נהיגה ללא רשיון / נהיגה בפסילה

האם נהיגה ללא רשיון מחייבת מאסר בפועל?

מאת: עו"ד דנה דוד – עורך דין תעבורה

מהי נהיגה ללא רשיון על פי סעיף 10 לפקודת התעבורה?

מי שלעולם לא היה בידיו רשיון נהיגה (נהג בלתי מורשה אשר מעולם לא עבר מבחני נהיגה, או נהיגה בפסילה של רשיון) או אדם הנוהג ברכב, על אף שהתנאים ברשיונו אינם מאפשרים זאת (לדוגמה: הנוהג ברכב ציבורי בעוד רשיונו הינו לרכב פרטי בלבד), כמו גם, בעל רשיון נהיגה זר שלא המירו לרשיון מקומי.

כמו כן, נהגים אשר לא חידשו את רשיון נהיגתם מעל ל-6 חודשים (בשל חובות כספיים או בשל שגגה) גם הם נכנסים לקטגוריה של נהיגה בשלילה.

למידע נוסף על נהיגה בפסילה / נהיגה בשלילה עו"ד דנה דוד מסבירה על פסילה מנהלית – לחצו כאן

העונש בגין נהיגה ללא רשיון

נהיגה בשלילה

העונש הכולל בין היתר, מינימום של 3 חודשי פסילה מינימום. יש לציין, כי במקרה של נהג אשר מעולם לא ביצע מבחני נהיגה.

הפסילה תחל מיום קבלת הרשיון והפקדתו במשרד הרישוי. בנוסף, החוק אף מתיר לבית המשפט להעניק עונש של שנתיים מאסר בפועל(!), קנס כספי ועונש על תנאי.

במקרה בו המוסר רכבו, בידיעה, לנהג בלתי מורשה, ישנה בחוק פסילה מינימלית של 3 שנים! וזאת גם כאשר מדובר במעשה קונדס ו/או חד פעמי.

יש לציין, כי במקרה של אי חידוש רשיון – החוק פעמים רבות מקל מעונש זה, אולם, חשוב לבחון את הראיות היטב, שכן הנהג עדיין חשוף לעונש של פסילה ממושכת ולעיתים, גם לעונש מאסר בפועל.

ברבים מן המקרים, עונש המאסר ימומש, במקרה שזו אינה הפעם הראשונה, (ולעיתים רק לאחר הפעם השלישית והרביעית), שהינך נתפס נוהג ללא רשיון, אך בית המשפט קבע לא פעם, כי העונש הראוי לעבירה זו, גם כאשר עסקינן בנהיגה ללא רשיון בפעם הראשונה, הנו מאסר בפועל.

שכן, גם במקרה של אי חידוש רשיון למשך זמן ממושך בין אם מדובר באי חידוש מסיבת קשיים כלכליים ו/או חוסר שימת לב, עדיין מדובר בעבירה חמורה אשר גוררת לתוכה עבירה נוספת של אי כיסוי ביטוחי.

שכן לאחר שנה ללא רשיון ובמקרה של ביצוע תאונת דרכים, אין הצד השני יכול להפרע מביטוח הרכב שלך ובמקרה של נזק רחב היקף הנהג יחוייב בתשלום – דבר שרבים מהנהגים אינם יכולים לעמוד בנטל כלכלי כה גדול.

למידע בהרחבה על נהיגה בשלילה באתר של עורכת דין דנה דוד – היכנסו לכאן

במקרה, שמדובר בעבירה חוזרת של נהיגה ללא רשיון או נהיגה בפסילה

לא רק שעונש המאסר ימומש, אלא, שסיכויים גבוהים, כי התביעה תדרוש, בנוסף למאסר בפועל, את מעצרך עד תום הליכי המשפט.

כמו כן, החוק מתיר למשטרה לאסור שימוש ברכב שבו בוצעה העבירה לתקופה של מספר חודשים ולא פוסח גם על קנס כספי גבוה.

אולם, תפקידנו הסניגורים הוא למנוע מצב קשה שכזה וחלץ את הנאשם מרוע הגזרה בצורה הטובה ביותר.

נהיגה בפסילת רישיון

בתי המשפט רואים בחומרה רבה עבירה של נהיגה ללא רשיון או נהיגה בפסילת רשיון וזאת, כיוון שהעובר עבירה זו, כאילו לוקח את החוק לידיו ומזלזל בהחלטות שיפוטיות אם של בתי המשפט, אם של משרד הרישוי ואם של המשטרה.

לראיה, כבר נכתב ע"י בית המשפט, כי בנסיבות בהן מוכיח הנהג העבריין, פעם אחר פעם, שמאסר מותנה אין בו כוח הרתעה מעשי כלפיו, אין מקום לחזור להתנות את עונש המאסר כל פעם שהנהג בועט במוסרות החוק.

אם התעניינתם בנהיגה בפסילת רשיון, אולי יעניין אתכם לקרוא:

לסיכום, אם כבר נתפסת ללא רשיון נהיגה בר תוקף, שקול את מילותך ודאג כי עורך דין נהיגה בפסילת רשיון או בשמו המדויק: עורך דין לדיני תעבורה בכלל ונהיגה בשלילה בפרט יבחן את כל הראיות והוראות החוק בעניינך על מנת לסייע לך בצורה הטובה ביותר.

 

האמור לעיל אינו מהווה חו“ד משפטית ו/ או תחליף לייעוץ משפטי

ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין לתעבורה.

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521