת כעבירה חמורה ובפרט כאשר נהג חדש מבצע אותה. לכן, המחוקק החליט, כי במקרה שעבירת מהירות מופרזת בוצעה על ידי נהג חדש אזי שלא משנה בכמה חרג מן המהירות המותרת, תמיד בסופו של דבר יהיה מחוייב הנהג לבצע טסט ותיאוריה מחדש ולהיות יושתו עליו שנתיים נוספות בתוך הגדרה של נהג חדש.

המסקנה הינה כי לעיתים לנהג חדש לא כדאי לשלם את דוח המהירות אף על פי שמדובר בסכום נמוך ו/או שהוא לא זומן לבית המשפט רק כדי לא לשאת בעונשים הצפויים לו.

מתי עבירת מהירות מופרזת תתיישן?

דוח בגין מהירות מופרזת יכול להתיישן אם תוך 4 חודשים לא נודע לנהג על ביצוע העבירה – כאשר מדובר בדוח מצלמה.
דוח בגין מהירות מופרזת יכול להתיישן תוך 6 חודשים – כאשר מדובר ברכב חדש.
דוח בגין מהירות מופרזת יכול להתיישן תוך שנה אם מדובר בדוח רגיל.
דוח בגין מהירות מופרזת יכול להתיישן תוך שנתיים אם מדובר ברכב של חברה.
לסיכום, קיבלת לידך דוח בגין מהירות מופרזת , חשוב שתתייעץ כיצד עליך לנהוג בהתאם למצבך.

למידע נוסף על נהיגה במהירות מופרזת באתר של דנה דוד.

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521