עונש על נהיגה במהירות מופרזת – ואיך יוצאים מזה?

כותבת ועורכת המאמר: דנה דוד – עורך דין תעבורה

ראוי להפריד בין שני אישומים שונים: 

האישום הראשון, הינו נהיגה במהירות מעל המהירות המרבית המותרת על פי חוק, אשר האכיפה בגין עבירה זו, מתבצעת על ידי מכשירי מודדי המהירות, (תקנה 54).

האישום שני, הינו החובה לנסוע במהירות סבירה בהתאם לתנאי השטח (תקנה 51).

תקנה 51, מחייבת אותנו לנהוג בהתאם במהירות סבירה בהתאם לנסיבות ולתנאי הדרך והתנועה באופן שיקיים את השליטה ברכב.

לדוגמא: במקום שבו ישנם הולכי רגל או בזמן שבו מזג האויר גשום וסגרירי – הרי שעל הנהג לנסוע במהירות נמוכה מזו המצויינת בתמרור.

מה ההבדל בין שתי העבירות? 

עבירה של מהירות מקסימלית מוגדרת על פי תימרור ו/או על פי תקנות התעבורה.

כמו כן, עבירה זו נאכפת על ידי מכשירים המודדים מהירות ולפיכך, על התביעה להוכיח את נכונות ותקינות מכשירי המדידה, מיומנות המפעיל של מכשיר המדידה ועמידת המשטרה בכללי ההפעלה של המכשור.

להבדיל מכך, העבירה של נהיגה במהירות שאינה סבירה, הינה עבירה אשר הוכחתה מתבצעת על ידי עדותם של שוטרים. על כן, עבירה זו בדרך כלל מלווה לעבירה של ביצוע תאונת דרכים.

כלומר, גם במצב בו הנהג עומד במהירות המותרת על פי החוק, עדיין יכול להימצא אשם בתקנה 51 שהינה נהיגה במהירות שאינה סבירה שבעקבותיה, נגרמה או יכלה הייתה להיגרם תאונת דרכים. קראו בהרחבה על פגיעה באדם בעקבות תאונה!

נהיגה במהירות מופרזת
נהיגה במהירות מופרזת

הבדל משמעותי נוסף הינו הניקוד והקנס בגין עבירות אלו: 

נהיגה במהירות מופרזת, מעל למהירות המותרת טומנת בחובה בין 8-10 נקודות וקנס הנע בין 250-750 ש"ח, לעומת נהיגה שלא לפי תנאי השטח, שאינה טומנת בחובה ניקוד.

יש לזכור, כי הניקוד יכול להוביל אותנו לחובת קורסי נהיגה מונעת ואף שלילת רישיון בפועל, (זו הסיבה שנהגים רבים, מעדיפים להלחם על חופותם ולא לשלם את הדוח, אם הם חשים, כי נגרם להם עוול ויצליחו להוכיחו).

הבדל נוסף הינו בעונש:

אז מהו למעשה עונש מקסימלי על מהירות מופרזת? בעבירת נהיגה במהירות מופרזת על פי תמרור, קצין רשאי לפסול את רשיון הנהיגה של הנהג, עוד בטרם כניסתו לבית המשפט, למשך 30 ימים.

במקרה שתוצאתה של העבירה הינה תאונת דרכים, קצין משטרה מורשה לפסול את רשיון הנהיגה למשך 60 ואף 90 ימים (העניין תלוי בתוצאת התאונה).

בעוד, עבירה של נהיגה במהירות שאינה סבירה אינה נכללת ברשימת העבירות בהן ניתן לפסול את רשיון הנהיגה על ידי קצין, אלא אם נגרמה תאונת דרכים בה נחבל או נהרג אדם.

עבירות אלו אינן מחייבות את בתי המשפט בעונש של פסילה בפועל, אך במידה וזו אינה העבירה הראשונה מסוג זה של עבירות – מוגדרת בחוק פסילה של חודשיים בנוסף לסנקציות נוספות. אם תוצאת העבירה הינה תאונת דרכים, גם עבירה ראשונה יכולה להביא לפסילת הרשיון של 3 חודשים בנוסף לסנקציות נוספות.

עוד בנושא מהירות מופרזת

איך יוצאים מזה מפסילת רישיון בגין נהיגה במהירות מופרזת:

ברבים מן המקרים הפסיקה מחמירה עם הנהג ומחייבת אותו לצפות את הסכנות אשר יכולות להתרחש בפתאומיות כמו קפיצת הולך רגל לכביש, כמו כן, הפסיקה כבר חייבה נהג בהאטה היכן ששדה הראיה מצטמצם, ליד התקהלות, בצד עקומה בכביש, בקרבת מעבר חציה ועוד.

יחד עם זאת, בתי המשפט מתרשמים מעבר תעבורתי דל, נסיבות עבירה מקילות, נסיבות אישיות מקילות וראיות תביעה לקויות.

ניתן לראות לדוגמא פסיקה באותה עבירה לפי תקנה 51 בה הורשע הנאשם ונגזר עליו עונש של 500 ש"ח קנס בלבד לעומת נאשם אחר, אשר הורשע באותה עבירה בדיוק והושט עליו עונש קנס 1,500 ש"ח, פסילה על תנאי למשך שנתיים וחתימה על התחייבות כספית מצידו של 3,000 ש"ח.

בעקבות כך, ניתן לראות, כי מומלץ ליצור קשר עם עורך דין לתעבורה על מנת שיעריך את מצבך המשפטי בהתאם לנסיבות ולראיות, שכן, עבירות נהיגה במהירות מופרזת נחשבות עבירות חמורות וכך גם יכולות להיות הסנקציות בגינן.
והכי חשוב, סעו בזהירות.

האמור לעיל אינו מהווה חו“ד משפטית ו/ או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להיוועץ עם עורך דין תעבורה.

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521