דיני תעבורה

דיני תעבורה, עבירות תנועה וכדומה – עובדות בסיסיות

כותבת ועורכת המאמר: דנה דוד- עורך דין לתעבורה

כאשר אנו מדברים על דיני התעבורה, אנו מדברים על הדין הפלילי. רבים הנהגים אשר מקבלים לידם דוח תנועה פשוט ואינם יודעים, כי הינם אוחזים, בעצם, בכתב אישום פלילי.

למען הסר ספק נציין, כי בין אם מדובר בדוח תנועה פשוט ובין אם מדובר בעבירת פגע וברח עם נפגעים – שתי עבירות תנועה אלו והעבירות שביניהן, סובבות כולן סביב הדין הפלילי.

מדוע דיני תעבורה הינם דינים פליליים?

בעוד אדם אשר, לכאורה, מבצע עוולה אזרחית כלשהי, יכול להתבע על ידי אזרח אחר, נהג אשר לכאורה, מבצע עבירה ולו הקטנה ביותר, כתב האישום מוגש על ידי מדינת ישראל, בו היא מאשימה אותו בהפרת החוק התעבורתי שכפי שאמרנו – הינו חוק בעל אופי פלילי.

אציין, כי כתב אישום כלפי נהג, אינו יכול להיות מוגש על ידי אדם פרטי, אלא רק על ידי המדינה וכן החקיקה במדינת ישראל, מפרדה בין הדין האזרחי לדיו הפלילי (למעט כמה תחומים שבהם הדין הפלילי והדין האזרחי נעזרים באותם חוקים).

עבירות תנועה ודיני תעבורה

כיצד באים דיני התעבורה והדין הפלילי לידי ביטוי בפועל?

בעוד הדין האזרחי מנסה להשיב מצב לקדמותו, דיני תעבורה, הינם בעלי אופי עונשי.
יתרה מכך, דיני תעבורה מנסים להכיל אלמנט הרתעה.
חשוב לזכור, כי כשמדובר על עבירות תנועה, לעיתים לא ניתן יהיה להשיב מצב לקדמותו ולכן המחוקק בחר לאזן בין אלמנט ההרתעה, הרצון להעניש לבין מידתיות בענישה, חופש החירות וחופש התנועה של הנהג.
יחד עם זאת, חשוב לציין, כי טרם הרשעה, דיני תעבורה מחייבים בראשיתם – חובת הוכחה גבוהה בהרבה מזו של הדין האזרחי.
על התביעה חלה חובת הוכחה זו ועל עורך הדין המייצג נאמנה את הנהג להוכיח אחרת. באם בית המשפט יבחר להרשיע את הנהג, אזי שהעונשים אשר יושתו עליו, הינם מקנס ועד מאסר בפועל שביניהם קשת מאד רחבה של עונשים.

מה ההבדל בין דיני התעבורה לדינים פליליים?

בעבירות פליליות גרידא, אשר אינן קשורות בשום אופן לאשר שהתרחש בכביש, לא יוכל בית המשפט לענייני תעבורה לדון בתיק זה וכמובן דיני תעבורה לא יחולו על עבירות מסוג זה.

היכן ישפטו אותי בגין ביצוע עבירה לפי דיני תעבורה?

בעבירות הקשורות בדיני תעבורה, הסמכות מוקנת לבתי משפט לענייני תעבורה. הללו מפוזרים בכל רחבי הארץ (תל אביב ,פתח תקוה ,חדרה ,חיפה ,נצרת , צפת, אשדוד, באר שבע ,אילת, קריית גת, ירושלים).

אולם, לא לעולם הסמכות לדון בעבירה תוענק לבתי משפט אלו. לדוגמא, אם העבירה נוגעת לקטין, אזי שלבית משפט לנוער תהיה הסמכות לדון בעבירה זו, אם בגין העבירה התביעה תבקש להשית על הנהג עונש שהינו עולה על 7 שנות מאסר בפועל, אזי שהסמכות לדון בעבירה תהיה לבית משפט מחוזי שהינו גובה יותר מבית משפט לעינייני תעבורה.

כמובן שכתב אישום הנוגע לעבירות פליליות גרידא, גם הוא לא יוגש בבית משפט לתעבורה.

האם לבית משפט של דיני תעבורה יש סמכות בלתי מוגבלת באשר לחומרת העונשים?

לבית המשפט הדן בעבירות של דיני תעבורה, אין סמכות בלתי מוגבלת להשית עונשים. רוב החוקים מתוך דיני תעבורה, הינם חוקי מקסימום, כלומר השופט אינו יכול לדרוש ענישה מעבר למה שקבע המחוקק, אולם ישנם מספר חוקים, בהם ישנו עונש מינימאלי הנדרש מבית המשפט.

בנושא של עבירות תנועה, בית המשפט מחוייב לעונש האמור בחוק ורשאי לחרוג ממנו רק במקרים מאד מיוחדים.

. יצויין כי גם לעניין עבירות תנועה בהן קיימים עונשי מקסימום, קיים מתחם ענישה שעל בית המשפט לעמוד בו  ולא יתכן כי 2 נהגים אשר ביצעו את אותה עבירה, יאלצו לשאת בעונשים אשר אין ביניהם שום השקה כלשהי.

דיני תעבורה – עובדה מעניינת

אציין לפינכם עובדה שחלק מן הנהגים לא ערים לה: כל דוח, הינו כתב אישום. כאשר נהג בוחר לשלם את דוח תנועה, יראו את הדבר כאילו והודא בכתב האישום ונגזר על הנהג עונש, שהינו הקנס הכספי הקבוע בדוח וכמו כן מספר נקודות לחובתו לפי סוג העבירה.

לסיכום, דיני תעבורה (וכיוצא בזאת, עבירות תנועה) הינם נוגעים לתחום הפלילי והנוגעים לכלל הנהגים.

לכן, חשוב מאד להתייחס  ברצינות לכל דוח אשר מגיע לפתח ביתנו וכמובן לנהוג בזהירות.

האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין תעבורה.

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521