המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ובדיקות שתן – איפה עובר הגבול?

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ובדיקות שתן – איפה עובר הגבול?

כותבת ועורכת המאמר:  עו"ד דנה דוד –  יו"ר הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין

זה לא סוד גדול, כי נהגים רבים בישראל צורכים קנביס רפואי ו/או צורכים חומרים פסיכואקטיבים (סמים למיניהם או תרופות נרקוטיות). 

סביב נושא זה, לנבדקי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים –  עולות שאלות רבות והרות גורל, שכן, רשיון הנהיגה שלהם מוטל על הכף. 

בחרתי להשיב על מספר שאלות, עליהן אני נשאלת פעמים רבות על ידי אותם נהגים, אשר נקראים להבדק מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. 

תחילה אציין, כי נבדקי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, הינם נהגים מכלל סוגים החל מנהגי אופנוע, דרך נהגים, אשר נוהגים ברכב פרטי וכלה בנהגי סמיטריילר, אשר מבלים את רוב שעות היום בנהיגה בכבישי ישראל וכל פרנסתם ופרנסת משפחתם מבוססת היא על נהיגה . 

מקבץ השאלות עליהן בחרתי להשיב במאמר זה, מכיל את השאלות הבאות: 

 • מי מדווח למכון הרפואי כי אני משתמש בתרופות נרקוטיות או בסמים; 
 • האם כל אותם נהגים אשר משתמשים בתרופות נרקוטיות ו/או סמים אמורים להבדק במכון הרפואי לבטיחות בדרכים; 
 • האם כל רשיונות הנהיגה של אותם נהגים אשר משתמשים בסמים ונקראים להבדק במכון הרפואי, יפסלו על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים; 
 • האם ניתן להסיר התליה מטעם המכון הרפואי בתיק בו דיווח על שימוש בסם;
 • האם אדרש לבצע בדיקת שתן על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים;
 • כיצד אפשר להמנע מבדיקות שתן במכון הרפואי;
 • כיצד ניתן להוכיח, כי אני כשיר לנהיגה על אף צריכת החומרים הפסיכואקטיבים שלי
 • מקרים לדוגמא
 • שאלות קשורות

אז נתחיל מההתחלה, ראשית, דע, כי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, יזמננו לבדיקה מטעמו, רק אם קיבל דיווח עלינו ממקור חיצוני. כלומר, משרד הבריאות, לא מזמן נהגים על דעת עצמו, אלא חייב להיות 'טריגר', דיווח כלשהו, אשר הביא את משרד הבריאות לזמננו לבדיקה מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. 

דיווח יכול להיות על ידי מספר גורמים שונים.

מי הם הגורמים אשר יביאו לזימוני למכון הרפואי לבטיחות בדרכים?  

 • ביטוח לאומי; 
 • רופאים / בתי חולים; 
 • צה"ל; 
 • משטרה; 
 • משרד רישוי; 
 • בית המשפט. 

באיזו עילה, גורמים אלו עלולים למצוא לנכון לדיווח עלי למכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

יש שלל סיבות בגינן אשלח לבדיקה מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, אולם, לענייננו – שימוש בסמים הוא גורם בולט לשלוח אותנו לבדיקה אישיותית במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. 

כיצד שימוש בסמים, יביא אותי למצב של בדיקה על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים? 

נהיגה תחת השפעת סמיםשימוש בסמים יכול להביא אותך להיבדק במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, באם הורשענו בעבירה של החזקת סם ו/או שימוש בסם בהיותנו משרת בצה"ל או במקרים מסויימים אפילו באזרחות. במצב שכזה, סיכוי גדול שתקרא לבדיקות מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. דוגמא נוספת הינה כאשר צרכנו סם ואושפזנו בגינו בבית החולים, במצב שכזה, רופא מטעם בית החולים מחוייב על פי חוק לדווח עלינו למשרד הבריאות. משם, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים יקבל את הדיווח אודותינו ויקרא לנו לבדיקות מטעמו אשר יתכן ויכללו בדיקות שתן (נזכיר זאת בהמשך). 

מה קורה במידה ולא נופיע לבדיקות מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים? 

לצערנו, במקרה בו בחרנו שלא להופיע לבדיקות מטעם המכון הרפואי, הרי, שהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים, יכול להתלות את רשיון נהיגתנו.

מה הכוונה בהתלית רשיון נהיגתנו על ידי המכון הרפואי? 

מדובר 'בהקפאה' של רשיון הנהיגה, כך שבמסוף המשטרתי תרשם הערה, כי רשיוננו מוקפא ואיננו רשאי לנהוג. יצויין, כי במקרה שכזה חברת הביטוח תתנער מאיתנו בכל תאונה קטנה כגדולה ושוטר אמור לראות הערה זו בהסתכלו במסוף המשטרתי.  

מה קורה כאשר לא הופענו לבדיקות מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים מהסיבה, כי הזימון לא הגיע אלינו בזמן, אלא אחרי מועד הבדיקה או ממש בסמוך אליה? 

