עבירת עקיפה אסורה

עבירת עקיפה אסורה הינה עבירה שכיחה, שכן היא מכילה כמה סוגי עבירות בין אם עקפנו מימין ובין אם עקפנו דרך קו הפרדה רצוף. יש לשים לב במה הנהג מואשם על מנת להעריך את סיכוייו.

נוהג רכב לא יעקוף בכביש רכב אחר בין שהוא באותו נתיב נסיעה ובין אם לא, אלא מצידו השמאלי.

מותר לנוהג רכב לעבור על פני רכב אחר, מצידו הימני במקרים הבאים:

כאשר נוהג הרכב האחר נמצא בנתיב לפניה שמאלה בלבד, או מתכוון לפנות שמאלה ואותת על כך.

בפניה שמאלה אל כביש חד סטרי, או אל כביש שיש בו שני נתיבים או יותר בכל כיוון נסיעה, ועד שנוהג הרכב האחר השלים את פנייתו לתוך הנתיב השמאלי

נוהג הרכב נוסע בנתיב שיועד לתחבורה ציבורית.

נוהג הרכב נוסע בנתיב המיועד לפניה ימינה בלבד.

בכביש חד סטרי כאשר יש בו שני נתיבים או יותר באותו כיוון נסיעה, אשר במקרה של צפיפות בכביש לא יראו כעקיפה את תנועתם, בלבד שהדבר לא יגרום להפרעה בתנועה ו/או סיכון והנוסע במהירות העולה על המהירות שבה נוסעים כלי הרכב שבנתיב האחר. קראו על נהיגה במהירות מופרזת.

אם הדרך פנויה במרחק מספיק כדי לאפשר לו את ביצוע העקיפה ואת המשכת הנסיעה ללא הפרעה ו/או סיכון.

מאמרים נוספים לקריאה:

נוהג רכב לא יעקוף רכב או בעל חיים אם:

  1. הראות לקויה או שדה ראיה חסום או מוגבל
  2. הוא נמצא לפני מסילת ברזל
  3. מתקרב אל מעבר חציה או מקום בו חוצים הולכי רגל
  4. הוא עובר בתוך הצומת ולא מספיק את העקיפה לפני שהגיע לצומת. אלא אם ישנם בכביש יותר מנתיב אחד באותו כיוון נסיעה או שמדובר בעקיפת בעל חיים/רכב דו גלגלי/רכב נגרר על ידי בהמה.
  5. הוא חוצה קו הפרדה רצוף
  6. הוא נמצא במנהרה או בתוך 50 מטרים לפני מנהרה או 50 מטר אחרי יציאה מן המנהרה.

עקיפה אסורה

נוהג רכב לא יעקוף רכב עוקף אלא אם:

הוא יעקוף רכב שעצר לפני צומת לפני מעבר חציה או לפני מפגש מסילת ברזל לשם עקיפה.
הכביש חד סטרי או בכביש שהותרה בו העקיפה לפני תמרור למעט אוטובוס או רכב מסחרי או רכב שמשקלו עולה על 3,500.
יש לציין, כי עבירת עקיפה אסורה אינה דורשת מודעות של הנהג לטיב המעשה ולקיום הנסיבות, כך שגם אם הנאשם לא היה מודע לקו ההפרדה, די בכך שביצע את העבירה על מנת להרשיעו, אלא אם יוכיח, כי עשה הכל על מנת למנוע את עבירת העקיפה האסורה.

העונש: ישנו שוני לא מבוטל בין תתי סעיפי העקיפה.
באם הנהג מואשם בחלק החמור ביותר של התקנה, דהיינו: "עקיפה בדרך שאינה פנויה", אזי שעל פי החוק, הסעיף טומן בחובו, בין היתר, עונש מינימלי של 3 חודשי פסילה. קצין המשטרה מוסמך לפסול בגינה את רישיון הנהיגה ל-30 יום מנהלית ו-10 נקודות לחובת הנהג. אם כתב האישום עוסק ב"עקיפה מסוכנת תוך חציית קו הפרדה רצוף", החוק אינו מחייב במתן עונש פסילת רישיון מינימאלית, אך ניתן בגינה לשלול מנהלית את רישיון הנהיגה לשלושים יום. עבירת עקיפה אסורה גם זוקפת 10 נקודות לחובת הנהג.

אם כתב האישום עדיין עוסק בעקיפה אסורה, אך לא בתתי הסעיף הנ"ל, הרי שהסיכויים שרשיון הנהג יפסל, פוחתים משמעותית, ובמרבית המקרים, אם יורשע הנהג, הרי שעונשו הסתכם בקנס כספי, נקודות של משרד הרישוי ולעיתים פסילת רשיון לימים בודדים.
נסיבות: בבואו של בית המשפט להרשיע את הנהג ישקלו נסיבות כמו למשל : את עברו התעבורתי של הנהג, האם שעת העקיפה היה אור יום או שמא היה חשוך, האם עסקינן ברכב ארוך האם הדרך הינה ישרה או עקלקלה.

בפועל: על הנהג חלה החובה לוודא, כי הדרך פנויה מספיק, כדי לאפשר את סיום העקיפה, כלומר שמשך כל העקיפה יהיה חלק. מועד הערכה הוא טרם תחילת ביצוע העקיפה. אם תצליח התביעה להוכיח, שהנהג העוקף גרם להפרעה ו/או סיכון לתנועה (למשל כאשר הרכב הנעקף היה תחת סיכון, נאלץ לסטות לשולי הכביש), הרי ונכנס תחת ההגדרה של ביצוע עבירה של עקיפה מסוכנת. אם יצליח הנהג לסתור את עמדת התביעה – הרי שידו תהיה על העליונה.
לכן, כדי שעקיפה תחשב עבירת עקיפה אסורה – הוואי אומר, עקיפה מסוכנת על פי חוק, אזי שלנהג מיוחסות, לכאורה, מספר פעולות, אשר אינן עולות בקנה אחד עם הוראות תקנות התעבורה, ובשביל להבין את מצבך המשפטי בטרם תשיב לאישום נגדך, מומלץ להתייעץ עם עורך דין לתעבורה.

האמור לעיל אינו מהווה חו“ד משפטית ו/ או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין לתעבורה.

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות