נהיגה בשכרות פעם ראשונה

נהיגה בשכרות פעם ראשונה וללא עבר תעבורתי – מה העונש הצפוי לי?

כתבת ועורכת המאמר: דנה דוד – עורך דין לדיני תעבורה

מחפשים עורך דין נהיגה בשכרות? לא פעם, מגיע למשרדנו, נהג נסער, המואשם על נהיגה בשכרות, כאשר כל עברו התעבורתי מסתכם בדוחות חניה ושואל 2 שאלות חשובות :

1. מה יעלה בגורלו, לאור הנסיבות המקלות.
2. האם יתכן, כי עונשו של נהג כזה, יהיה זהה לעונשו של נהג בעל עבר תעבורתי המכיל עבירות רבות חלקן אולי חמורות ואינו בעל ותק נהיגה ארוך טווח?

ראשית, אכן אפשר להבין את אותה דאגה של נהג אשר נוהג שנים רבות, ללא עבר תעבורתי מכביד, אדם נורמטיבי, אשר לראשונה בחייו מוגש נגדו כתב אישום.
שנית, לאור כמה תאונות דרכים קשות בעבר, אשר נגרמו על ידי נהגים, שנמצאו שתויים בעת התאונה – הוחמרה הענישה בגין עבירת נהיגה בשכרות והמחוקק בחר לקבוע עונש מינימאלי לעבירה זו.

נהיגה בשכרות פעם ראשונה | עורך דין תעבורה עופשר הדבר הוא, שבעבירת נהיגה בשכרות, כמעט ולא מבחינים בין נהג בעל עבר תעבורתי דל לבין נהג בעל עבר תעבורתי מכביד.
[ואף לחומרא, במקרים בהם נהג הואשם כבר בשנתיים האחרונות, בגין עבירה של נהיגה בשכרות – עונש המינימום הקבוע בחוק בעניינו עומד על 4 שנים וכולל סנקציות נוספות].
במילים אחרות, לו נהג בעל עבר תעבורתי נקי וותק נהיגה ארוך, יתייצב בבית המשפט, יודה במיוחס לו ויביע חרטה – אזי שבית המשפט יהיה חייב לגזור עליו עונש מינימאלי של שנתיים פסילת רשיון בפועל ורק בנסיבות מאד מיוחדות יופחת עונשו ובמעט.
לכן, ניתן לראות בנקל כי מצב זה אינו רצוי.

עורך דין נהיגה בשכרות – מידע נוסף

מהם הגורמים שבכל זאת יכולים להמתיק או לסלק מהנהג את העונש החמור לו הוא צפוי? 

כמות אלכוהול – כמות האלכוהול שנרשמת לחובת הנהג, אכן מהווה מדד חשוב לעניין גובה העונש בגין עבירה של נהיגה בשכרות, אולם עדיין חשוב לזכור, כי החוק מחייב עונש פסילה בפועל, לתקופה לא מבוטלת גם במקרים אלו, וסנקציות נוספות כמו קנס כספי, 10 נקודות לחובתו של הנהג ופסילת רשיון על תנאי.
נסיבות אישיות – גם הן יכולות לסייע במעט לעניין הקנס הכספי שיוטל על הנהג אולם, שוב, נסיבות אישיות אין בהן כדי לרפא או להמתיק באופן משמעותי את העונש שיושת על הנהג.

הדבר היחיד, שאכן יכול להסיר מן הנהג כל אשמה, הוא בחינת חומר הראיות בתיק. עורך דין נהיגה בשכרות המומחה לדיני תעבורה, חייב לעיין בדקדוק בחומר הראיות, על מנת לאבחן את התיק. אם הראיות אינן מצביעות על אשם מספיק, על מנת להרשיע בעבירת נהיגה בשכרות, הרי שתפקידו של עורך הדין להלחם על חפותו של הנהג ולחסוך ממנו קנס כספי לא מבוטל, פסילת רשיון ארוכה וצבירת נקודות לחובתו.

ואכן, ניתן לראות כי רבים המקרים בהם, באמצעות משרדנו, הוכח כי קיימים כשלים ראייתיים אשר מעלים ספק רב באשר לביצוע העבירה. דבר אשר, כמובן, אינו מאפשר הרשעה בעבירה של נהיגה בשכרות.

האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין תעבורה.
עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521