בדיקת נשיפה

בדיקת ינשוף / בדיקת נשיפה – עובדות חשובות

כותבת ועורכת המאמר: דנה דוד – עורך דין לתעבורה

להלן כמה שאלות ותשובות נבחרות, עליהן משרדנו נשאל פעמים רבות, על ידי נהגים אשר ביצעו בדיקת נשיפה אשר הובילה להתמודד מול כתב אישום בגין נהיגה בשכרות.

מהי בדיקת נשיפה?

בדיקת נשיפה מתבצעת על ידי מכשיר הינשוף. מכשיר הינשוף (הדרגר) הינו מכשיר תוצרת גרמניה אשר מכיל בתוכו קרן אלקטרוכימית וחיישן אינפרא אדום. בעת נשיפת הנהג לתוך המכשיר, שני אלו עובדים במקביל ויודעים לזהות מהי כמות אלכוהול המצויה בנשיפתו של הנהג לעומת אויר נקי מאלכוהול.
ברקע הדברים נציין כי קיימת בדיקת נשיפה באמצעות מכשיר נשיפון אולם מכשיר זה אינו מדווח מהי כמות האלכוהול הנמצאת בגופנו.

האם בדיקת נשיפה הינה אמינה?

אחרי מאבק עיקש, בתי המשפט פסקו, כי מכשיר הינשוף הינו מכשיר אמין. אולם, יש לזכור שכל מכשיר נתון לשגיאות ובטח מכשיר הינשוף שהדעות באשר לאמינותו חלוקות עד היום. בנוסף, חשוב לזכר, כי בדיקת נשיפה צריכה לעמוד בכללים רבים שאם לא כן, הבדיקה תפסל!

מי רשאי לבצע בדיקת נשיפה?

לא כל שוטר או מתנדב רשאי לבצע בדיקת נשיפה. רק שוטר אשר ביצע קורס במכשיר הינשוף ויודע להפעילו כראוי – רשאי לבצע בדיקה זו. ושוב, עליו לעמוד בנהלים הנדרשים על פי החוק והתקנות.
ישנם מצבים בהם אדם שאינו מורשה לבצע את הבדיקה, מבצעה. במקרים אלו עורך הדין, אמור לבקש מבית המשפט לפסול בדיקה זו לאלתר.

האם ניתן להרשיע נהג ללא בדיקת נשיפה?

במקרים מסוימים התשובה לכך חיובית. בתי המשפט קבעו, כי ניתן להרשיע נהג אם נכשל בבדיקת המאפיינים שנעשתה לו בשטח (הבאת אצבע לאף, הליכה בקו ישר וכיוצ"ב). אם בדיקת המאפיינים היתה תקינה והנהג ביצע אותה בהצלחה, אזי שלולא בדיקת נשיפה, לא ניתן יהיה להרשיעו בנהיגה בשכרות. גם מקרים בהם בדיקת הנשיפה נפסלת ישנו סיכוי רב שהנהג יזוכה מכל אשמה.

האם ישנן בדיקות נוספות לגילוי אלכוהול שניתן לבצען במקום בדיקת נשיפה?

באופן כללי, לגילוי אלכוהול ישנן בדיקות נוספות. קיימת אפשרות לביצוע בדיקת שתן וכן נטילת דם לגילוי אלכוהול. אולם בפועל, לא תמיד בדיקות אלו יהיו ישימות והבדיקה הנפוצה ביותר הינה בדיקת הנשיפה.

האם ניתן לבקש בדיקת דם במקום בדיקת נשיפה?

ניתן לבקש מהשוטר, בדיקת דם במקום בדיקת נשיפה ועל שוטר אף לציין בקשה זו ברישומים, אולם לא תמיד שוטר יענה בחיוב לבקשה זו. ישנם פעמים שבדיקת דם אינה תתאפשר ועל כן, נהג שאין לו כל בעיה רפואית וסרב להבדק בבדיקת נשיפה, ימצא עצמו מואשם גם בעבירה של סירוב להבדק.

האם בדיקת נשיפה יכולה להפסל בבית המשפט ?

בדיקת נשיפה בהחלט יכולה להפסל על ידי בתי המשפט. במקרים בהם בדיקת הנשיפה לא בוצעה כראוי או כאשר מכשיר הינשוף אינו פעל כשורה או לא כוייל ונבדק כראוי. אולם, לא בנקל נוכל לפסול בדיקה כזו שכן כפי שאמרנו קודם, בתי המשפט החליטו כי בדיקת נשיפה הינה אמינה. כפי שרופא מומחה יודע לנתח כאב בגופנו, כך עורך דין המומחה לדיני התעבורה, ידע לנתח כל תיק וראיותיו כאשר חלקן מושתתות על בדיקות הנשיפה.

לסיכום, בדיקת נשיפה אינה סוף פסוק. יש לבחון את התיק מתחילתו ועד סופו. חשוב לא לזלזל בכתב אישום גם אם מכליל בתוכו בדיקת נשיפה עם תוצאה נמוכה מאד וגם אם זו הפעם הראשונה בה הינך מואשם בנהיגה בשכרות.

סעו בזהירות

האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין תעבורה.

 

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?

יצירת קשר

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים

יצירת קשר

מאמרים נוספים מהבלוג שלנו

מבחן פסיכולוג למשאית
בלוג
דנה דוד

מבחן פסיכולוג למשאית

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד יש לך משאית עד 12 טון, ואתה משתוקק לקבל רשיון נהיגה מעל 12 טון? חושש שאם תבקש רשיון מעל

קרא עוד »
Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות