המכון הרפואי לבטיחות בדרכים – שימוש בקנביס

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ובדיקות שתן – איפה עובר הגבול?

כותבת ועורכת המאמר:  עו"ד דנה דוד –  יו"ר הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין

זה לא סוד גדול, כי נהגים רבים בישראל צורכים קנביס רפואי (בין אם באישור ובין אם לאו).

על כן, פעמים רבות נתבקשתי לענות על השאלות הבאות:

האם קנביס רפואי יחייב נהג בבדיקה בפני המכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

ובמידה וזומנתי למכון הרפואי לבטיחות בדרכים מסיבה אחרת שאינה שימוש בסמים, האם שימוש בקנביס עלול לגרום למכון הרפואי לבטיחות בדרכים לבחור להתלות את רשיון נהיגתו של נהג?  

אשיב על שאלות מהותיות אלו:

תחילה אציין, כי בעבר, אכן שימוש בקנביס על ידי נהגים, היה מביא נהגים להבדק במכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

אולם, נהגים רבים הלינו על מצב זה. טענתם היתה כי לא יתכן כי משרד הבריאות הוא זה אשר מספק לנהג את הרשיון לשימוש בקנביס הרפואי לצורך שיכוך כאביו, אולם מצידו השני הוא זה שעלול ליטול מאותו הנהג בדיוק את האפשרות לחופש התנועה.

בשל סיבות אלו ואחרות, המצב השתנה ונכון להיום, אין הנחייה לזמן נהגים לבדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים רק בשל שימוש בקנביס רפואי(!).

על אף שינוי המצב, חשוב לדעת, כי שימוש בקנביס מחייב אישור רפואי וכן, מחייב נהג שלא לנהוג בשעות מסויימות (בהתאם להנחיות משרד הבריאות). על הנהג המשתמש בקנביס להיות מודע למגבלות אלו.

חשוב לדעת, כי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, רשאי לבחון את כשירותו הרפואית של נהג ללא קשר לשימוש בקנביס ורשאי לבחון האם הנהג מודע להנחיות משרד הבריאות.

גם במידה וזומן נהג למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, בעניין שאינו נוגע לשימוש בקנביס רפואי, הרי שהעניין יהיה זהה. רשיונו של הנהג לא יותלה אוטומטית על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, רק בשל שימוש בקנביס רפואי.

אציין כי המידע ניתן על רכב פרטי בלבד.

סעו בזהירות!


האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין תעבורה המתמחה בתחומו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521

עו"ד דנה דוד

יו"ר הועדה למכון הרפואי בלשכת עורכי הדין.

 

 

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521