במקרה בו, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, שלח לנו זימון ולא הופענו, הוא יבחר להתלות את רשיוננו, כיון שאינו בוחן את השאלה מדוע לא הגענו, אולם במקרים בהם ההזמנה לא נשלחה במועדה, יש להגיש בקשה אשר תבדק לגופה. יצויין, כי עניין זה סבוך מעט וכדאי להיוועץ עם עורך דין המתעסק בתחום, שכן, קיים כיום קושי, לבטל התליה שנרשמה זה מכבר, אולם הדבר בהחלט אפשרי. 

במידה ובעקבות דיווח על שימוש בסמים מטעם אחת הרשויות אשר הזכרנו במאמר זה, החליט המכון הרפואי לבטיחות בדרכים להתלות את רשיוני עד גמר הבדיקות מטעמו – כיצד עלי לפעול? 

באם רשיון הנהיגה הכרחי עבורנו  (מצב של מרבית הנהגים מצויים בו), אזי, שכדאי לצור קשר עם משרדנו על מנת להביא לזירוז מקסימלי של כל התהליך מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (לרוב התהליך מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים הינו ממושך ומייגע). באם רשיון נהיגתנו, יכול לסבול את עיכובי הזמנים מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, אזי יש להמתין עד למועד בו ישלח אליך זימון לבדיקה לאחר מכן יהיה עלינו להמתין מספר חודשים לתשובה. 

בדיקת שתן? בדיקה במחשב? מה יידרש מאיתנו בבדיקה מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים? 

בבדיקה ראשונית מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, ישנם כמה מצבים. אנו עלולים להבדק על ידי פסיכיאטר ו/או פסיכולוג ו/או מבחני מחשב. לאחר בדיקה ראשונית, יתכן כי נשלח לביתנו אולם נזומן לבדיקה נוספת וזאת על פי שיקולי הבודק מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. 

האם ניתן לבטל את ההליך של המכון הרפואי?

ביטול ההליך מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים אפשרי רק במידה ונוכיח, כי הזימון נעשה שלא כדין ורק לטרם תחילת ההליך ממול המכון הרפואי. לשמחנו הצלחנו לבטל לא פעם את ההליך. יצויין, כי ביטול הליך מכון רפואי רצוי שיבוצע על ידי עורך דין המבין היטב את התחום ואין כל סיכוי, כי יביא לפגיעה בהליך ובתוצאה הפוכה. 

האם ידרשו מאיתנו לבצע בדיקות שתן במכון הרפואי לבטיחות בדרכים? 

שאלה שהנני נשאלת רבות. לצערי אין תשובה חד משמעית כלל וכל תיק נבדק לגופו. ישנם תיקים בהם נתבקש לבצע בדיקת שתן וישנם תיקים שנצליח לגרום לכך כי יחסך מאיתנו. בכל מקרה, במכון הרפואי לבטיחות בדרכים אין מעבדה לביצוע בדיקות שתן ועל כן גם במידה ונדרש למתן בדיקת שתן, הרי שהדבר לא יקרה בתוך המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ונקבל זימון נפרד לביצוע בדיקת שתן. 

האם ניתן למנוע לחלוטין את הדרישה של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים למתן בדיקת שתן? 

על פניו בקשה לביטול בדיקת שתן מטעם המכון הרפואי – אינה מתקבלת. אולם, יש לבחון כל תיק לגופו ולהבין מהי הבעייתיות אשר עומדת מאחורי הקושי במתן בדיקת שתן במכון הרפואי.  

במידה ונקרא לביצוע בדיקות שתן מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, כמה בדיקות שתן נצטרך לבצע? 

לרוב מדובר על 2 בדיקות שתן, במקרים נדירים יותר, מדובר על 3 בדיקות בסך הכל. 

האם עלינו לדווח על כל תרופה או סם על פי פקודת הסמים המסוכנים, אותם אנחנו נוטלים? 

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, יכול להיחשף למרשם התרופות שהיננו נוטלים, לכן כדאי לשתף את רופאי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים בתרופות אותן אנו נוטל, אין טעם להסתיר מידע זה. 

האם צריכת קנביס מביאה אותנו אוטומטית לבדיקה מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים? 

להבדיל מבעבר, היום משתמשי קנביס רפואי, אינם מדווחים אוטומטית למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, מה שאומר כי בין אם הם נוטלים 30 גרם קנביס או 50 גרמים של קנביס, הם רשאים לשמור על רישיון נהיגתם. (אולם, יש לקחת בחשבון כי ישנו הבדל בין משתמשי קנביס רפואי אשר נוהגים ברכב פרטי לבין משתמשי קנביס רפואי אשר נוהגים ברכב משא).  

האם רישיון נהיגתם של אותם משתמשי קנביס, אשר נקראים לבדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עומד בסיכון?

בכל זימון למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, רישיונות הנהיגה שלנו עומדים חשופים לסיכון, ללא קשר לשימוש בקנביס. אגדיל ואומר, כי ישנם לא מעט מקרים בהם נהג יזם פנייה למכון הרפואי לבטיחות בדרכים לצורך הרחבת רישיון נהיגתו מסוג מונית ובסופו של תהליך, לא רק שלא אושר לו רישיון לנהיגה במונית, אף נלקח ממנו רישיונו הפרטי (!).

מה עושים במקרים מצערים שכאלו? 

במקרים שכאלו, בוחנים את התיק ולרוב, אנו ממהרים להגיש ערר על ההחלטה המצערת של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ומתמודדים עבור הנהג המבוהל מול ועדת הערר על המכון הרפואי  

לכן, בין אם אנו משתמשי קנביס רפואי ובין אם לאו, בבדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, רישיון נהיגתנו עומד חשוף ונבדק כושר נהגתנו בכללתו. אולם, אוכל להרגיע אתכם ולומר, כי באם כושר נהגתנו טוב, ולא נראה כי קיים באישיותנו כל גורם מסכן, לאו דווקא נמצא עצמנו ללא רישיון נהיגה.   

מה עושים במקרים באם בחר המכון הרפואי לבטיחות בדרכים לשלול את רישיון הנהיגה שלנו לאור בדיקת שתן מלוכלכת ו/או שימוש בסם? 

במקרים אלו רצוי לפנות לעורך דין המומחה בתחום לצורך התייעצות ובמידה וימצא עורך הדין, כי אכן ישנו סיכוי (סביר ומעלה) להשבת רשיונך, יפנה לועדת הערר על המכון הרפואי בשמך ויתחיל הליך מול הועדה להשבת רשיונך במהירות האפשרית.  

דוגמאות למקרים בהם היתה מעורבת בדיקת שתן מלוכלכת מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

נהג פרטי אשר לא הגיעה אליו בדיקת השתן אותה נדרש לבצע והגיע למשרדנו לאחר שכבר נשלחה תשובה שלילית למשרד הרישוי. במקרה זה, מהרנו להגיש ערר על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. בועדת הערר הענין התבהר (לא בנקל יש לומר) ורשיונו שב אליו. 

נהג משא, אשר בדיקת השתן שלו הצביעה על, לכאורה, שתן שאינו נקי מסם, אולם הנהג אינו צורך סמים, גם ענין זה הוכח בפני ועדת הערר על המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ובכך שכנענו את ועדת הערר כי אין כל מסוכנות לנהג המשא לנהוג בכבישי ישראל 

יש לציין, כי לא קל לשכנע את ועדת הערר על המכון הרפואי, כי בדיקת השתן שהתגלתה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים כמלוכלכת היא לא באמת כזו, אולם, בפועל הדבר אכן קורה וישנן טעויות רבות אשר עלולות להביא לפגיעה אנושה בפרנסתו של אדם. 

כיצד נדע על מה רשיון הנהיגה שלנו נפסל האם על בסיס נרקוטי תרופתי, שימוש בסמים, בדיקת שתן אינה תקינה או שמא על בסיס אישיותי קוגנטיבי?

שאלה טובה, חשוב ביותר לבחון את החומר בתיקנו האישי המצוי במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. ניתן לבקש מאת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים את החומר ורצוי ביותר, כי עורך דין המבין את 'שפת' המכון הרפואי לבטיחות בדרכים יבחן היטב את החומר טרם הגשת ערר. 

לשמחתנו בעניין זה המכון עובד בשיתוף פעולה מלא עם משרדנו ואת החומר ניתן לראות בנקל 

אם יש תרופות אשר עלולות להראות בבדיקת שתן כסם מסוכן, מה עלי לעשות במקרה שכזה?

במקרים בהם היננו נוטלים תרופות אשר עלולות להראות בבדיקת שתן כסם, עלינו לעדכן את המכון הרפואי לבטיחות בדרכים בתרופה זו ובכך למנוע מצב של אי הבנה בקריאת בדיקת השתן. 

במידה ואני נוטל תרופה נרקוטית, כיצד אוכל להוכיח, כי אני כשיר לנהיגה על אף התרופה?

תרופות אינן דבר רע. כל עוד התרופות אותן אנו נוטלים אינן פוגעות בכושר הנהיגה שלנו – לא אמורה להיות בעיה אשר המכון הרפואי לבטיחות בדרכים יבחר ליטול את רשיון נהיגתנו. 

האם כדאי להוועץ בעורך דין בתחום המכון הרפואי בכל מקרה בו עלי להצהיר על שינוי בטיפול התרופתי שלי? 

לא בכל שינוי בטיפול התרופתי יש צורך להוועץ בעורך דין, אולם בכל מקרה בו הדיווח עובר לבדיקה מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, כדאי מאד להוועץ בעורך דין אשר מכיר היטב את התחום. דבר זה יכול לחסוך לך המתנה ממושכת ולעיתים להוות הגורם שמונע התליית רשיון ארוכת טווח. 

 

שמרו על עצמכם ועל רשיונכם!

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין המתמחה בתחומו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

 

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521

עו"ד דנה דוד

ראש הועדה למכון הרפואי בלשכת עורכי הדין לישראל.

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?

יצירת קשר

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים

יצירת קשר

מאמרים נוספים מהבלוג שלנו

Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות