פסילת רישון נהיגה

פסילת רשיון נהיגה – שאלות ותשובות

כותרת ועורכת המאמר: דנה דוד עורכת דין לתעבורה

פסילת רשיון נהיגה הינה אחת הסנקציות הקשות ביותר שאדם בעל רשיון נהיגה יכול לחוות. היא פוגעת לנו בחופש התנועה, בחופש החירות ולעיתים אף בחופש העיסוק שלנו.

במאמר זה, אענה על כמה מן השאלות החשובות והנפוצות ביותר, אותן נשאלתי פעמים רבות על ידי לקוחותי.

מי רשאי לפסול לי את רשיון הנהיגה?

הגופים שאחראים על פסילת רשיון נהיגה הינם המשטרה, בית המשפט ומשרד הרישוי.

קצין משטרה רשאי להורות על פסילת רשיון נהיגה כאשר מדובר בפסילה מנהלתית כלומר פסילה אשר מתקבלת על ידי קצין מוסמך ומוגבלת לתקופה של 30 ימים במקרים במפורטים בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה כגון: נהיגה בשכרות,עקיפה מסוכנת, מהירות גבוהה.

בעבירה שגרמה לתאונת דרכים שבה נחבל אדם או ניזוק רכוש – רשאי הוא לפסול את הנהג מהחזיק ברשיון נהיגה לתקופה של 60 ימים.

בעבירה שגרמה לתאונת דרכים שבה נהרג אדם – יפסול את הנהג מהחזיק ברשיון נהיגה לתקופה של 90 ימים;

בית המשפט רשאי להורות על פסילת רישיון נהיגה לאחר הרשעה בגין עבירה ו/או פסילת רשיון נהיגה עד תום ההליכים, כלומר, אם בית המשפט חושש שמא קיימת מוסכנות בנהיגתו של הנהג הוא יכול להורות על פסילת רשיון נהיגה עד לסיום המשפט בעניינו של הנהג (בסייגים מסוימים).

משרד הרישוי רשאי להביא לכדי פסילת רשיון נהיגה בשני מקרים: כאשר מדובר בריבוי נקודות ו/או כאשר משרד הרישוי מקבל המלצה מאת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים לפסול את רשיון הנהג עקב מצב בריאותי ו/או נפשי אשר לעניות דעת הרשות עלול להביא לסיכון הציבור.

מהו משך הפסילה, שאחריו אאלץ לבצע טסט ותיאוריה חדשים?

אם פסילת רשיון נהיגה נגזרה על הנהג על ידי בית המשפט, אזי שפסילת רשיון נהיגה העולה על שנה, תחייב את הנהג בחובת מבחן תיאורתי ומעשי (תיאוריה ואחריה טסט).

ישנם מקרים בהם, עורך הדין יבקש מבית המשפט לפצל את תקופת הפסילה על מנת שעונש זה לא יחול על הנהג.

אם נגזרה על הנהג, פסילת רשיון נהיגה, על ידי משרד הרישוי (קרי, בהמלצת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים), אזי שפסילת רשיון נהיגה, לתקופה העולה על שנתיים תחייב את הנהג בטסט ותיאוריה חדשים.

האם ניתן פסילת רשיון נהיגה אפשרית, גם לנהג אשר מעולם לא החזיק ברשיון נהיגה?  

פסילת רשיון נהיגה לנהג שהינו 'בלתי מורשה' – אפשרית. הפסילה תחל מיום בו הנהג יקבל לידיו רשיון נהיגה.

מהו העונש שיגזר עלי במקרה שהורשע בנהיגה בפסילה?

עבירה של נהיגה בזמן פסילה, נחשבת עבירה חמורה, ובתי המשפט 'לא אוהבים' עבירה זו.

הסיבה לכך נעוצה בעובדה, כי מדובר בעבירה, שלכאורה, רודפת עבירה אחרת. כלומר, נהיגה בפסילה הינה עבירה שנעשת לאחר שהנהג נפסל, לכאורה, מלנהוג ובעיניו של בית המשפט, הנהג נטל את החוק לידיו ובחר להתעלם מעונש קודם שהושת עליו והוא פסילת רשיון נהיגה.

בפסק הדין בעיננו של עליאן, אף נכתב, כי עבירה זו מצדיקה מאסר בפועל גם כאשר מדובר בפעם הראשונה בה מתבצעת העבירה.

אולם, הפסק הדין בעניינו של אילוז, בוא הוחלט כי יש להמנע ממאסר בפועל שכן מדובר בעבירה ראשונה מסוגה וראוי שתושגנה ענישה מדתית.

יש לזכור כי עבירה זו גוררת אחריה עבירה נוספת והיא נסיעה ללא פוליסת ביטוח. ובמקרה בו נפגע אדם, הנהג יאלץ לשלם מכיסו את גובה הנזק אשר נגרם לצדדים ולא יוכל להפרע מהביטוח.

מהו ההבדל בין פסילת רשיון נהיגה לבין נהיגה ללא רשיון?

ישנו הבדל די מהותי הן מבחינת מהות העבירה ולעיתים הן מבחינת הענישה.

פסילת רשיון נהיגה כשמה כן היא. פסילה של רשיון נהיגה קיים ואלו נהיגה ללא רשיון עוסקת בנהיגה למי שמעולם לא הותר לו לנהוג, כלומר מעולם לא הונפק לו רשיון נהיגה.

הענישה במקרה של נהיגה ללא רשיון נהיגה ונהיגה בפסילה תלויה בנסיבות העבירה ובמצב הראייתי של התיק אולם, באופן כללי ביותר, בתי המשפט כבר הביעו דעתם, כי בעבירות אלו ובפרט בעבירה של נהיגה בפסילה, ראוי לגזור על הנהג אף עונש של מאסר בפועל.

האם ניתן לצאת מזה?

משרדנו טיפל בתיקים רבים שבהם הנהג הואשם בנהיגה בפסילה. ישנם תיקים אשר קיימת תשתית ראייתית רעועה מאד אשר מעלה ספק סביר באשר לאי ביצוע העבירה על ידי הנהג.

במקרים כאלו, עורך הדין להציג בפני בית המשפט את נסיבות התיק ולהציג את הספק בצורה, אשר עולה באשר לנהיגה בפסילה בצורה הנכונה והמקצועית ביותר.

האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה, יש להוועץ עם עורך דין לתעבורה.

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?

יצירת קשר

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים

יצירת קשר

מאמרים נוספים מהבלוג שלנו

Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות