אודם 14, פתח תקווה

052-9095430

זמינות מקסימלית

משרד: 077-3011521

מייל: dana@zd-law.co.il

תפריט
תפריט

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד), זומנתם? חשוב להתייעץ עם עורך דין למכון הרפואי המתמחה בייצוג מול המכון, לפני הגעתכם למכון הארבעה.

פעמים רבות המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד) ממליץ למשרד הרישוי לפסול רישיון נהיגה של נהג ללא כל בדיקה רפואית! במקרים אלו חשוב לתת לעו"ד מומחה לבחון את התיק על מנת להעריך את סיכוייך להחזרת רישיונך במהירות האפשרית. עו"ד דנה דנה, המשמשת כיו"ר הועדה למכון הרפואי בלשכת עורכי הדין, מסבירה:


פסילת רשיון נהיגה עקב בעיית ראייה

זומנת למכון הרפואי לבטיחות בדרכים בשל בעיה קרדיולוגית ? חשוב שתקרא

עו"ד דנה דוד – יו"ר הועדה למכון הרפואי לבטיחות בדרכים בלשכת עורכי הדין לישראל

נהגים רבים פונים אלי, לאחר שרשיונם הותלה על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, בשל בעיות לב (בעיות קרדיולוגיות).  במאמר זה אשיב למספר שאלות שהנני נשאלת בנושא שוב ושוב על ידי נהגים מוטרדים:

מדוע המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, פוסל את רשיונם של נהגים בשל בעיות לבביות?

לעניות דעתם של רופאי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, בעיות לבביות עלולות לגרום להפרעה קוגניטיבית (תפקודית), לירידה בסיבולת או לתשישות. זאת עקב ירידה באחוז החמצן המועבר למוח בשל הבעיה הלבבית. כמו כן, טוענים רופאי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, בעיות לבביות עלולות להביא לשיבוש היכולות הנדרשות לנהיגה, (כאמור, עקב אספקת חמצן ירודה). כמו כן, לשיטתם של רופאי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, נהיגה עלולה לעיתים להביא אותנו לתגובות רגשיות של דופק מואץ הן בעקבות מאמץ פיסי לא מבוטל (החלפת גלגל, העמסת ופריקת סחורה וכיוצ"ב) והן עקב שהותנו בכבישי ישראל וכך לגרום לעומס על הלב.

כמו כן, חלק מחולי הלב, נוטלים תרופות הנוגדות קרישת דם. תרופות אלו, עלולות לגרום לדימומים, מצב שכזה בזמן נהיגה עלול להביא, חלילה, לתוצאה קשה. על כן, חשוב להוכיח למכון הרפואי, כי אנו לא מהווים סכנות אלו.

האם יש הבדל בין התייחסות המכון הרפואי לבטיחות בדרכים כלפי נהג עם בעית לב אשר מבקש לנהוג ברב מסחרי /  ציבורי לבין נהג הנוהג ברכב פרטי עם בעית לב?

 התשובה היא חיובית. ישנם הבדלים לא מבוטלים, בין דרישות המכון הרפואי מנהג פרטי בעל בעיה לבבית, לבין נהג ציבורי או נהג משא כבד בעל אותה בעית לב. לדוגמא,  נהג אשר חווה אירוע לבבי ולאחריו הושתל לו קוצב לב עם דפיברילטור – לא יורשה לקבל רשיון נהיגה לרכב מסוג מונית, אולם, יורשה לנהוג ברכב פרטי (בהתאם לדרישות הנדרשות מהמכון הרפואי).

האם אתקל בבעיה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים במידה וחיוותי אירוע לבבי?  

העניין תלוי במספר גורמים, למשל האם מדובר באירוע לב עם אוטם או באירוע לב ללא אוטם או האם הינך נהג מקצועי / משא כבד או לאו.

במידה ומדובר באירוע ללא אוטם, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, יאפשר לך לשוב לנהיגה לאחר פרק זמן הנע בין שבוע לחודש ממועד האירוע. במידה ומדובר באירוע לב עם אוטם, נדרש פרק זמן ארוך יותר עד שיוכל הנהג לשוב ולנהוג הנע בין חודש ל-3 חודשים ממועד האירוע הלבבי.

האם אתקל בבעיה מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים במידה והושתל לי קוצב לב?

ברוב המקרים, לעניות המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, ניתן לשוב לנהיגה אחרי פרק זמן קצר, אולם, יש לבחון כל מקרה לגופו. ישנם מקרים בהם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, לא יאשר לנהג לשוב ולנהוג או יגבילו לתקופה ארוכה.

האם כדאי להעזר בשירותי עורך דין המתמצא בתחום ?

עורך דין אשר מבין בתחום יכול לסייע בהשבת רשיון הנהיגה לכיסו של הנהג בצורה מהירה באופן משמעותי מהצפוי ללא עורך דין המתמצא בתחום , כמו כן עורך דין אשר מתמצא בתחום יכול לחסוך לנהג עלויות רבות ואף לעיתים למנוע מהנהג זמן התליית רשיון ממושך בשל הבעיה הלבבית אשר לכאורה מיוחסת לנהג.

לסיכום

קיימים מקרים לבבים שונים בהם למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, ישנה סמכות להתלות את רשיונו של הנהג. במקרה בו, בחר המכון הרפואי להתלות את רשיונך בשל בעיה לבבית (קרדיולוגית), כדאי להוועץ עם עורך דין לתעבורה אשר מתמצא בתחום המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. לכן, אם קיבלת זימון להבדק על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים או שרשיונך הותלה בשל בעיה קרדיולוגית , פנה כעת להוועצות על מנת לשמור על חופש תנועתך.

סעו בזהירות ושמרו על עצמכם

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין המתמחה בתחומו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

 

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521

עו"ד דנה דוד

יו"ר הועדה למכון הרפואי בלשכת עורכי הדין.

עולה השאלה, כיצד פועל משרד הרישוי על מנת להענות תפקידו?
אחד הדברים הינו לשלוח נהגים לבדיקות רפואיות ונפשיות אשר מבוצעות לרוב על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

האם יש למכון הרפואי לבטיחות בדרכים סמכות לפסול רשיונות נהיגה?
הסמכות נוסעת מתקנה 191-201ג לתקנות התעבורה אשר קובעות כי משרד הרישוי יכול להזמין נהג לבדיקות רפואיות ולקורסי נהיגה נכונה. אולם על המכון הרפואי לבטיחות בדרכים לפעול בשיקול דעת ואינו יכול לקבל החילטתו שרירותיות.

סמכויות המכון הרפואי לבטיחות בדרכים – לפני ואחרי קבלת הרשיון לפני קבלת הרשיון
לפני קבלת הרשיון, רשאי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, לבחון את כושר נהיגתו של נהג. בין אם מבחינה רפואית ובין אם מבחינה נפשית
רופא מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, יכול להמליץ למשרד הרישוי האם האדם כשיר לנהיגה או האם יש להגבילו  באותו סוג רכב עליו ביקש רשיון נהיגה

אחרי קבלת רשיון נהיגה
שיטה אחת הינה, מתבצעת דווקא באמצעות משרד הרישוי. באמצעות מעקב אחרי ניקוד תעבורתי במשרד הרישוי. אם נהג צבר 36 נקודות, אזי שרשיונו יפסל אוטומטית על ידי אם מגיע ל-72 נקודות בפרק זמן מסויים אזי שמדובר בפסילה ארוכה יותר באופן משמעותית. לאחר פסילה זו, יכול והנהג יופנה לבדיקה אצל המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

שיטה נוספת מיושמת על נהגים חדשים בלבד, כאשר משרד הרישוי מקבל דיווח כי נהג חדש ביצע עבירה, אזי שיוטלו עליו סנקציות מסוימות וגם כאן, יתכן (לא תמיד) שהוא יופנה למכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

שיטה נוספת הינה לדרוש מנהג להגיש למכון הרפואי לבטיחות בדרכים מאין אישור רפואי מהרופא המטפל בו דרך קבע (רופא משפחה, נוירולוג או כל רופא מומחה אחר), יצויין כי נבאם התשובות לא יהיו לשביעות רצונו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, אזי שהוא רשאי הוא לבקש כי הנהג יבצע בדיקות נוספות אשר לרוב המכון בעצמו שולח את הנהג לביצוען.

באם הנהג אינו משתף פעולה, כלומר, לא מספק את המסמכים המבוקשים או לא מתייצב לבדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, המכון רשאי אף לפסול רשיון נהיגה, אולם, לא פעם הזימון אינו מגיע כדין או שישנה סיבה לאי התייצבות הנהג ועל כן, הנהג או עורך דינו רשאי לדרוש כי התליית הרשיון תתבטל לאלתר, תוך שעליהם ליתן נימוק הולם לאי התייצבותו.

כמו כן, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים יכול לדרוש מנהג להפקיד את רשיונו עד לבירור כושר נהיגתו. יש לשים לב, כי משרד הרישוי אמור להנפיק רשיון זמני לכל מי שטרם נבדק על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

מה קורה לאחר בדיקת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים?
המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, רשאי להמליץ למשרד הרישוי להשיב את רשיון הנהיגה, לפסול מטעמי כושר לצמיתות, לתקופה או עד מילוי תנאים מסוימים, לסווג לסוג מסוים את רשיון הנהיגה,
להתנות תנאים מסוימים עד מתן הרשיון, להורות לנהג לבצע מבחן חוזר, לחייב נהג לעבור הדרכה או לפסול רשיון נהיגה.

מאילו סיבות יפסול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים את רשיון הנהיגה?
טעמי כושר: טעמי כושר, עוסקים בדרך כלל בחשש לבעיה רפואית אשר לדעת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים עלולה לסכן את הציבור.
ואי התאמה לנהיגה בטוחה: עוסקים בדרך כלל בחשש של המכון הרפואי לנהיגתו של נהג עם עבר תעבורתי מכביד
מבחן חוזר: כאשר הרשות חוששת כי הנהג קיבל רשיון נהיגה בדרך לא חוקית
טעמי אי התאמה אישיותית: אם לדעת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים עולה חשש אישיותי אצל הנהג.
על אף הסיבות המעט מסובכות בהם משתמש המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, הפתרון פשוט בהרבה.

מה יכול להשפיע על החלטתו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים?
בדיקות – המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, רשאי לבצע בדיקות רפואיות, בדיקות פסיכולוגיות ופסיכיאטריות שונות, אשר, לטענתו יכולות לבחון את כושר נהיגתו. (יצוין כי משרדנו חולק על טיב חלק מבחינות אלו).
עבר פלילי ותעבורתי- המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, רשאי לקחת בחשבון את עברו הפלילי של הנהג במכלול השיקולים האם לאשר לו רשיון נהיגה.
קב"ן ודיווח רופאים מומחים – בחוק קיימת חובה של רופאים לדווח למכון הרפואי כאשר קיים חשש לכושר הנהיגה. במקרים אלו המכון הרפואי יבחן כל מקרה לגופו ויתן החלטתו בהתאם. על החלטה זו נוכל לערער (ראה בהמשך).

התנהלות המכון הרפואי לבטיחות בדרכים מול נהגים ציבוריים
באם נהג יבחר לבקש רשיון נהיגה נוסף כגון רשיון נהיגה למונית או משא כבד, אזי שהוא חשוף לבדיקה כוללת של רשיונו כלומר יבחן גם רשיונו הפרטי. יש לציין, כי באשר לנהגים ציבוריים קיימת הקפדה יתרה מצד המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ולעיתים המכון הרפואי יבחר לסווג את רשיון הנהיגה של נהג ולאשר לו רשיון נהיגה מסוג מסויים ולא מסוג אחר.

חשוב לציין, כי בית המשפט כבר קבע, כי לנהג ישנה אפשרות להציג את מסמכיו ובדיקותיו האישיים לרופא מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים וזה חייב להתחשב בהם. זאת, טרם יפסל רשיונו. אם בכל זאת יחליט המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, לפסול את רשיונו, הרי שהנהג רשאי לפנות לועדת ערר על החלטה זו.

אם לא צלח הנהג להשיב את רשיונו גם בועדת ערר על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, אזי שדרכו לבית המשפט תהיה פרוסה.
כאשר המכון מבחין בין שני סוגי רשיונות חובת הנימוק שלו היא גבוהה יותר ועליו לפרט היטב את החלטתו.

מהו ערר על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים
על החלטת המכון הרפואי, ניתן לערור בפני ועדת ערר הממוקמת בבית חולים תל השומר. הועדה מורכבת מ-3 רופאים שלפחות אחד מהם בקיא בעניינו של הנהג. לועדה זו חשוב לבוא מיוצג על ידי עורך דין תעבורה ולהערך בהתאם, אחרת הגשת הערר תגרום לנהג אובדן כיס ויתכן שגם אובדן של רשיון נהיגתו.

מתי נערער על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים בפני בית המשפט ?
ניתן לראות לדוגמא בפסק הדין בעניין 'דניאל אמיתי'. עסקינן במערערת אשר ביקשה רשיון נהיגה לאוטובוס ונשללה עקב טענה מצד המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, כי הינה סובלת ממחלת האפילפסיה (מחלת הנפילה). למרות שבית המשפט אינו מתערב בעניינים רפואיים, נפסק, כי כפי שניתן לראות מהתמונה כולה – הנהגת במקרה דנן אינה סובלת ממחלה זו. יתכן ויש קוים באישיותה שאינם בגדר הנורמה אך אינם מהוים סיכון ולא מדובר במחלת הנפילה.

דוגמא נוספת ניתן לראות, בפסק הדין שניתן בעניינו של נהג משאית אשר, צרך בעבר סמים קשים ועבר שיקום. בית המשפט שקל את מכלול השיקולים, מצד אחד, שיקול של סכנת הציבור ומנגד זכות הנהג לחופש עיסוק והזכות להתפרנס בכבוד. מסקנתו של בית המשפט היתה כי הנהג עבר שיקום ולכן הסיכון כלפי הציבור, אינו מתקיים עוד. פועל יוצא הינו כי בית המשפט החליט כי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים לא אזן את השיקולים באופן נכון. יש לקחת בחשבון את החשיבות של אלמנט השיקום וההזדמנות של אדם לשוב למסלול חייו.

מה פסקו בתי המשפט בעניין המכון הרפואי לבטיחות בדרכים?
בתי המשפט פסקו במקרים רבים, כי אסור למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, לפעול בשרירותיות או לפעול משיקולים זרים ופסולים. וקיימת חובה על המכון הרפואי לבטיחות בדרכים כמו על כל רשות לפעול בסבירות והגינות ולא יתכן כי נהג יורד מהכביש בשל בעיות קלות ופתירות בלבד.

יש לך בעיה קרדיולוגית (לבבית) והמכון הרפואי זימן אותך ? חשוב שתקרא
יש לך בעיה קרדיולוגית (לבבית) והמכון הרפואי זימן אותך ? חשוב שתקרא

כותבת ועורכת המאמר: דנה דוד – עורך דין לתעבורה

מהו המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ?

בכל פעם בה רופא חש, כי עולה סכנה כלשהי בקרב מטופל אשר אוחז ברשיון נהיגה, הרופא מחוייב על פי חוק, לדווח על כך למכון הרפואי לבטיחות בדרכים. המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, משמש כ'רופא מוסמך' לביצוע בדיקות רפואיות ולהעריך כשירות נהיגה בקרב נהגים. לאחר ביצוען של הבדיקות, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, מעביר את המלצתו למשרד הרישוי, אשר מיישמן.

בעיות קרדיולוגיות – רקע

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים 'מחלק' את בעיות הלב ל-2 סוגי הפרעות: הפרעות לבביות פתאומיות והפרעות לבביות אשר ניתן לצפותן מבעוד מועד.

הפרעת תפקוד לבבית פתאומית יכולה לגרום לחוסר תפקוד פתאומי אשר, לעיתים, אף מלווה באובדן הכרה. בהתאם לאמור, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, קבע מדדים לבבים, שמתחתיהם [וגם שאין כל אירוע חריג] – יזומן הנהג לבדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

הפרעת תפקוד לבבית מאוזנת – גם כאשר ישנה בעיה לבבית, אשר מטופלת באופן סדיר, יתכן ובכל זאת ידרוש המכון הרפואי לבטיחות בדרכים לבחון את כשירותו של הנהג.

חובת דיווח ופסילה מיידית של רשיון הנהיגה על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

לעניות דעתנו, הבעיתיות הגדולה ביותר בקרב הנבדקים במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, היא הפסילה הכמעט מיידית של רשיון הנהיגה. זאת, עוד בטרם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, גיבש החלטה סופית באשר לכשירות נהיגתו של הנהג ואף יתכן, כי בסופו של יום, ימצא הנהג כשיר לחלוטין.

לעניות דעתנו, הדבר דומה לכך, כי נהג אשר חשוד בביצוע עבירת תעבורה – יקבל את עונשו טרם הורשע בדין (!).

זמן טיפול בתיק במכון הרפואי לבטיחות בדרכים

זמן הטיפול במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, לרוב –  ארוך מאד ויכול להגיע למספר חודשים. נהגים לעיתים מגיעים למשרדנו, לאחר שכבר אינם נוהגים חודשים ספורים ומוצאים עצמם מיואשים מהמצב. כל זאת, שעה שהם בטוחים, כי אין כל סיכון בנהיגתם. חשוב לציין, כי אנו, כמשרד אשר עוסק בתחום – מסייעים בקיצור התהליך עד כמה שניתן. לפעמים מדובר בחסכון של חודשים שלמים.

מדוע נהג המטופל על ידי קרדיולוג ומאוזן תרופתית – יזומן למכון הרפואי לבטיחות בדרכים ?

לטענת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים: הפרעת תפקוד של הלב שאינה פתאומית, יכולה גם היא לפגוע בתפקודנו כנהגים, זאת עקב חשש לבעיה קוגנטיבית [אשר עלולה להתרחש במהלך נהיגה] כמו למשל , ירידת חמצן במוח שעלולה לפגוע בתפקודתנו כנהגים.

לטענת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, 15% מהתנגשויות כלי רכב הינן מסיבת אירוע מחלתי בזמן נהיגה. אירועים אלו הינם בין היתר עלפון ומחלת לב שהביאה את הנהג למצב קוגנטיבי לקוי.

על אף הרפואה המתקדמת ובשיפור ניכר בתוחלת החיים בקרב חולי הלב, לטענת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, לחולי הלב יש סיכון גבוה יותר מנהג סביר ללקות בהתקף לב ו/או אובדן הכרה.

כמו כן, טוענים רופאי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, נהג אשר חולה במחלת לב בין אם היא מאוזנת ובין אם לאו – יכול להגיע למצב של דופק מואץ, תנודות בלחץ הדם, ותעוקת חזה.

יצויין, כי נהגים מקצועים אשר חולים במחלה לבבית כלשהי, לעיתים נאלצים להשקיע מאמץ פיסי אמיתי כמו העמסה פריקה, החלפת גלגל וכיוצ"ב. כל אלו עלולים להגביר את הסכנה לתעוקת חזה או חו"ח אירוע לבבי.

טיפול בנוגדני קרישה בקרב חולי לב

נוגדני קרישה הינם נפוצים בקרב חולי לב ונלקחים בדרך כלל לאחר ניתוח או פרוצדורה רפואית. זאת כידוע – על מנת למנוע הווצרותו של קריש דם. אולם, במצב שכזה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים חושש, כי יכול להווצר, חלילה, דימום תוך גולגלתי אשר יביא לסכנה אמיתית בעת נהיגה.

חשוב לציין, כי לא כל בעיה קרדיולוגית תדווח למכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

אילו בעיות ידווחו למכון הרפואי ? והאם ישנו שוני בין נהג הנוהג ברכב פרטי לבין נהג מקצועי ?  

נציין מספר מן הבעיות הלבביות בקרב נהגים הן פרטיים והן ציבוריות והאם קיימת חובת דיווח בגינן:

  • אירוע לבבי ללא אוטם – במידה ומצבו הקליני של הנהג יציב ותפקוד לבבי תקין- אין צורך בדווח למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, אולם נהג צבורי במקרה שכזה – כן ידווח למכון הרפואי.
  • אירוע ללבי עם אוטם – במידה ומצבו הקליני של הנהג יציב ותפקוד לבבי תקין- אין צורך בדווח למכון הרפואי לבטיחות בדרכים. אולם, לגבי נהג ציבורי במקרה שכזה– יש חוות דיווח למכון הרפואי.
  • קוצב-לב קבוע ללא דפיברילטור– קיימת חובת דיווח למכון בשני המקרים.
  • דפיברילטור מושתל  ICD גם כאן קיימת חובת דיווח למכון הרפואי לבטיחות בדרכים.
  • Anticoagulant therapy – הנהג עומד בדרישות רפואיות לרישיון נהיגה ואין חובת דווח למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, הן נהג פרטי והן נהג ציבורי.

לסיכום,

  • חשוב לזכור, כי גם כאשר קיימת חובת דיווח, אין זה סוף פסוק, חובת דיווח אינה אומרת פסילת רשיון ויש לבחון כל מקרה לגופו.
  • חשוב לדעת, כי על ידי טיפול נכון בתיק, ניתן להתמודד עם הבעיה אשר לכאורה מיוחסת לנהג ולהשיב לנהג את רשיון הנהיגה במהירות האפשרית.
  • חשוב להוועץ עם עורך דין המומחה בתחום: בכל מקרה שזומנת למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, ועוד לפני הגעה למכון הרפואי – אל תוותר על יעוץ משפטי. זאת על מנת לדעת כיצד יהיה הכי נכון להתמודד מול הפגיעה האפשרית ברשיון נהיגתך ולשמור את רשיונך בכיסך.

 

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-3011521

דנה דוד – עורך דין לדיני התעבורה וייצוג מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

מה מותר לו לעשות ומה אסור

מאת: עו"ד דנה דוד המתמחה בדיני התעבורה

רבים פונים למשרדנו לאחר שרשיונם נפסל על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. זאת, על אף שלא ניכרת בעיה חמורה במצבם הרפואי / הנפשי והם חשים תסכול רב ובצדק, כאשר אינם יכולים לנהוג ו/או להתפרנס בכבוד.
במאמר זה נפרט את הסמכויות של המכון הרפואי ונסביר כיצד ניתן לפתור את בעיית פסילת הרשיון.

למשרד התחבורה ישנם כמה אגפים. אחד האגפים המשויכים אליו הוא משרד הרישוי.
לטענת משרד הרישוי, תפקידו ויעדו,הינו הגברת הבטיחות בדרכים ומניעת תאונות הדרכים.

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, אשר אחראי על בדיקות הנהגים ישנן סמכויות נרחבות. אציין כי ישראל הינה המדינה היחידה בעולם בה קיים מכון שכזה בעל סמכויות נרחבות שכאלו, אולם, יש לבחון כל מקרה לגופו, ובעזרת הכוונה נכונה, ועם עבודה יסודית ומקצועית ניתן לשנות את פני הדברים מן הקצה אל הקצה בין אם באמצעות עורך דין למכון הרפואי, הגשת ערר ובין אם בשלב הקודם לזה בהתנהלות נכונה מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

שמרו על עצמכם וסעו בזהירות.

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים – פרוצדורה

כותבת ועורכת המאמר: דנה דוד – עורך דין לתעבורה

עד שנת 2014 , המכון הרפואי לבטיחות בדרכים בתל אביב, התמקם לו ברחוב הארבעה ועל כן גם נקרא לעיתים מכון הארבעה. אולם, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים העתק את מקומו לדרך בגין 116 תל אביב. יצויין כי קיים מכון רפואי לבטיחות בדרכים נוסף והוא ממוקם ברחוב פל-ים 15 א' קומה 20 קריית הממשלה בעיר חיפה.
ימי קבלת הקהל בתל אביב הינם ימי שלישי בין השעות 12:00-14:00 ואלו ימי קבלת הקהל במכון הרפואי בחיפה הינם ימי חמישי, בין השעות 08:00-10:00.
כמו כן, ועדת הערר אשר מהווה את הגוף המבקר של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (הן בתל אביב והן בחיפה) גם היא בימים אלו משתנה וכן עד חודש מרץ לשנת 2015 ועדת הערר אשר מקום מושבה היה בבית החולים תל השומר, מעתיקה את מקומה לרחוב המלאכה 8 בתל אביב ושם תתבצע קבלת הקהל וועדות הערר.
יצויין כי הגשות הערר נעשות דרך משרד הרישוי. אולם, מומלץ ביותר להוועץ עם עורך דין למכון הרפואי המומחה בתחום וזאת טרם הגשת הערר ולעלות משמעותית את הסיכוי לקבלת רשיון נהיגה.

האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין לדיני התעבורה.

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?

יצירת קשר

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים

יצירת קשר

מאמרים נוספים מהבלוג שלנו

Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות