נהיגה בשכרות אפשר לצאת מזה

נהיגה בשכרות אפשר לצאת מזה

מרבית מלקוחותי המואשמים בנהיגה בשכרות נבהלים (ובצדק) מן עובדה, כי הינם עלולים להפסיד את רישיון הנהיגה שלהם לחודשים ארוכים ואף שנים. שהרי כמעט לכל נהג אשר נוהג באופן יומיומי הדבר כאילו ונשללה יכולתו לנוע. לכן, ועל מנת למנוע ולהוריד את רף את הבהלה, אבהיר כמה שאלות נפוצות:

האם ניתן לעצור נהג ללא שעורר חשד לנהיגה בשכרות? ניתן לעצור נהג גם במהלך בדיקה אקראית ולבצע בדיקת אלכוהול, אין צורך בקיום חשד

מהו ינשוף?האם בדיקתו אמינה וקבילה? הינשוף, הינו מכשיר מדידת כמות אלכוהול באויר הנשוף, רף האלכוהול שהתירה הפסיקה עומד על 290 מ"ג לליטר אויר נשוף, כל חריגה מרף זה עלול להגדיר את הנבדק כשיכור. המכשיר הינו קביל בהחלט בבית המשפט, אך המפעיל חייב לפעול לפי הוראות יצרן המכשיר כמו גם לכיילו ולתפעלו כראוי, ולהיות מהימן, שאם לא כן, פרוש הדבר שבדיקת הינשוף נפסלת!

האם מותר לסרב לבדיקת ינשוף? סירוב להבדק הינו עבירה בפני עצמה וכן, בתי המשפט רואים בנהג המסרב להבדק– כנוהג בשכרות.  במקרים בהם הסירוב נעשה באשמת השוטר או מסיבות רפואיות – הנאשם לא יחשב כשיכור ואם הנהג יטען נכון, יתכן כי הבדיקה אף תפסל.

רמת ספיגת האלכוהול – רף האלכוהול הקבוע בחוק זהה לכלל האוכלוסיה ואינו מבחין בין אדם למשנהו, קרי, משקל גופו של הנהג, מה אכל, מהי קיבולתו השתיה, מתי שתה (שכן רמת הספיגה הגבוהה ביותר היא חצי שעה מרגע השתיה במקרה של קיבה ריקה ושעה וחצי על קיבה מלאה) – אינם נלקחים בחשבון מבחינת החוק היבש.
כמו כן, חשוב לציין כי מדובר בסך הכל במכשיר שיכול לשגות, כמו גם האדם אשר מפעיל את אותו המכשיר. חשוב לדעת, כי, ישנם מחדלים הנעשים על ידי המפעילים אשר עלולים להוביל להפחתה משמעותית בעונש או אף לזיכוי מלא של הנהג.

האם אני יכול לדרוש בדיקת דם במקום בדיקת ינשוף- בחירת הבדיקה נתונה בידיו של השוטר. באם נהג מסרב להבדק בדיקת נשיפה ומעדיף בדיקת דם – הוא בחזקת סרבן. אם יש ביכולתו של הנהג לבצע גם בדיקת דם מהירה בקרבת מקום – הדבר רצוי, אך פחות ישים.

מהי בדיקת מאפיינים ומה חשיבותה? בדיקת המאפיינים הינה בדיקה פיסית בה השוטר מתרשם מהתנהגות, הליכה, ריח וכיוצ"ב של הנהג. בתי המשפט קבעו זה מכבר, כי ניתן להרשיע על סמך בדיקת מאפיינים גרידא. אך גם בבדיקה זו יכולים להופיע פגמים. שכן, עליה להתבצע בזמן מסוים.

האם נהג אשר הודה, יכול לחזור מההודאה שלו? סעיף 153(א) לחוק סדר הדין קובע, כי חזרה מהודאה לפני המשפט או במהלכו, אכן אפשרית אך כפופה לרשות בית המשפט, כלומר, על הנהג לבקש זאת מבית המשפט ובית המשפט יעתר אם קיימים נימוקים מיוחדים.

מתי והאם כדאי לערב עורך דין לתעבורה? בכל המקרים חשוב, לכל הפחות, להתייעץ עם עורך דין לתעבורה המכיר היטב את המטריה. שכן, התביעה לא תמצא טעם לטעון לשלילת רשיון לתקופה קצרה מזו הנתונה בחוק אלמלא יצביע עורך דינך על פגמים בחומר הראיות. יתרה מכך, לא כל הפגמים נראים לעין ולכן חשוב שחומר החקירה יעבור דרך עין מקצועית. במצבים בהם ישנם ליקויים רבים בחומר הראייתי גם זיכוי אפשרי- אך, על עורך דינך לקרוא את המפה היטב, שכן, פספוס של כמה פגמים עלול להיות פספוס של זיכוי מעבירת נהיגה בשכרות.

מהו העונש בגין נהיגה בשכרות? בחוק קיים עונש מינימום אשר בתי המשפט לא יכולים להקל ממנו, אלא אם ישנן נסיבות מיוחדות בהחלט. העונש הינו שלילת רשיון נהיגה למשך מינימום שנתיים ימים, 10 נקודות, שלילת רשיון נוספת על תנאי ולעיתים גם תטען התביעה למאסר בפועל.

האם יש שוני בעונש בין כמות אלכוהול מועטה כמות אלכוהול מרובה? לפי הוראות המשטרה, היום, אכן קיים שוני בין השניים. במקרה שנהג נתפס עם כמות אלכוהל גבוהה למדי, הרי שהתביעה תבקש מראש עונש כבד יותר, של שלוש שנים לפחות.

נהיגה בשכרות פעם נוספת – אם במהלך שנתיים, הנהג נתפס בשנית שהוא נוהג בשכרות, הרי שפסילת המינימום עומדת על 4 שנים!! ראו הוזהרתם.

האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין לתעבורה.

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?

יצירת קשר

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים

יצירת קשר

מאמרים נוספים מהבלוג שלנו

מבחן פסיכולוג למשאית
בלוג
דנה דוד

מבחן פסיכולוג למשאית

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד יש לך משאית עד 12 טון, ואתה משתוקק לקבל רשיון נהיגה מעל 12 טון? חושש שאם תבקש רשיון מעל

קרא עוד »
Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות