בית משפט לתעבורה

מאת: עו“ד דנה דוד, משרד עורכי דין תעבורה

רבים מן הנהגים אשר נדרשים להתייצב בפני בתי המשפט לתעבורה אינם יודעים את סדרי הדין ומוצאים עצמם חסרי אונים מול המערכת המשפטית.

מהם השלבים עד למתן גזר דין?

ההליך המשפטי נפתח, למעשה, בהגשת כתב אישום כנגד הנהג. בכתב האישום מפורטים סעיפי האישום (סעיפי העבירה/ות) המיוחסים לנהג, מועד ביצוע העבירה ועוד. באם נהג אינו מיוצג על ידי עורך דין לתעבורה, בדיון הראשון, הקרוי גם דיון ההקראה בית המשפט מתאר הכתוב בכתב האישום בפני הנהג. כלומר, בית המשפט לרוב שואל את הנהג האם הוא ער לאשמה המיוחסת לו בכתב האישום.

בית משפט לתעבורהבית המשפט ימשיך וישאל את הנהג – האם הינו מודה באשר מיוחס לו או כופר באשמה (מי שכופר נחשב כמי שלא מודה שביצעה את העבירה המיוחסת לו).

אם יודה הנהג בביצוע העבירה המיוחסת לו, אזי שבית המשפט לתעבורה ירשיע את הנהג ובעבירות קלות עד בינוניות, אף יגזור את עונשו בו במקום.

טרם גזר הדין, כלומר טרם מתן העונש, התובע יציג בפני בית המשפט לתעבורה את גליון ההרשעות התחבורתיות (ולעיתים גם הפליליות) ויטען מהו העונש שברצונו שבית המשפט יגזור על הנהג.  בשלב זה,  יפנה בית המשפט לנהג בשאלה: האם הוא רוצה לטעון לנסיבות האירוע, נסיבותיו האישיות וכיוצ"ב טרם גזר העונש וזאת על מנת להתחשב בנהג בהתאם לנסיבותיו ולנסיבות האירוע (בשפה המשפטית שלב זה נקרא הטיעונים לעונש). שלב זה, די חשוב שכן יש באפשרות בית המשפט את מלוא הסמכות לשקול נסיבות מקלות בהטלת העונש הצפוי לנהג.

במקרה אשר בו הנהג מיוצג על ידי עורך דין לתעבורה, הנהג אינו מחויב להתייצב לדיון ההקראה. עורך הדין יכול להתייצב במקומו, (אלא במקרים מסוימים). במקרים בהם נוכח רק עורך הדין, בית המשפט לתעבורה אינו מרחיב על עובדות כתב האישום, שכן עורך הדין סביר שכבר הסביר לנהג אלו האשמות מיוחסות לו וכל שנותר הוא להודות בעבירה או לכפור בה.

באם בחר עורך הדין להודות בשם הנהג בעבירה המיוחסת לזה האחרון, אזי שהתביעה תטען לעונש הרצוי מבחינתה ושוב, תחשוף את גליון ההרשעות התחבורתיות של הנהג, לאחר מכן, ישמעו טיעוניו של עורך הדין של הנהג, אשר, מן הסתם, יטען להקלה בעונש. רק לאחר שבית המשפט יקשיב לטענות אלו, יתפנה הוא לגזור את עונשו של הנהג, בהתאם לאמור על ידי שני הצדדים ובהתאם לשיקול דעתו.

יש לציין, כי במקרה בו התביעה דורשת מאסר או אפילו מאסר על תנאי, בית המשפט לא יגזור את עונשו של הנהג אם אינו נוכח בעצמו.

חשוב לציין, כי באם קיימת טענת פסלות, יש לציינה כבר במועד זה.

במקרים בהם הנהג או עורך דינו בשמו כופרים בכתב האישום בדיון ההקראה, אזי שבית המשפט לתעבורה יקבע מועד נוסף אשר קרוי בשפה המקצועית דיון הוכחות.

בדיון ההוכחות יחקרו תחילה העדים מטעם התביעה (השוטרים, הקצינים וכל עד שהינו מצוי ברשימת העדים) ואח"כ יחקרו הנהג ועדים מטעמו.

בדיון ההוכחות, כאשר ישנם כמה שוטרים המעורבים במקרה מטעם התביעה, כל שוטר נחקר בנפרד ואינו שומע את עדותו של השוטר האחר.

דיון הוכחות יכול שיהיה פרוס על שנים ואף שלושה מועדים.

לאחר דיון ההוכחות האחרון, עורך הדין לתעבורה המייצג את הנהג, יסכם את שלב ההוכחות לפי ראות עיניו וכמוהו תעשה התביעה. כאשר עורך הדין לתעבורה רואה מולו את טובת הנהג.

בית משפט לתעבורה

אולי יעניין אתכם לקרוא על:

ברגע שפרשת ההוכחות הסתיימה, יקבע בית המשפט דיון נוסף על מנת לתת את פסק דינו (ישנם מקרים בהם פסק הדין ינתן באותו מועד). דיון זה קרוי מתן פסק דין. במידה ופסק דינו של הבית המשפט מזכה את הנהג, תחילה יקריא בית המשפט לתעבורה, כי הנו מזכה את הנהג ואחר כך ינמק מדוע.

במידה ופסק דינו של בית המשפט מרשיע את הנהג, יתחיל דווקא מהנימוקים להרשעה.

אחרי הקראת פסק הדין, מגיע שלב הטיעונים לעונש. בשלב זה נחשף בית המשפט לתעבורה, לגיליון ההרשעות של הנהג ולטיעוני התביעה לעניין איזה עונש הינה מבקשת להשית על הנהג, מיד לאחר מכן, עורך הדין לתעבורה של הנהג יטען מדוע דווקא יש להקל על הנהג.

על סמך הוראות החוק, הראיות, הסיכומים והטיעונים לעונש, יחליט בית המשפט לתעבורה מהו העונש אותו הוא בוחר לגזור על הנהג. שלב זה קרוי מתן גזר הדין.

על פסק הדין ניתן להגיש ערעור לבית משפט מחוזי תוך ‏45 ימים מיום מתן פסק הדין. במקרה שחלפו 45 יום מיום מתן פסק הדין, על הנהג להגיש בקשה מנומקת, אשר יש ותתקבל ויש ולא, ואז למעשה פסק הדין הופך להיות סופי וחלוט.

חשוב לשים לב, כי אם הוגש נגדך כתב אישום, כל שלב של המשפט חשוב! לכן, אם רשיונך וחירותיך חשוב לך- הוועץ עם עורך דין לתעבורה על מנת לשמור עליהם.

האמור לעיל אינו מהווה חו“ד משפטית ו/ או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין לדיני התעבורה

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג 052-9095430
דנה דוד ושות' משרד עורכי דין המתמחים בדיני תעבורה

האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין לתעבורה

לקריאה נוספת:

https://taaburalaw.co.il/how-to-choose-a-traffic-lawyer/

 

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?

יצירת קשר

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים

יצירת קשר

מאמרים נוספים מהבלוג שלנו

מבחן פסיכולוג למשאית
בלוג
דנה דוד

מבחן פסיכולוג למשאית

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד יש לך משאית עד 12 טון, ואתה משתוקק לקבל רשיון נהיגה מעל 12 טון? חושש שאם תבקש רשיון מעל

קרא עוד »
Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות