פסילה מנהלית – שאלות ותשובות

[av_heading tag='h3' padding='10' heading='פסילה מנהלית – שאלות ותשובות' color=" style=" custom_font=" size=" subheading_active=" subheading_size='15' custom_class=" admin_preview_bg=" av-desktop-hide=" av-medium-hide=" av-small-hide=" av-mini-hide=" av-medium-font-size-title=" av-small-font-size-title=" av-mini-font-size-title=" av-medium-font-size=" av-small-font-size=" av-mini-font-size="][/av_heading]

[av_toggle_container initial='0' mode='accordion' sort="]
[av_toggle title='מהי פסילה מנהלית? ' tags="]
פסילה אשר נועדה להסיר נהג מן הכביש, עוד מבלי שהורשע על ידי בית המשפט, לפרק זמן אשר נע בין חודש לשלושה חודשים בגין עבירות נהיגה מסוימות אותן ביצע.
[/av_toggle]
[av_toggle title='באילו עבירות ניתן להטיל עלי פסילה מנהלית? באילו עבירות ניתן להטיל עלי פסילה מנהלית? ' tags="]
קיימות עבירות רבות המצויינות בחוק בגינן ניתן להטיל פסילה מנהלית: אי ציות לתמרור עצור, אי מתן זכות קדימה בצומת, נהג חדש ללא מלווה, נהיגה תחת השפעת אלכוהול, עקיפה בדרך לא פנויה, עקיפה בקו הפרדה רצוף, מהירות מופרזת, גרימת סיכון להולך רגל, הובלת מטען חורג ב-25% ויותר, הסעת נוסעים בשכר, אי עצירה בקרבת מסילת ברזל, אי מתן השלמת מעבר חציה בבטחה להולך רגל ועוד.
[/av_toggle]
[av_toggle title='האם כל שוטר או מתנדב מוסמך להביא למצב של פסילה מנהלית? האם כל שוטר או מתנדב מוסמך להביא למצב של פסילה מנהלית? ' tags="]
בהחלט לא. רק שוטר בדרגת מפקח ומעלה רשאי להביא לפסילה מנהלית, אך חשוב לציין, כי במצב בו לשוטר ישנו יסוד סביר להניח, כי נהג ביצע עבירה לפי האמור מעלה או כי בשל עבירה שביצע הנהג אירעה תאונת דרכים, אשר בה נהרג או נחבל אדם או ניזוק רכוש, רשאי השוטר לדרוש מהנהג להתלוות אליו אל קצין משטרה, תוך 3 ימים ממועד העבירה למטרת שימוע.
[/av_toggle]
[av_toggle title='באם לא הופעתי לשימוע. האם אקבל תאריך נוסף?' tags="]

ברוב המוחץ של המקרים התשובה היא לא. אי הופעה לשימוע גוזרת עליך פסילה מנהלית.

[/av_toggle]
[av_toggle title='האם עורך דין לתעבורה, יכול להיות נוכח בשימוע? ' tags="]

כן. עורך דין לתעבורה רשאי להיות נוכח בחדר.

[/av_toggle]
[av_toggle title='מהם שיקוליו של קצין המשטרה בבואו להטיל עלי פסילה מנהלית? ' tags="]
השיקולים בעיקרם הינם: האם נהיגתו של הנהג מסכנת את הציבור, האם יש ראיות להוכחת אשמתו של הנהג בעבירה בגינה נשלל רשיונו, האם מדובר בעבריין תנועה סדרתי, או באירוע מקרי.
[/av_toggle]
[av_toggle title='אלו גופים נוספים, מוסמכים להטיל פסילה מנהלית? ' tags="]
רשות הרישוי רשאית להביא לפסילה מנהלית. לרוב מדובר בפסילה מטעם מצב בריאותי וכושר נהיגה לקוי או כאשר ישנו ריבוי נקודות המיוחס לנהג. כמו כן, לבית המשפט סמכות להטיל פסילה מנהלית עד תום הליכי המשפט, במקרים בהם ישנה מסוכנות בנהיגתו של הנהג.
[/av_toggle]
[av_toggle title='מהו משך הפסילה המנהלית? ' tags="]

30 יום בגין העבירות האמורות

60 יום בגין גרם תאונת דרכים בה נחבל אדם או נגרם נזק

90 יום בגרם הרג בתאונת דרכים.

[/av_toggle]
[av_toggle title='האם המשטרה רשאית, בנוסף לפסילה המנהלית, לנקוט סנקציות נוספות? לגרור לי את הרכב למוסך ולחייב אותי בתשלום?' tags="]

כן, היא רשאית להחרים את רכבך לזמן קצוב, לגרור את רכבך לחניון מורשה (לא בכל מקרה) ולחייבך הן בדמי אחסון והן בדמי גרירת הרכב.

[/av_toggle]
[av_toggle title='האם חודש הפסילה המנהלית, מתקזז לי עם הפסילה בפועל שבית משפט פסק לי לאחר הרשעתי?' tags="]

ברוב רובם של המקרים כן, אך זו אינה תכליתה של הפסילה המנהלית.

[/av_toggle]
[av_toggle title='האם ניתן לבטל את הפסילה המנהלית?' tags="]
כן. יש לבחון האם לקצין הפוסל היה יסוד להאמין שיוגש כתב אישום נגדך וכן האם יש בביטול פגיעה בבטחון הציבור או האם הפוסל היה מורשה לפסול את רשיונך.
[/av_toggle]
[av_toggle title='באם יש ברשותי, בנוסף לרשיון פרטי, גם רשיון נהיגה צבאי, האם אוכל לשמור עליו על אף הפסילה המנהלית?' tags="]

רשות הרישוי רשאית לאשר נהיגה מהסוג הזה, אם הדבר הכרחי לצורך תפקיד צבאי דחוף.

[/av_toggle]
[av_toggle title='למי עלי להגיש בקשה לביטול הפסילה המנהלית ותוך כמה זמן?' tags="]
עליך להגיש את הבקשה לבית המשפט המוסמך. אם גם בית המשפט ידחה את הבקשה, תוכל לערער לבית המשפט המחוזי המוסמך.  כמו כן, ניתן להגיש בקשה לעיון חוזר בהחלטה, לבית המשפט המוסמך, אם נתגלו נסיבות חדשות. מזכירות בית המשפט תקבע לכך מועד דיון בהקדם האפשרי. על פי רוב, עד 5 ימים.
[/av_toggle]
[av_toggle title='האם עורך דין לתעבורה יכול לסייע לי בבקשה לביטול הפסילה המנהלית? ' tags="]
כן. עורך דין לתעבורה אמור לדעת היטב כיצד לנסח את בקשת הביטול בהתאם לנסיבות הנהג ונסיבות העבירה וכיצד אלו יכולים להזדקף לזכותו של הנהג.
[/av_toggle]
[av_toggle title='האם יש התיישנות לפסילה המנהלית? ' tags="]
כן. עברו 3 חודשים מיום נפסל הנהג, ולא הוגש כתב אישום, תבוטל הפסילה לאלתר, אלא אם הורה בית המשפט אחרת. כמו כן, עברו 6 חודשים מיום נפסל אדם, ולא ניתן פסק דין בעניין העבירה בגינה נפסל, הפסילה בטלה. אלא אם הורה בית המשפט אחרת.
[/av_toggle]
[/av_toggle_container]

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?

יצירת קשר

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים

יצירת קשר

מאמרים נוספים מהבלוג שלנו

מבחן פסיכולוג למשאית
בלוג
דנה דוד

מבחן פסיכולוג למשאית

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד יש לך משאית עד 12 טון, ואתה משתוקק לקבל רשיון נהיגה מעל 12 טון? חושש שאם תבקש רשיון מעל

קרא עוד »
Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות