אלכוהול ונהיגה

אלכוהול ונהיגה – מהי הכמות שלא תסבך אותנו

כותבת ועורכת המאמר: דנה דוד – עורך דין תעבורה

אלכוהול ונהיגה הם שילוב שנתפס בעיניי רבים כבעייתי במיוחד, אולם, המצב לא חייב להיות כזה.
לא כל לגימה של נהג מכוס יין, אמורה לגרום להביא למצב שאינו כשיר לנהיגה. אולם, מנגד, רבים הנהגים אשר חשבו, כי שילבו בתובנה בין אלכוהול ונהיגה, אינם מבינים כיצד מכשיר הינשוף הציג כמות אלכוהול גבוהה שמייחסת להם עבירה של נהיגה בשכרות.
איך נדע מהו השילוב בין אלכוהול ונהיגה שלא יביא אותי למצב של כתב אישום?! כדאי שתקרא

כיצד מכשיר הינשוף עובד ?

בעת בדיקת ינשוף, ישנו חיישן אלקטרוכימי אשר מתקשר עם אור אינפרא אדום, שניהם יחדיו מזהים את התרכובת של האויר הנשוף ומשוים אותה לאויר נקי מאלכוהול.
מכשיר הינשוף הוגדר על ידי בית המשפט כמכשיר אמין, אולם אמינותו יכולה להתערער כאשר לא מפעילים אותו על פי הכללים או שמא המכשיר לא עבר את הבדיקות האמורות.

כיצד יתכן שהמכשיר מזהה כמות אלכוהול גדולה בעוד שתיתי רק כוס יין?

קיימת בעייתיות גדולה בחוק, כיון שמכשיר הינשוף, לא לוקח בחשבון מדדים נוספים וחשובים לא פחות מן הבדיקה עצמה. ובמה דברים אמורים: המכשיר אינו מתחשב במשקלו של הנהג, במינו, בקצב חילוף החומרים שלו, האם שתה על קיבה ריקה או מלאה, מהם הרגלי השתיה של הנהג, מתי שתה הנהג והאם שתה משקאות נוספים.

הדבר יכול לצור תוצאות שונות לחלוטין על אף שכמות האלכוהול אותה שתו 2 הנהגים – זהה לחלוטין .
אציג 2 מקרים בהם שולבו, אלכוהול ונהיגה והתוצאות אשר ניתנו היו שונות לחלוטין: למשל, בחורה רזה שתתה כמות קטנה של אלכוהול על קיבה ריקה, עלולה למצוא עצמה עם בדיקת אלכוהול המציגה תוצאה גבוהה מהמותרת בחוק ואלו בחור בעל מימדים גדולים, אשר שתה אלכוהול על קיבה מלאה, והינו בעל הרגלי שתייה גבוהים, מוצא עצמו עם כמות אלכוהול מותרת על פי חוק.

כמה אלכוהול מפרק אדם סביר בשעה? 

גופו של אדם ממוצע מפרק 10 מיליגרם אלכוהול בשעה. אולם, אדם אשר רגיל לשתות כמויות אלכוהול גבוהות, מסוגל לפרק גם 20 מיליגרם אלכוהול לשעה. הבעיה הינה כי איננו יכולים לדעת כיצד גופנו עובד טרם בדיקת הינשוף.

מה בכל זאת ניתן לעשות על מנת שלא להכנס להגדרה של נהג שיכור ? 

אדם בעל משקל גוף מתחת ל-100 ק"ג, יאלץ להסתפק במשקה אחד משך שעה וחצי (על קיבה מלאה). אדם בעל משקל גוף גבוה מזה, יכול לשתות משקה נוסף. אולם, יש לזכור כי חצי שעה מרגע סיום המשקה, כמות האלכוהול היא הגבוהה ביותר (כאשר מדובר בשתייה על קיבה ריקה) וכ-שעה וחצי (כאשר מדובר בקיבה מלאה).
חשוב לשתות מים על מנת לדלל את כמות האלכוהול הנמצאת בגופנו אולם, מים יועילו במידה ואכן עמדנו בכללים שצויינו כאן.
לסיכום, אלכוהול ונהיגה אומנם עלולים להיות בעייתיים אך מצד שני, אנו לא רוצים למצוא את עצמנו מוותרים על עונג שתיית אלכוהול, רק בשל הפחד שמא נכנס תחת הגדרת השכרות. לכן, מומלץ להסתפק במועט ולהקשיב לגוף, לעיתים, גם לאחר משקה בודד, ולאחר שחלף פרק זמן לא מבוטל, הגוף יאותת לנו כי כדאי להמתין עוד כמה דקות.

אם בכל זאת, חלילה, בדיקת הינשוף הציגה תוצאה גבוהה מהרף המותר, עדיין לא קרה כלום, פנו אלינו, נבחן היטב את התיק ונחלץ אותך מהבוץ.

אלכוהול ונהיגה – כמה מותר לשתות ?

מאת עו"ד דנה דוד ממשרד זגדון-דוד, עורך דין לדיני תעבורה

מרבית מן הנהגים אשר מואשמים בנהיגה בשכרות ו/או נהיגה תחת השפעת אלכוהול, אינם מבינים כיצד זה יתכן שהוגדרו "כשיכורים", בשעה שלא חשו כלל את השפעת האלכוהול בגופם, ויתר על כן, מדוע נוסף לזה, רשיונם עלול להשלל למשך כשנתיים ימים?! – ובכן, אכן קיימת בעיתיות גדולה בעבירה זו, כיוון שהחוק אינו מפריד בין נהג למשנהו ומכניס את כלל הנהגים תחת אותו הרף בכל הנוגע להגדרת 'השכרות'.

ננסה לעשות סדר בדברים:

מהו הרף מעליו יואשם נהג בנהיגה בשכרות? על פי החוק, הרף עומד על 50 מילגרם במאה מילילטר דם או 240 מיקרוגרם בליטר אויר נשוף שנכון להיום הפסיקה העלתה רף זה ל-290 מיקרוגרם, קרי נהג אשר נתפס בנהיגה כאשר בבדיקת ינשוף יימצא אלכוהול במידה של מעל 291 מיקרוגרם, ייחשב  כמי שנהג תחת השפעת אלכוהול ויואשם בנהיגה בשכרות.

היכן הבעייתיות? ישנם לא מעט מאפיינים, אשר אינם נלקחים בחשבון ברף הקבוע בחוק ואשר יכולים להשפיע על אחוז האלכוהול המצוי בגופנו למעט האלכוהול עצמו: משקל גוף השותה, מין השותה, יכולת הקיבול של השותה, קצב חילוף החומרים שלו, האם שתה מים ודילל את כמות האלכוהול, משך הזמן שחלף ממועד השתיה ועד מועד הבדיקה, האם שתה על קיבה ריקה או מלאה והרגלי השתיה אליהם הוא רגיל, שכן גופו של אדם ממוצע מפרק 10 מיליגרם אלכוהול בשעה. אדם בעל הרגלי שתיה גבוהים מסוגל לפרק אף כפול מזה. יוצא איפוא, כי אדם ששתה 290 מיקרוגרם, על קיבה ריקה והינו בעל משקל גוף נמוך, אשר אינו רגיל לשתות – עלול להמצא על ידי בדיקת הנשיפה כשיכור על אף היותו עומד בהוראות החוק!
שורה תחתונה: רוב האנשים יאלצו להסתפק במשקה אחד בשעה על מנת שלא יחשבו שיכורים, אנשים בעלי משקל גוף העולה על 100 ק"ג, יוכלו להרשות לעצמם משקה נוסף בשעה, קרי שני משקאות לשעה. בנוסף, מדדי כמות האלכוהול מגיעים לשיאם לאחר כחצי שעה מרגע השתיה (במקרה שמדובר בשתיה על קיבה ריקה) וכשעה וחצי כאשר מדובר בשתיה על קיבה מלאה, כך שאם נהג צרך אלכוהול ומעכב את נהיגתו, הוא  מביא לכך שבדיקת השכרות תצביע על מדדים גבוהים יותר. לכן, גם אם נהג שתה משקה בודד, ובכל זאת מרגיש שבדיקת הנשיפה תצביע על מדד גבוה מהמותר, רצוי להמתין לזמן כאמור, טרם עליה על הכביש ולהקפיד על שתיית מים מרובה לדילול אלכוהול. וכמובן,  לנסוע בזהירות למען הבטיחות של כולנו.

האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין תעבורה.

נהיגה בשכרות

אחת מעברות התעבורה שנחשבות לחמורות ביותר הינה נהיגה בשכרות. בנוסף, כאשר נהג שנהג תחת השפעה של משקאות משכרים היה מעורב בתאונת דרכים בה נפגע אדם אחר ונהרג, יואשם הנהג שנהג בשכרות בהריגה.

עונשים לנהיגה בשכרות

העונש המינימלי לנהיגה בשכרות הינו שלילת רישיון הנהיגה למשך שנתיים לפחות. לעונש זה יכולים להתלוות עונשים נוספים כמו עבודות שירות, מאסר על תנאי ובמקרים מסוימים, במיוחד כאשר מדובר בעבירה שנייה מאותו הסוג ייתכן עונש מאסר בפועל. כמו כן תיתכן פסיקה של עונש שאיננו כולל שנתיים מלאות של שלילת רישיון בפועל בתנאים מסוימים.

מי נחשב לעובר עבירת נהיגה בשכרות

החוק בישראל קובע שנהג אשר שותה משקאות משכרים בעת נהיגה או שבבדיקת אדי נשימה נמצא שריכוז האלכוהול בגופו הינו 290 מיקרו גרם לליטר נשימה הינו נוהג בשכרות. במידה ובדיקת השכרות נעשית באמצעות בדיקת דם תהיה ההגדרה של נהג שיכור ככמות המקבילה של אלכוהול ב100 מיל' דם. נהגים חדשים, נהגים מתחת לגיל 24 ונהגים מקצועיים נחשבים לעברייני נהיגה בשכרות כאשר נמצא באדי נשימתם כ50 מיקרו גרם לליטר אוויר והכמות המקבילה בדם גם כן.

כיצד מתבצעת בדיקת נהיגה בשכרות

בעת עצירה שגרתית או בעקבות חשד של שוטר תנועה אחר הנוהג ברכב, יעבור הנהג בדיקה במכשיר הנקרא "ינשופון". הינשופון איננו מודד כמויות אלכוהול בצורה מדויקת באדי הנשימה אלא ייעודו הינו רק לאתר האם ישנם שרידים ברמה כלשהי. לאחר שיימצאו שרידים כלשהם בבדיקת הינשופון יתבקש הנהג להמתין כרבע שעה ללא עישון, שתיה או אכילה ולאחר מכן יעבור הנהג בדיקת ינשוף. הינשוף כאמור בודק את רמת האלכוהול המדויקת בדם. במידה ונמצא אלכוהול באדי נשימתך תתבקש גם לעבור בדיקת מאפייני שכרות.

כיצד להתנהג במהלך בדיקת נהיגה בשכרות

ראשית יש לציין שאין לסרב לבדיקת אלכוהול מפני שסירוב להיבדק ייחשב כהודאה בנהיגה בשכרות. במידה ונהג לא מעוניין לעבור את בדיקת הינשוף הוא יכול לבחור לעבור את בדיקת הנהיגה בשכרות באמצעות בדיקת דם. במידה ולאחר הבדיקה של הינשופון נמצאו שרידי אלכוהול בנשימתך, מומלץ להיוועץ בעורך דין המומחה לדיני תעבורה באמצעות שיחה טלפונית בהקדם האפשרי על מנת לקבל הדרכה כיצד לנהוג בסיטואציה הספציפית ולמנוע ביצוע פעולות שעשויות לשמש כנגדך בהמשך ההליך המשפטי. במידה ולאחר הבדיקה באמצעות הינשוף נמצאו שרידי אלכוהול העולים על 290 מיקרו גרם לליטר אוויר ואתה חשוד בנהיגה בשכרות, מומלץ להגיע לבדיקת דם בבית חולים בהקדם האפשרי לצורך בדיקה מדויקת יותר. פעולה זו יכולה לסייע לך בהמשך במידה ותימצא בבדיקת הדם כאד שאיננו נוהג בשכרות משום שבדיקת הדם נחשבת למדויקת יותר.

הכול על בדיקת מאפיינים

בדיקת מאפיינים הינה בדיקה אותה השוטר מעביר לצורך בדיקה האם הנהג מתנהג כאדם שיכור. את בדיקה זו יכול השוטר להעביר אדם וזאת גם מבלי לבדוק את אדי האלכוהול בנשימתו באמצעות הינשוף שנחשב למדויק. יש לציין שגם כאשר אין הינשוף מצא את האדם כנוהג תחת השפעת משקאות משכרים אך האדם נחשב לשיכור באמצעות בדיקת מאפיינים יוכלו התובעים להאשים את הנהג בנהיגה בשכרות. על כן, במידה והנך בטוח בחפותך, עדיף לבקש לעבור בדיקה באמצעות מכשיר מדויק על פני בדיקת מאפיינים. בנוסף, במידה ואדם היה מעורב בתאונה, ייתכן ויהיה מזועזע מהתאונה וייכשל בבדיקת מאפיינים גם אם לא היה תחת השפעה של משקאות משכרים או סמים. יש לציין שאת בדיקת המאפיינים ניתן לסרב וזה לא ייחשב כהודאה סופית בנהיגה בשכרות על ידי הנהג.

 

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?

יצירת קשר

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים

יצירת קשר

מאמרים נוספים מהבלוג שלנו

מבחן פסיכולוג למשאית
בלוג
דנה דוד

מבחן פסיכולוג למשאית

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד יש לך משאית עד 12 טון, ואתה משתוקק לקבל רשיון נהיגה מעל 12 טון? חושש שאם תבקש רשיון מעל

קרא עוד »
Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות