פסילה מנהלית: פסילת רישיון נהיגה בטרם הגעה לבית המשפט

מאת: עו“ד דנה דוד המתמחה בדיני התעבורה

בית משפט לתעבורה| עו“ד דנה דוד ממשרד עורכי דין, עורך דין לתעבורה

רשיון הנהיגה שלך נפסל עוד בטרם בית המשפט פסק בעניינך, האם הינך אשם או זכאי?

ככל הנראה מדובר בפסילה מנהלית. הפסילה המנהלית, הינה פסילה לזמן קצוב הנע בין 30 ל- 90 ימים.

מטרתה של הפסילה המנהלית, הינה להביא להרחקת הנהג מן הכביש למאין "תקופת צינון". קרי, נהג אשר ביצע עבירה נחזק כנהג מסוכן ולמען ביטחון הציבור, יתכן ויורחק זמנית מן הכביש.
3 גופים רשאים לפסול רשיון בפסילה מנהלית: הראשון, הינו משרד הרישוי. ברוב המקרים בהם פוסל משרד הרישוי פסילה מנהלית, החלטתו מבוססת על מידע רפואי המתקבל בעניינו של הנהג. כלומר, פסילה מנהלית על ידי משרד הרישוי מתבססת לרוב על מצב רפואי בו לוקה הנהג. הגוף השני, הינו בית המשפט. בית המשפט רשאי לפסול נהג אשר עומד לדין וזאת עד שיסתיימו הליכי המשפט בעניינו.  הגוף השלישי, אשר הינו בעל הזכות לפסול נהג באמצעות פסילה מנהלית, הינה המשטרה, שבה נעסוק כעת.
לקריאה נוספת:
קצין משטרה רשאי לפסול נהג פסילה מנהלית של 30 ימים בגין העבירות המצויות בתוספת הרביעית לפקודה (כמו למשל: עקיפה מסוכנת תוך חציית קו הפרדה רצוף, נהיגה בשכרות, נהיגה במהירות מופרזת, רכב במצב מסוכן, מספר נוסעים גבוה מהמותר כשההסעה הינה בשכר ועבירות נוספות). קצין משטרה רשאי לפסול נהג פסילה מנהלית של 60 ימים בגין בעבירה שתוצאתה תאונת דרכים בה נפגע אדם או נגרם נזק רכושי. קצין משטרה רשאי (ואף בתי משפט גרסו זה מכבר, כי הקצין נדרש), לפסול נהג פסילה מנהלית של 90 ימים בגין אם נעברה עבירה אשר גרמה למות אדם.
ראוי לציין, כי לא לכל שוטר הרשאה לפסול נהג בפסילה מנהלית, רק קצין משטרה מדרגת פקח ומעלה רשאי לעשות כן.  טרם הפסילה, מחוייב קצין המשטרה לערוך שימוע: השימוע אמור להתבצע תוך 3 ימים ממועד קרות האירוע. במידה ונעצר הנהג על ידי שוטר, שאינו מדרגת פקח ומעלה, גם אז, לשוטר אין סמכות לבצע את השימוע בעצמו, אלא השוטר רשאי לבחור האם לבקש מהנהג להתלוות אליו ולהופיע בפני קצין או ליטול את רשיונו (שלא למטרת פסילה) ולמסור לנהג זימון להתייצב בפני קצין שיבצע את השימוע.  חשוב לציין, במקרה שכזה חלות על השוטר כמה חובות שאם לא יבצען, הרי שניתן יהיה לבקש מבית המשפט לבטל את הפסילה לאלתר.   באם נהג בוחר שלא להתייצב במועד השימוע, קצין המשטרה, רשאי לפסול את הנהג מלנהוג, תוך שהפסילה תחל מייד לאחר החלטת הקצין.
פסילה מנהלית
החלטת הקצין לאחר השימוע צריכה להתקבל על סמך כמה שיקולים מצטברים. כמו למשל, האם ישנן די ראיות בתיק אשר מצביעות על כך, שהנהג אכן ביצע את העבירה ויכל למנוע אותה, האם הנהג מסוכן, כאשר מסוכנות הנהג נקבעת על פי עברו התעבורתי, נסיבות העבירה וחומרתה. במקרה של גרם מוות עקב ביצוע העבירה יחול מבחן נוסף שהינו מהו הקשר בין רשלנות הנהג לבין קרות הנזק.
באם קצין המשטרה בחר לפסול את רשיונך, והנך מעונין בביטול החלטתו, ניתן לערער על החלטה. הדיון בהחלטה יתקיים  תוך כ-3 ימים ממועד הגשת הבקשה. ראוי לציין, כי פעמים רבות בתי המשפט משיבים את רשיונו של הנהג לפחות עד סיום ההליך משפטי לעניין העבירה.
הערעור יוגש לבית המשפט שבסמכותו נעברה העבירה (ניתן להגישו גם בבית המשפט המוסמך בקרבת מקום מגורי הנהג).
בהחלטת בית המשפט יבואו שיקולים כמו מסוכנות בנהיגתו של הנהג, האם תתכן פגיעה בשלום הציבור באם הנהג יקבל את רשיונו, האם צו הפסילה ניתן כדין האם קצין המשטרה הפעיל את שיקול דעתו כדין, האם יש מקום לקצר את התקופה.
ישנם פסקי דין לא מעטים, בהם נהג אשר נפסל בפסילה מנהלית , קיבל את רשיונו בחזרה. חלקם של פסקי הדין, מבוססים לאו דווקא על חומרת העבירה ומסוכנות הנהג, אלא על פגמים שנפלו בהחלטה על הפסילה עצמה. למשל: צו שניתן בחוסר סמכות, אי סבירות בהחלטה המנהלית וכיוצא בזה.
פסילה מנהלית תבוא על סיומה באחת משתי הדרכים:האחת כאשר הסתיימה התקופה שהוקצבה לכך השניה, סיום אוטומטי- כאשר מיום הפסילה חלפו 3 חודשים וטרם הוגש כתב אישום בעניין הנהג או שחלפו 6 חודשים מיום הפסילה ולא ניתן פסק דין לעניין הנהג.
בנימה אישית ולעניות דעתי, במקרים מסוימים, קיימת בעיתיות בפסילת רשיון נהיגה של נהג, אשר טרם קיבל את יומו בבית המשפט. פעמים רבות הנני נתקלת בנהגים פסולי רשיון, אשר עברם אינו מכביר והעבירה בה הם מואשמים אינה עומדת בקנה אחד עם המציאות. מיותר לציין, כי פסילת רשיון הנהיגה הינה סנקציה קשה ביותר. היא משבשת לחלוטין את יומם של נהגים רבים מקשה על פרנסתם וחיי משפחתם.לכן ובגין האמור, במקרה שהנך חשוף לפסילה מנהלית, מומלץ מאד להועץ עם עורך דין לתעבורה, (ורצוי אף טרם הגעה לשימוע), וזאת על מנת להבין מהו מצבך המשפטי ולפעול בהתאם.
האמור לעיל אינו מהווה חו“ד משפטית ו/ או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין המתמחה בדיני התעבורה.

[/av_textblock]

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות