ערעור בדיני תעבורה

הורשעת בעבירת תעבורה ומרגיש שעשו לך עוול?
מתי ואיך כדאי לערער

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד – מתמחה בדיני תעבורה

לא פעם, כאשר נהג הורשע לאחר הליך משפטי בבית משפט לענייני תעבורה (בעבירת נהיגה בשכרות, נסיעה במהירות מופרזת, מעבר באור אדום תאונת דרכים וכיוצ"ב) מסתובב עם התחושה, כי הדברים יכלו להסתיים אחרת, וכי נעשה לו סוג של עוול שהרי, טענותיו לא הובנו כראוי, ועל כן פסק הדין והעונש אשר הושת אליו אינם עולים בקנה אחד עם הדברים.

אז דע לך, כי יש לך זכות לערער על פסק הדין!

על מנת להבין מתי ואיך כדאי לערער נתחיל מהתחלה:

הגשת ערעור בדיני תעבורה מול בית משפט – מתי כדאי לעשות את זה?

ערעור יוגש 45 ימים מיום הקראת גזר הדין בפניך ו/או בפני עורך דינך. שים לב, גם אם לא נכחת במועד הקראת גזר הדין, ועורך דינך, נכח במועד זה, הספירה תחל מיום בו שמע עורך דינך את גזר הדין. אם גזר הדין ניתן ללא נוכחותך וללא נוכחות עורך דינך, הספירה תחל מיום בו קיבלת את גזר הדין לידך באמצעות הדואר הרשום. נציין, כי אי לקיחת הדואר הרשום, אינה משנה את מצבך, אי לקיחת דואר רשום, נחשבת כמסירת גזר הדין לכל דבר ועניין. (לכן, מומלץ שלא להמנע מלקיחת הדואר).

במקרים מסוימים, נהגים לא מספיקים להגיש את הערעור במהלך אותם 45 יום. על-כן, עומדת להם האפשרות להגיש בקשה להארכת מועד, אשר בית המשפט הוא היחיד אשר יתיר את האורכה המבוקשת, וכמובן שעליה להיות מבוססת מנימוקים עניינים ולא "תירוצים".

מומלץ כמובן, לעמוד בלוחות הזמנים הקבועים בחוק, אך יחד עם זאת, תמיד ניתן להגיש את הבקשה, אשר עשויה לפתוח את הליך הערעור ולמעשה ליתן לנהג הזדמנות נוספת לשנות את 'רוע הגזרה'.

לאיזה גורם נגיש את הערעור וכמה נשלם עליו?

הערעור יוגש לבית המשפט שדרגתו גבוהה מבית המשפט בו הורשע הנהג. דרגתו של בית המשפט לתעבורה הינה, כדרגתו של בית המשפט השלום ועל כן, פועל יוצא הוא שנערער לבית המשפט המחוזי.

מיקומו של בית משפט המחוזי, יקבע לפי מקומו של בית המשפט בו הורשע הנהג.

האגרה במקרה דנן היא ללא תשלום.

על מה ניתן לערער?

לא תמיד נבחר לערער על מלוא פסק הדין. רצוי להציג את פסק הדין במלואו (הרשעה העונש על ההרשעה) בפני עורך דין מומחה בתחום על מנת לקבוע בגין אילו רכיבים יוגש ערעור.

הערעור יכול לסוב סביב: ההרשעה, חלק מן ההרשעה, העונש, חלק מן העונש או ההרשעה והעונש במלואם.

מה נכתוב בכתב הערעור?

ישנה הזדמנות אחת ויחידה להגשת כתב הערעור (למעט תיקונים מתבקשים) לכן, הערעור חייב להיות ממוקד ורלוונטי על מנת לאפשר לבית המשפט בערכאת הערעור להבין את התמונה במלואה. יתרה מכך, בערכאת הערעור בית המשפט לא יאזין שנית לעדים אשר נמצאו אמינים ולא יובאו לעיונו עדויות חדשות. לכן, מלאכת כתיבת הערעור הינה חשובה ביותר, באמצעותו הנהג וערך דינו בעצם משכנעים את בית המשפט, כי נפלו פגמים בפסק הדין ואנו בעצם מנסים להראות ולהוכיח את העוול אשר נעשה לנו. הערעור חייב להיות תפור לצרכים של המערער.

במקרים רבים ערכאת הערעור הופכת את הקערה על פיה ומזכה או מפחיתה את עונשו של הנהג באופן משמעותי.

ערעור על ערכאת הערעור – יש חיה כזו?

ערעור נוסף בגין עבירות התעבורה, לרוב, אינו קיים. על מנת לערער שוב, הנהג יאלץ ראשית להגיש בקשת רשות ערעור. כלומר, הפעם הנהג מוכרח לבקש את אישור בית המשפט להגשת ערעור ורק במידה וניתן לו האישור, יהיה רשאי להגיש את הערעור.

הרשות נשלחת לבית המשפט שדרגתו גבוהה יותר מבית המשפט של הערעור – בית המשפט העליון. הרשות תנתן רק כאשר ישנה סוגיה אשר רלוונטית לכלל הציבור ולא סוגיה אשר רלוונטית רק לנהג המערער.

אולם, המשמעות לעיתים משרתת את אינטרס הנהג, כיון שאם עורך דינו הצליח לזכותו והפך הקערה על פיה בבית המשפט המחוזי, סביר מאד, שהמשטרה לא תוכל להפוך שוב את הקערה על פיה ולהרשיעו שנית.

לכן, אם אתם חשים כי נעשה לכם עוול , פנו לייעוץ משרדנו, יתכן ופסק הדין בעניינכם בהחלט אינו סוף פסוק!

האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי, ובכל מקרה בכל נושא של הגשת ערעור בדיני תעבורה יש להוועץ עם עורך דין לדיני תעבורה המומחה בתחום.

 

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?

יצירת קשר

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים

יצירת קשר

מאמרים נוספים מהבלוג שלנו

מבחן פסיכולוג למשאית
בלוג
דנה דוד

מבחן פסיכולוג למשאית

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד יש לך משאית עד 12 טון, ואתה משתוקק לקבל רשיון נהיגה מעל 12 טון? חושש שאם תבקש רשיון מעל

קרא עוד »
Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות