השתחררת מצה"ל והמכון הרפואי שלל את רשיונך? כל המידע הדרוש

פסילת רישיון מטעמים רפואיים

כותבת ועורכת המאמר: דנה דוד – עורכת דין לדיני התעבורה והמכון הרפואי, ראש הועדה למכון הרפואי בלשכת עורכי הדין לישראל

 

רבים מלקוחותי, הינם חיילים משוחררים, אשר בשל נסיבות חייהם, נאלצו להשתחרר מצה"ל טרם מועד השחרור הקבוע להם. השאלה הנשאלת, מדוע חייל משוחרר נאלץ לשכור שירותי עו"ד תעבורה? כיון שאותם חיילים, מוצאים עצמם נתונים בפני סכנה ממשית לפסילת רשיון נהיגתם על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, מקבל דיווח מצה"ל לגבי שחרורם המוקדם של אותם חיילים ולמכון הסמכות לזמנם לבדיקה רפואית (שאינה תמיד עושה עימם חסד).

במאמר זה אענה על השאלות החשובות ביותר בעניין שחרור מצה"ל והקשרו למכון הרפואי לבטיחות בדרכים:

  • מדוע המכון הרפואי לבטיחות בדרכים מזמן חיילים בשל שחרור על ידי קב"ן?
  • האם למכון הרפואי לבטיחות בדרכים ישנה הסמכות לפסול נהגים בשל שחרורם המוקדם?
  • האם כל חייל אשר משתחרר מוקדם, צפוי להיות מזומן למכון הרפואי לבטיחות בדרכים?
  • האם ישנה חשיבות למכון הרפואי, שהחייל שרת כנהג משא בצה"ל ?
  • מהו הסיכוי לעבור את בדיקותיו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים בהצלחה?
  • האם ומהי הדרך אשר יכולה לחלץ אותי מבדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים?
  • רשיוני נפסל על ידי המכון הרפואי בגלל שחרור מוקדם – מה עלי לעשות?

מדוע המכון הרפואי לבטיחות בדרכים מזמן חיילים בשל שחרור על ידי קב"ן?

אחת הסיבות שבגינן המכון הרפואי לבטיחות בדרכים מזמן נהגים לבדיקה, הינן מסיבות נפשיות. במקרים אלו, עולה, לכאורה, ספק לגבי כשירותו של נהג לנהיגה בטוחה ותפקידו של המכון הרפואי לבחון את כשירותו של הנבדק.

רבים מלקוחותי, כלל אינם בעלי מגבלה פסיכיאטרית/פסיכולוגית, אולם בשל נסיבות חייהם, נאלצו להיעזר בקצין בריאות הנפש על מנת להשתחרר מצה"ל. במצב זה, צה"ל מחוייב להעביר את הדיווח למכון הרפואי לבטיחות בדרכים והמכון הרפואי, מזמנם לבדיקה רפואית, בין אם באמת קיימת מסוכנות כלשהי או בין אם לאו.

האם למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, ישנה הסמכות לפסול נהגים בשל שחרורם המוקדם?

למכון הרפואי לבטיחות בדרכים קיימת סמכות רחבה ביותר המוקנת לן על פי חוק. מקור הסמכות הינו בתקנות התעבורה. בעצם, כל רופא לרבות רופא צבאי, מחוייב לדווח על פי חוק למשרד הרישוי (ומשם קצרה הדרך לדיווח למכון הרפואי לבטיחות בדרכים) אם קיים ספק לגבי כושר נהיגתו של נהג. מנסיוני, רופא צבאי נוטה לדווח למכון הרפואי אודות שחרורו של החייל, בין אם החייל המשוחרר בריא בנפשו ורק הצהיר אודות מצב שונה ובין אם לא מדובר בהצהרה כוזבת.

השתחררתי מצה"ל על רפואי 24, האם יזמנו אותי להיבדק במכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

השאלה אשר תשאל על ידי משרד הרישוי, הינה, האם כושר נהיגתו של החייל נתון בספק. בין אם מדובר בשחרור מטעם רפואי ובין אם מדובר בשחרור רפואי נפשי (לכאורה). כלומר, נכון להיום גם במקרים שכאלה עולה לכאורה מסוכנות לגבי כשירותו של נהג וסביר שצה"ל לא יהסס לדווח על החייל למשרד הרישוי.

האם ישנה חשיבות למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, שהחייל שרת כנהג משא בצה"ל?

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ייטה לבדוק את החייל על פי קריטריונים פסיכולוגים, נפשיים, אישיים. הדגש, לרוב, לא יהיה על שירותו הצבאי של החייל שהינו טרם הפנייה לקב"ן. כמובן, שישנו מקום לציין נתון זה בפני הרופא של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. גם עורך דין צבאי יכול לסייע בנושא.

מהו הסיכוי לעבור את בדיקותיו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים בהצלחה?

מומלץ ביותר להיעזר בשירותיו של עורך דין אשר מבין בתחום המכון הרפואי לבטיחות בדרכים וזאת על מנת להבין מה מצפה לחייל המשוחרר בתהליך מול המכון הרפואי. בנימה אישית אגיד, כי בהחלט יש סיכוי לעבור את מבחניו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ולשמחתי במקרים רבים ומרובים שמחתי לעדכן חיילים משוחררים, כי רשיונם שב אליהם.

האם ומהי הדרך אשר יכולה לחלץ אותי מבדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

למצער, ברגע שיתקבל דיווח על החייל המשוחרר למשרד הרישוי, המערכת לא מאפשרת לשחרר את רשיון נהיגתו של החייל המשוחרר, כך שביטול התהליך מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים יהיה רק אם קרתה שגיאה בעניינו של החייל. לא פעם נתקלתי במצבים כי אכן הרשיון הותלה ללא סמכות, אולם, ברוב המקרים בהם החייל מזומן למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, על החייל המשוחרר לעבור את התהליך מול המכון הרפואי טרם קבלת רשיון נהיגה.

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים החליט שלא לאשר לי רשיון נהיגה בגלל שחרור מוקדם – מה עלי לעשות?

האפשרות המהירה ביותר הינה הגשת ערעור לועדת ערר אשר הינה הערכאה העומדת מעל המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. מומלץ ביותר להוועץ בעורך דין המומחה בתחום לפני תשלום האגרה וכתיבת הערר כיון שועדת הערר רשאית להתלות את רשיונה לשנה נוספת ואף הרבה יותר מכך.

 


 

באם זומנת למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, פנה כעת על מנת לשמור על רשיון נהיגתך, חירותך וחופש תנועתך

האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין המתמחה בתחומו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-3011521  עו"ד דנה דוד – משרד עורכי דין

 

 

 

 

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?

יצירת קשר

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים

יצירת קשר

מאמרים נוספים מהבלוג שלנו

Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות