סירוב להבדק בבדיקת שכרות

סירוב להבדק בבדיקת שכרות

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דודעורך דין לתעבורה

מהו סירוב לבדיקת ינשוף?

נהג אשר מוגש בענינו כתב אישום בגין נהיגה בשכרות, חשוף לעונש של פסילת רשיון נהיגה של שנתיים לפחות, קנס כספי לא מבוטל, 10 נקודות לחובתו ועונשים על תנאי. על מנת שעונשו של הנהג יופחת משמעותית, עורך דין לתעבורה יאלץ לבחון בין היתר את הראיות המצויות בתיק ביניהן בדיקת השכרות.
בדיקת השכרות יכולה להעשות בכמה אמצעים: בדיקת נשיפה, בדיקת דם ובדיקת שתן. הנפוצה ביותר הינה בדיקת הנשיפה ועוד.
מכשירי הנשיפה משקפים את מדד ריכוז האלכוהול הקיים בדם של הנהג שעה שנהג, באם הכמות היא גבוהה מעל הקבוע בחוק, אזי שהוא יאושם בנהיגה בשכרות.
ישנם נהגים אשר מנסים להמנע מאישום הנהיגה בשכרות על ידי סירוב לבדיקת ינשוף. לרוב זו אינה הדרך.

כאשר שוטר ו/או מתנדב עוצר את רכבך ומבקש ממך לבצע בדיקת ינשוף – על פי החוק היבש, הנך מחוייב להסכים לביצוע בדיקה זו. אם סרבת להבדק ולנשוף לתוך מכשיר הנשיפה, על אף הסבריו של השוטר, אזי שתוגדר כנהג אשר מסרב לביצוע בדיקה לגילוי אלכוהול. (קרא עוד על חוק נהיגה בשכרות)

71392_o6i3

האם שוטר רשאי לדרוש ממני בדיקת שכרות ללא הסכמתי?

בשנים האחרונות, עלתה כמות הנהגים אשר נמצאו נוהגים בשכרות וגרמו לתאונת דרכים. בשל כך, תוקן החוק הנוגע לחיפוש גופני על ידי שוטר ונקבע כי הדרישה לתת נשיפה לתוך מכשיר הינשוף, על מנת לחפש אלכוהול בנשימתו של נהג, הינה חיפוש שאינו פולשני ושוטר רשאי לדרוש בדיקה זו (בשונה מבדיקת דם שם התנאים מחמירים יותר).

השוטר רשאי לבחור בסוג הבדיקה, בחירתו של השוטר בסוג הבדיקה אמורה להוות חלק משיקול דעתו המקצועי בהתאם לנסיבות.
חשוב לזכור, כי לשוטר קיימת הזכות לדרוש בדיקות נוספות מעבר לבדיקת הנשיפה כמו למשל בדיקת המאפיינים. אשר בודקת את תגובת הנהג, הליכתו, ריח פיו וכד'. לכן, גם אם סרב הנהג לבדיקת הנשיפה בטענה שאינה מתקבלת על הדעת, ותוצאת בדיקת המאפיינים איננה משרתת את טובתו, אזי שניתן להרשיעו רק על סמך בדיקת מאפיינים וסירובו לביצוע בדיקת הנשיפה יחשב לרעתו.

האם סירוב לבדיקת ינשוף הינה עבירה לכשעצמה?

סעיף 64 לפקודת התעבורה קובע, כי "סירב נוהג ברכב, או ממונה על הרכב, לתת דגימה לפי דרישת שוטר , יראו אותו כמי שעבר עבירה לפי סעיף 62(3), קרי הוא שיכור בהיותו נוהג רכב, או בהיותו ממונה על הרכב, בדרך או במקום ציבורי"
פקודת התעבורה קובעת, כי אם סירב נהג לתת דגימה נשיפה, יראו אותו כמי שעבר עבירה של נהיגה בשכרות. כלומר, סעיף זה יוצר חזקה, לפיה מי שמסרב להיבדק יחשב כשיכור, ועליו הנטל לסתור חזקה זו.
חשוב לזכור, מעבר לכך שהחזקה קובעת, כי הסירוב להבדק מצביע על נהיגה בשכרות, אלא שהוא גם קובע כאילו והכמות היתה גבוהה משמעותית מהמינימום הקבוע בחוק. משמע, במקרים כגון אלו, הסירוב להבדק ישמש כחיזוק לראיות התביעה ונטייתו של בית המשפט לייחס לנהג כמות ריכוז אלכוהול גבוהה.

מהו העונש על סירוב להבדק בבדיקת שכרות ?

עונש בגין עבירה של נהיגה בשכרות, הינו פסילה של שנתיים ימים, פסילה על תנאי וקנס כספי. אולם, בשל החשש שמא נהגים יסרבו להבדק ועל מנת להרתיע מעבירה של סירוב לבדיקת ינשוף אזי שהעונש בגין סירוב להבדק נקבע על ידי בתי המשפט כעונש חמור יותר מאשר עונש בגין נהיגה בשכרות כלומר בתי המשפט מתייחסים לנהג סרבן כנהג אשר שתה כמות כפולה או משולשת מהמותר על פי חוק.

מהו סירוב להבדק מבדיקת שכרות עקב מחלה?

ישנם נהגים אשר להם בעיה רפואית אשר פוגעת ביכולת לנשוף לתוך מכשיר הנשיפה. אילו יוכיח הנהג, כי אכן לא הצליח לנשוף עקב קושי נשימתי או מחלה אחרת, הרי שלא ניתן יהיה להרשיעו בעבירה של סירוב להבדק ו/או בעבירה של נהיגה בשכרות (אלא אם ישנם מאפיינים ברורים לעבירה של נהיגה בשכרות).

71392_is6x

האם סירוב לבדיקת ינשוף, יוגדר גם כאשר הנהג נשף חלש?

כאשר נהג נושף חלש במשך מספר פעמים, ניתן יהיה לטעון, כי ניסה להכשיל את הבדיקה בכוונה ועל כן יוגש נגדו כתב אישום בגין סירוב להבדק בבדיקת שכרות וכן סעיף אישום נוסף בגין נהיגה בשכרות לכאורה.

האם ניתן לצאת מזה?

במסגרת בדיקת נשיפה חלות על השוטר מספר פעולות שעליו לבצען ככל שייפלו פגמים בפעולותיו של השוטר, לרבות במילויו של הטופס, הדוחות ו/או בהפעלת מכשיר הנשיפה עצמו. הצליח הנהג להוכיח, כי התבצעה אחת או יותר מאלו, הרי שנפל פגם בהליך וייתכן, כי סירובו של הנהג לבצע בדיקת שכרות, לא יוביל להרשעתו בעבירה של נהיגה בשכרות.

סירוב במקרה של מצב בריאותי או בשל מצב נפשי, יכול לסתור חזקה זו, אך לא באופן גורף. ובוודאי לא יסתור החזקה כאשר שוטר ביקש מן הנהג לבצע בדיקת שכרות שונה מבדיקת הינשוף והנהג שוב סרב.

חשוב! הסירוב להבדק בדיקת שכרות עשוי במקרים רבים, להחשב כנהיגה תחת השפעת אלכוהול, אולם תמיד חשוב לזכור, כי כל מקרה עומד לגופו, וכי ישנן נסיבות בהן ניתן יהיה להטיל ספק בבדיקות השכרות ואף מקרים רבים זוכו כאשר נהג הוכיח, כי חומר הראיות אינו יכול להביא לכדי רמת ודאות הנדרשת להרשעה הן בעבירה של סירוב לבדיקת ינשוף והן בעבירה של נהיגה בשכרות.

לסיכום, אם עצר אותך שוטר ומסיבה כלשהי ציין כי סרבת להבדק בבדיקת נשיפה, חשוב להוועץ עם מומחה לדיני תעבורה, טרם הגעה לבית המשפט, על מנת שיבחן את ראיות התביעה וסיכויך לזיכוי מלא בתיק

האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין דיני התעבורה.

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521