נהיגה בשכרות מתחת לגיל 24

נהיגה בשכרות מתחת לגיל 24

כותבת ועורכת המאמר:  דנה דוד, עו"ד ונוטריון –  מתמחה בדיני התעבורה 

נתפסת נוהג בשכרות וגילך מתחת לגיל 24? חשוב לדעת מהן הסנקציות אשר אתה חשוף איליהן וחשוב מכך, כיצד ניתן להתמודד עמן בצורה מיטבית. 

היום, להבדיל מבעבר, אוכלוסיית הנהגים הצעירים, מובדלת מאוכלוסיית הנהגים הוותיקים בעניינה של עבירה של נהיגה בשכרות. 

היכן יבוא השוני בין האוכלוסיות לידי ביטוי?

אם בעבר נהג בין 22, שאינו נהג חדש, נתבקש להבדק בבדיקת ינשוף, ובנשיפתו נמצאה כמות אלכוהול של 250 מיקרוגרם, הרי שהיה נשלח לביתו ומשוחרר מיידית על ידי השוטר. אולם, היום, החל מכניסתו של מכשיר הינשוף החדש למחוזותינו, אותו נהג צעיר, אשר נבדק במכשיר הינשוף ונמצא בנשיפתו 250 מיקרוגרם, מוצא עצמו מואשם בנהיגה בשכרות בכמות של פי 5 מהמותר (!).

תחילת אסביר, מי נכנס לגדר הגדרה של נהג צעיר:

נהג צעיר הינו נהג אשר סיים את תקופת היותו נהג חדש (אחז ברשיון משך שנתיים) אולם, טרם מלאו לו 24 שנים. 

עובדה חשובה: במידה ונהג נשפט בהיותו אחרי גיל 24, אולם מועד ביצוע העבירה הינו טרם מלאו לו 24, עדיין הוא יואשם כאוכלוסיה מיוחסת שהינה מתחת לגיל 24, שכן מועד ביצוע העבירה הוא זה אשר קובע לעניין כתב האישום והענישה עצמה. 

נהיגה בשכרות מתחת לגיל 24

מהו ההגיון בהחמרת הענישה בקרב נהגים צעירים, הרי שאינם עוד נהגים חדשים? 

לשיטתו של המחוקק, ההגיון נובע, ככל הנראה, מן העובדה, כי נהגים צעירים נחשבים לאוכלוסייה מיוחדת ולשיטתו של המחוקק "מועדים לפורענות" יותר מאשר נהגים ותיקים, בנוסף לכך, שלזכותם ותק נהיגה קצר מאלו הותיקים. 

מדוע בעבר לא הוחרגו לחומרה נהגים צעירים ואותם נהגים מתחת לגיל 24, היו משוחררים ללא כתב אישום? 

כניסתו של מכשיר הינשוף החדש למחוזותינו אפשרה אכיפה בכמויות קטנות. קרי, מכשיר הינשוף החדש, מסוגל לאתר כמויות אלכוהול קטנות יותר. אם לדייק, מכשיר הינשוף החדש יכול להצביע על כמויות אלכוהול כבר מכמות של 100 מיקרוגרם בצורה מדויקת ועל כן החוק אשר אוסר על נהגים צעירים מתחת לגיל 24 לשתות מעל כמות של 50 מיקרוגרם  – נכנס לתוקפו. 

החוק אוסר שתית אלכוהול בקרב נהגים צעירים מתחת לגיל 24 מכמות של 50 מיקרוגרם, אולם משטרת ישראל מורה לשוטריה לאכוף את עבירת הנהיגה בשכרות מכמות גבוהה יותר של 100 מיקרוגרם

אז כמה בסך הכל ניתן לנהג צעיר תחת גיל 24 לשתות?

אכן החוק מדבר על 50 מיקרוגרם לליטר אויר נשוף, אולם מכשיר הינשוף החדש עלול "לזייף" מעט בכמויות של 50 מיקרוגרם ועד 100 מיקרוגרם ועל כן, למען הזהירות, האכיפה מתחילה מ-100 מיקרוגרם לליטר אויר נשוף. קרי, שוטרים בשטח, מנועים לאכוף נהגים צעירים מתחת לגיל 24 בכמות של 50-99 מיקרוגרם. 

האם בית משפט יתחשב בכך, כי מדובר בכמות שבסך הכל וביחס לנהג ותיק, לא גבוהה? 

לצערנו, הכמויות נמדדות על פי סוג הנהג הנבדק, קרי, באם מדובר בנהג צעיר מתחת לגיל 24, הרי שהכמות תהיה ביחס להיותו כזה ולא ביחס לנהג ותיק. 

האם לכל הפחות ניתן להתחשב בעבר תעבורתי תקין?

גם כאן,  אין חדשות מרעישות, שכן נהיגה בשכרות הינה עבירה שבחובה יש ענישת מינימום של שנתיים פסילה בפועל ללא קשר לעברו של הנהג. מה גם שבקרב אוכלוסיית נהגים צעירים, הרי שוותק נהיגתם אינו ארוך וסביר שעברם התעבורתי יהיה די תקין. 

מתי כן נאלץ להסתכל על עברו של נהג?

כאשר מיוחסת לו בעברו עבירה נוספת של נהיגה בשכרות או קיים תנאי להפעלה בגין עבירה אחרת שהתרחשה בעברו. 

אם כך, כיצד נהג צעיר תחת הגיל 24 יכול לצאת ללא פגע בעבירה של נהיגה בשכרות למרות גילו הצעיר ולמרות שהינו אוכלוסייה מיוחדת?

התשובה לרוב מצויה בחומר הראיות ומיומנות עורך הדין. אחרי הכל, עלינו לזכור, כי המאשימה היא זו אשר אמורה להוכיח מעל לכל ספק, כי הנאשם אכן ביצע את העבירה, תוסיפו לכך, כי על השוטרים לפעול על פי הנהלים וכמובן למלא את דרישות החוק. על כן, גם אם הנך נכנס לגדר נהג צעיר וגילך מתחת ל- 24 שנים ונתפסת נוהג בשכרות, אין צורך להבהל, כל שצריך הוא לפנות לעורך דין מתמחה בתחום אשר יש שינהל הליך משפטי נכון ומתאים. 

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום דיני התעבורה.

אולי יעניין אתכם לקרוא – נהיגה בקלות ראש

 

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521

עו"ד דנה דוד – משרד עורכי דין לדיני התעבורה 

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?

יצירת קשר

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים

יצירת קשר

מאמרים נוספים מהבלוג שלנו

מבחן פסיכולוג למשאית
בלוג
דנה דוד

מבחן פסיכולוג למשאית

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד יש לך משאית עד 12 טון, ואתה משתוקק לקבל רשיון נהיגה מעל 12 טון? חושש שאם תבקש רשיון מעל

קרא עוד »
Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות