בדיקת ינשוף

 

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד – עורך דין לתעבורה
האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי

בדיקת הינשוף – מהי בדיקת ינשוף

כאשר שוטר מבקש מנהג לבצע בדיקת ינשוף, הוא בעצם מבקש מהנהג, כי ינשוף לתוך פיה, אשר מחוברת למכשיר אשר מזהה את כמות האלכוהול הנמצאת בנשיפת הנהג.
איך המכשיר מזהה את כמות האלכוהול המצויה בגופנו?
בתוך מכשיר הינשוף, מצויים 2 גלאים. האחד קרן אינפרא אדום והשני חיישן אלקטרו-כימי. כאשר קרן האינפרא האדום, פוגשת חלקיקי אלכוהול, היא מזהה ומתעדת את כמותם. זאת לא לפני שהחיישן האלקטרו- כימי, עוזר לקרן האינפרא אדום שלא לבלבל אלכוהול עם גורם אחר.

האם בדיקת ינשוף מספיקה כדי להרשיע נהג בעבירה של נהיגה בשכרות?

בתי המשפט קבעו, כי מכשיר הינשוף הוא אכן מכשיר אמין ועל כן ניתן לכאורה להסיק, כי בדיקת ינשוף היא אמינה. אולם, מנסיון משרדנו, ניתן לראות בברור, כי לא כל בדיקה הינה תקינה וישנם מקרים רבים בהם נהג זוכה מכל אשמה כאשר בדיקת ינשוף, נערכה באופן לא תקין או באופן לא מהימן או שמכשיר הינשוף מצביע על תקלה שלא תוקנה. על השוטר להקפיד על הנהלים ולדאוג כי המכשיר יופעל כפי הנדרש. אם יצליח עורך דינו של הנהג להוכיח, כי המכשיר לא עבר את תהליך הבדיקה הנדרש ו/או בדיקת הנשיפה עצמה נגועה בכשלים ו/או השוטר לא הפעיל את המכשיר בצורה מהימנה, אזי שלא ניתן יהיה להרשיע את הנהג בעבירה של נהיגה בשכרות! (אלא במקרים ספציפיים שנפרטם כאן)

האם ניתן להרשיע נהג ללא בדיקת ינשוף ? בדיקת ינשוף

במקרים מסוימים התשובה לכך הינה חיובית. בתי המשפט קבעו, כי בדיקת המאפיינים, כלומר הבדיקה אותה נהג מתבקש לבצע הליכה על קו ישר, הבאת אצבע אל האף וכיוצ"ב הינה בדיקה שבעזרתה בלבד ניתן יהיה להרשיע נהג בעבירה של נהיגה בשכרות. כלומר, אם בדיקת המאפיינים נכשלה והנהג ביצע אותה בצורה שלא יכולה להשתמע לחיוב, כלומר, מעד וכשל בביצוע הנדרש ממנו , אזי שבית המשפט יכול להתרשם לרעה מן הנהג ולהרשיעו רק על סמך בדיקה זו. נציין, כי במקרים בהם בדיקת המאפיינים יצאה תקינה, אזי שלא ניתן יהיה להרשיע את הנהג על סמך בדיקת המאפיינים, אלא רק על סמך בדיקת ינשוף.

האם תוצאת בדיקת ינשוף תלויה בגורמים נוספים מעבר לכמות האלכוהול?

התשובה לכך הינה חיובית. תוצאת בדיקת ינשוף תלויה במשקל גוף הנהג, חילוף החומרים של הנהג, לאחר כמה זמן נבדק הנהג ממועד שתיית האלכוהול, והאם לנהג ישנה בעיה רפואית כלשהי. [למשל סוכרת מעלה את רמת האלכוהול בביצוע בדיקת ינשוף].

האם ניתן להכשיל בכוונה בדיקת ינשוף?

במידה ויתגלה כי הנהג בריא ואין לו כל בעיה לנשוף למכשיר ולבצע בדיקת ינשוף, אזי שהכשלת הבדיקה תחשב כסירוב להבדק. סירוב לבדיקת ינשוף נחשבת עבירה כשלעצמה ועל כן, לא קל להכשיל בדיקת ינשוף ולהמנע מכתב אישום בגין עבירה של נהיגה בשכרות.

האם אוכל לדרוש בדיקת דם במקום בדיקת נשיפה?

לכאורה בדיקת דם הינה אמינה יותר מהבדיקה הרגילה – בדיקת ינשוף. אולם ישנו קושי מהותי בביצועה מכמה בחינות:
ראשית, בדיקה זו פחות זמינה ועל הנהג לגשת לבית החולים או לתחת משפטרה על מנת לבצעה. על כן שוטרים לרוב מסרבים להתיר את הבדיקה. שנית, על הנהג לגשת באופן פרטי לבצע בדיקה זו ועליו להציג את תוצאתה וזמן עריכתה בפני בית המשפט במידה ויוגש נגדו כתב אישום.

טיפ: חשוב לדרוש מן השוטר שירשום כי דרשת לבצע בדיקת דם.

בדיקת ינשוף

לסיכום, בדיקת ינשוף הינה בדיקה פשוטה למדי, אולם על המבצע אותה לנהוג לפי הכללים והנהלים. במידה ובדיקת הינשוף לא תתבצע כפי שנדרש – אזי שהינה פסולה ולא ניתן יהיה להרשיע על סמך בדיקה זו.

האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין לדיני התעבורה בכלל ובדיקת ינשוף בפרט.

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521