חובת דיווח – אילו גורמים מפנים למכון הרפואי?

ועדות ערר על המכון הרפואי – כל מה חשוב לדעת

כותבת ועורכת המאמר: דנה דוד עו"ד ונוטריון – מקימת הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין

הופנתי למכון הרפואי לבטיחות בדרכים – מה אני עושה? מי הפנה אותי למכון הרפואי? האם רשיון הנהיגה שלי בסכנה? איך יוצאים מזה?

אכן שאלות חשובות והרות גורל לחלק מאיתנו. אנסה כעת לעשות סדר בבלגן:

תחילה, בוא ונבין מהו דיווח אודותיך למכון הרפואי לבטיחות בדרכים:

דיווח למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, כוונתו העברת מידע רפואי אישי אודות מצבך הבריאותי. יתכן, כי מדובר במצב נפשי, אורתופדי או אפילו מצב לבבי. כל מידע, אשר יש בו כדי להראות על מסוכנות הנהג בכביש או כלפי משתמשי הדרך.

האם כל דיווח אשר נשלח למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, מתקבל לבדיקה במכון הרפואי? מי רשאי לדיווח אודותיי למכון הרפואי?

לא כל דיווח מתקבל לבדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. המכון הרפואי, אינו עוסק בדיווחי אנשים אקראיים ועל הדיווח להעשות על ידי אחד מהגורמים הבאים:

משטרה, בתי המשפט, משרד הרישוי, ביטוח לאומי, צה"ל, בתי חולים, רופא או הנבדק עצמו.

הגופים המדווחים למכון הרפואי – כיצד?

לכל גוף מן הגופים המצויינים, ישנו היכולת להפנות נהג לבדיקה מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, אולם, לכל גוף סיבה מעט שונה. בואו ונבחין ביניהן:

בית המשפט – כאשר בית המשפט, מתרשם, כי נהג אינו כשיר לנהיגה ו/או בעל ליקוי משמעותי כלשהו, רשאי הוא לציין בפרוטוקול הדיון דרישה לבדיקת הנהג במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. ככל שלא ציין זאת בית המשפט בפרוטוקול, סביר כי הנהג לא ימצא עצמו מתדפק על דלתותיו של המרב"ד.

משרד הרישוי וביטוח לאומי– אדם אשר מבקש לעצמו תג נכה ו/או מצהיר על מצב בריאותי לקוי מול המוסד לביטוח לאומי, הוא עלול להקרא לביצוע בדיקה מטעמו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

צה"ל – במקרים מסוימים (שלמזל הנהגים צומצמו), קב"ן עלול לדווח על נהג למשרד הבריאות ככל שמתרשם ממצב נפשי קשה בו קיים חשש להעדר כשירות נהיגה. יצויין, כי לא כל מקרה אשר מגיע לקב"ן או כל שחרור חייל לפי סעיף 21, ישלח לבדיקה מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

רופאים – הן רופא מטפל והן רופא מטעם בית החולים בו אושפז/ טופל נהג, אמור על פי חוק, לדווח על שינוי רפואי. ישנם לא מעט מקרים, בהם אדם אושפז תקופה קצרה של כמה ימים ועדיין נקרא לבדיקה מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. במצב שכזה מומלץ לפנות אלינו עוד טרם הגעה לבדיקה מטעם המכון.

דיווח הנבדק עצמו- על פי החוק, נהג אמור לעדכן את משרד הרישוי אודות שינוי במצבו הרפואי.

דיווחים שונים ומשונים כמו של אדם אשר מעיד על שכנו בשל סכסוך שכנים וכיוצ"ב לא יבדקו על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים וטוב שכך.

האם קיימת חובת דיווח אודות הנהג או מדובר בהמלצה בלבד עבור מוסדות אלו?

על פי סעיף 12 לפקודת התעבורה, קיימת לרופא חובת דיווח כאמור מעלה. קרי, אין אפשרות לרופא לבחור שלא לדיווח ברגע שנגלת אליו בעיה רפואית אשר לשיטתו, עלולה לסכן את הנהג או את משתמשי הדרך.

כיצד מתבצע הדיווח למכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

בעידן שאנו חיים בו, מוסדות המדינה השונים מרושתות ביניהן היטב, כך שהעברת חומר ממוסד אחד למשנהו נעשה בנקל. למשל, מעבר מידע בין ביטוח לאומי או מצה"ל למשרד הבריאות ומשם למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, נעשה באמצעות מערכת מחשובית. לכן, אם הודיע הנהג לביטוח לאומי, כי הוא סובל מבעיות נפשיות חמורות, יתכן ויזומן לבדיקה מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים לצורך בדיקת כשירות נהיגתו. הקפידו להתייעץ עם עורך דין לתעבורה טרם דיווח למוסדות אלו.

באם רופא דיווח אודות מצבי, האם אקרא למכון הרפואי? תוך כמה זמן אזומן למכון הרפואי?

הדיווח אודות הנהג מועבר למשרד הבריאות. משם המידע מועבר לטיפולו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ועובר בדיקה על ידי רופא מטעם המכון הרפואי. אגיד כי לא כל דיווח יקרא לבירור. ישנם מקרים בהם רופא בחר לדיווח אודות מצבו של נהג, אולם לשיטתו של המכון הרפואי לא נראת כל מסוכנות מנהיגתו של הנהג ועל כן, הנהג אף לא יזומן לבירור מטעם המכון הרפואי.

זמני ההמתנה של המכון הרפואי, לרוב, אינם מבוטלים ועלולים לקחת מספר לא מועט של חודשים. לעיתים, הדבר משרת את הנהג, שכן עד אותה הבדיקה אין לו כל הגבלה על רישיון הנהיגה שלו. הבעיה נוצרת, כאשר נאמר לנהג בין אם על ידי הרופא אשר טיפל בו ובין אם נשלח לביתו מכתב אשר מציין, כי נהיגה אינה מומלצת שבעצם במצב זה, רשיננו מותלה עד גמר הבדיקות. כאן מומלץ להעזר בעורך דין המתמחה בתחום על מנת לקצר משמעותית את זמני ההמתנה.

האם בוודאות יתלו מידיי את רשיון הנהיגה שלי, באם התקבל דיווח אודות מצבי לידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

לא. כל תיק יבדק לגופו. ישנם מקרים, בהם, מי מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים יחליט, כי קיימת מסוכנות. על כן, במקרה זה יבחר להתלות את רשיון הנהיגה של הנהג. מאידך, ישנם מקרים, כי הנהג יצא "ללא נזק ממשי". במידה והמכון הרפואי החליט, כי רשיון הנהג יותלה עקב אותו דיווח והבדיקה שהוא עצמו ערך – הרי שיותר ממומלץ להזדרז ולפנות אל משרדנו להשבת הרשיון.

האם אפשר להמנע מדיווח?

לצערנו, בשל היות הדיווח על פי חוק, אין אפשרות לרופא לפסוח על חובת הדיווח.

הדיווח הינו כאמור חובה על פי חוק, אולם אפשר לבצע פעולות מנע עוד טרם מצב של דיווח. לדוגמא, ניתן להמנע מהגשת תביעה לביטוח לאומי או לנקוט בצעדים מקדימים טרם הגעה לבית המשפט ובכך בעצם נמנעת האפשרות ליצור מצב כי המכון הרפואי יזמן את הנהג לבדיקה.

נסיעה בטוחה!

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין המתמחה בתחומו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521

דנה דוד עו"ד ונוטריון- מקימת הועדה למכון הרפואי בלשכת עורכי הדין לישראל.

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521