מה ישאלו אותי במכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

ועדות ערר על המכון הרפואי – כל מה חשוב לדעת

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד – מתמחה בדיני התעבורה

רבים מלקוחותיי שואלים אותי את השאלה הבאה: "מה ישאלו אותי במכון הרפואי לבטיחות בדרכים?" (או בקיצור במרב"ד). או ליתר דיוק, "כיצד אוכל לצלוח את הבדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים ולשמור על רשיוני בחזקתי ללא שאמצא את עצמי מותלה?"

אז בוא נתחיל מההתחלה, ראשית אציין, כי לא כל נהג יזומן למכון הרפואי לבטיחות בדרכים וסמכות המכון הרפואי לזמן אותך לבדיקה הינה מוגבלת! וזאת על אף ההנחה הרווחת.

הדבר אומר, כי ישנם מקרים בהם נהג זומן למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, שלא בסמכות ועל כן ניתן וכדאי להלחם על זימונו ועל ביצוע ההליך הקשה כולו. חשוב לדעת, כי ברגע שנהג החל בהליך מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, יהיה קשה לטעון, כי הזימון מטעם המרב"ד אינו כדין, שכן, הטענה הזו אינה יכולה לעלות בכל שלב וישנו לכך הסבר משפטי שלא אכנס אליו כעת.

במידה וזומנת כדין ובסמכות, לא בטוח כי תאלץ לעבור את אותן הבדיקות בדיוק כמו כל נהג אחר. קרי, בקבלת תיקך במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, רופא מעטם המכון הרפואי, עובר על סיבת ההפניה ועל המידע הנמצא בתיקך ומחליט להיכן לנתב את התיק כלומר, אלו בדיקות מתאימות לתיקך באופן נקודתי.

כפי שציינתי קודם, הבדיקות אינן אחידות לכלל הנהגים, אולם אינן שונות בתכלית, ואינן מכילות קשת בדיקות רחבה למדי, רוצה לומר ישנן מספר מוגבל של סוגי בדיקות.

אפרט כעת כמה מהבדיקות הנפוצות ביותר

מה ישאלו אותי במכון הרפואי לבטיחות בדרכים?בדיקות פסיכיאטריות. אלו יעשו על ידי פסיכיאטר מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. מדובר בבדיקות אשר בדרך כלל יסתכמו בשיחה של מספר דקות מול פסיכיאטר.

בדיקות פסיכולוגיות. אלו נעשות חדשות לבקרים והן נעשות על ידי פסיכולוג מטעם המכון. יצויין כי ישנם מספר פסיכולוגים אשר מבצעים בדיקות אלו.

מבחני מחשב. גם אלו נכנסים תחת הקטגוריה של בדיקות פסיכולוגיות. חשוב לקחת בחשבון כי בדיקה זו עלולה להמשך זמן רב.

כמו כן, ישנן בדיקות נוספות למקרים נקודתיים כמו נסיעה בסימולטור, בדיקה גופנית קלה, הליכה על קו ישר וכיוצ"ב. אלו בדיקות פחות שכיחות ויעשו במקרים המתאימים ובוודאי שלא לכל נבדק.

חשוב לדעת, כי רצוי ביותר ואף ניתן להתכונן לבדיקות אלו. רבות הפעמים אשר בהן הצלחנו למנוע פסילת רשיון נהיגה וזאת בעזרת הכנה והדרכה נכונים לנבדקים, אשר כל חטאם הוא כי לא הבינו את המבוקש מהם או שמא חשו כי נעשה להם עוול גדול או אף רק התקשו בשפה (!).

אוסיף כי אי מעבר בדיקות המכום הרפואי אינו מייחס לך בורות או טפשות ואין קשר בין הדברים על כן, גם אם מצאת את עצמך מקבל מהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים תשובה שלילית, אין זה סוף פסוק וניתן לערער על ההחלטה בפני ועדת ערר. לועדה ניתן להגיע עם עורך דין המתעסק בתחום וחשוב לעשות כן.

לסיכום

אל תוותר על זכותך להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום התעבורה ובפרט במכון הרפואי, בטרם הגעה למכון הרפואי ו/או לועדת הערר.

סע בזהירות

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום דיני התעבורה.

עו"ד ונוטריון דנה דוד מייצגת בהצלחה כ 10 שנים, בתחום התעבורה, בעלת ניסיון עשיר בניהול תיקי מכון רפואי ובועדות ערר

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?

יצירת קשר

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים

יצירת קשר

מאמרים נוספים מהבלוג שלנו

מבחן פסיכולוג למשאית
בלוג
דנה דוד

מבחן פסיכולוג למשאית

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד יש לך משאית עד 12 טון, ואתה משתוקק לקבל רשיון נהיגה מעל 12 טון? חושש שאם תבקש רשיון מעל

קרא עוד »
Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות