עונש נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות בקרב בני נוער

כותבת ועורכת המאמר:  עו"ד דנה דוד – מתמחה בדיני התעבורה

רבים מלקוחותיי, אשר מוגש נגדם כתב אישום בגין נהיגה בשכרות, שואלים אותי בפחד מה יהיה עונשם.

על מנת להשיב על שאלה חשובה זו אענה על מספר שאלות חשובות נוספות אשר יביאו אתכם הנהגים להבין ממה מורכב עונשו של הנהג ככל שיהיה ואם יהיה

מהי נהיגה בשכרות?

נהג אשר נמצא כי נהג תחת השפעת אלכוהול ברמה אשר עולה על הרף אשר קבע המחוקק. חשוב לציין כי רף האלכוהול שונה לאוכלוסיות נהגים שונות.

מהן אוכלוסיות נהגים שונות?  

ישנן כמה אוכלוסיות של נהגים: אוכלסיית נהגים חדשים, אוכלוסיית נהגים צעירים, אוכלוסיית נהגים ותיקים.

בקרב אוכלוסיית הנהגים החדשים, רף הענישה עומד על 50 מיקרוגרם או 10 מילילטר דם בבדיקת דם. יש לציין, כי כמות זו הינה נמוכה מאד. בנוסף, אוכלוסיה זו, חשופה לסנקציות נוספות כמו בדיקות רפואיות לאחר הרשעה בנהיגה בשכרות מטעם בית המשפט לכן עליהם להזהר עוד יותר.

בקרב אוכלסיית הנהגים הצעירים, הרי שמשנת 2017, כאשר נכנס מכשיר הינשוף החדש. לטענת המשטרה מכשיר זה מסוגל לזהות כמויות נמוכות ועל כן הוחלט כי יש לאכוף גם את הנהגים הצעירים תחת אותו הרף הנמוך המוגדר 50 מיקרוגרם.

בקרב אוכלסיית הנהגים הותיקים, רף הענישה עומד על פי החוק היבש על 240 מיקרוגרם, יש לצין כי הפסיקה העלת את רף האכיפה ל290- מיקרוגרם או 50 מילילטר דם בבדיקת דם – רף הגיוני בהרבה.

מה העונש על נהיגה בשכרות?

מה העונש על נהיגה בשכרות על פי החוק

מה מקבלים על נהיגה בשכרות? עבירת השכרות סוחבת אחריה ענישת מינימום. משמעות הדבר היא כי המחוקק מחייב את בית המשפט לתת פסילה של שנתיים פסילת רשיון מינימלית.

ככל שיבחר בית המשפט להחמיר עם הנהג ולתת פסילה ממושכת יותר – הוא יכול אולם להוריד מפסילת המינימום – בית המשפט אינו יכול. מינימום.

לצערם של הנהגים אשר מיוחסת להם עבירה של נהיגה בשכרות, גם אם בית המשפט רואה סיבה להפחית בעונשו של הנהג או אינו יכול לעשות כן שעה שכתב האישום הינו בגין עבירה של נהיגה בשכרות.

מה מקבלים על נהיגה בשכרות וכיצד תיקי נהיגה בשכרות מסתיימים עם פסילת רשיון של כמה חודשים בודדים או ללא פסילת רשיון כלל?

אומנם המחוקק קבע כפי שקבע אולם, בפועל ישנם כמה שיקולים לעונשו של הנהג

השיקולים הקטנים שביניהם, הינם נסיבות אישיות של הנהג או עברו התעבורתי התקין אשר משקלן כמעט אפסי(!) לעולם אל תבנה על נסיבותיך כיון שנסיבות לא יחלצו אותך מעונש פסילת רשיון ארוכה.

שיקול נוסף הינו, אם יש בעברו של נהג מקרה דומה. אז עומד עונש המינימום על עבירה של נהיגה בשכרות בפעם השניה על 4 שנים, שיקול נוסף,  האם יש תנאי בגין עבירה ישנה שנגזר על הנהג בעברו שיש להפעילו.

השיקול המהותי ביותר וכמעט הבלעדי הינו ראיות התיק. כפי שרופא מנתח חולה, כך אמור עורך הדין המומחה בתחום נהיגה בשכרות לנתח היטב את כל הראיות ואת כל עדויות השוטרים.

לשיקול זה יש את המשקל הכבד ביותר. במידה ועורך הדין המומחה יוצר ספק בעיני בית המשפט, אזי שלא ניתן יהיה להרשיעו וכתב האישום יבוטל או לכל הפחות עונשו יומתק בצורה משמעותית.

עונש נהיגה בשכרות פעם ראשונה נהיגה בשכרות פעם שניה

כפי שאמרנו, חוק המינימום בנהיגה בשכרות עומד על שנתים בנהיגה בשכרות שניה עומד על 4 שנים אולם שוב, חשוב להדגיש, כי הראיות הן שיכריעו את גורלו של התיק כלומר באם מכשיר הינשוף לא כוייל כהלכה גם אם מדובר בשכרות שניה – בית המשפט לא יוכל להרשיע את הנהג.

קראו על – נהיגה בשכרות פעם שניה

מה העונש על נהיגה בשכרות: לסיכום!

באם מיוחסת לך עבירה של נהיגה בשכרות והינך נהג חדש או נהג צעיר או נהג ותיק, העונש בגין עבירה זו יכול להיות חמור ויכול שיהיה מקל מאד. בשל כך, חשוב להוועץ כעת עם עורך דין המתמחה בתחום דיני התעבורה אשר ידע לשמור על רישיון נהיגתך בכיסך.

סעו בזהירות.

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום דיני התעבורה.

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521, עו"ד דנה דוד – משרד עורכי דין לדיני התעבורה

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות