כיצד ניתן להימנע משלילת רשיון נהיגה?

כיצד ניתן להימנע משלילת רשיון נהיגה

כותבת ועורכת המאמר: עו"ד דנה דוד – מתמחה בדיני התעבורה

שלילת רישיון נהיגה, הינה סנקציה עונשית קשה, אשר מבטלת לנו ולו באופן זמני, את חופש החירות, חופש ההתניידות, חופש התנועה ולעיתים גם פוגעת לנו בחופש העיסוק ובכבודנו. על כן, לא פעם, בתי המשפט פסקו, כי שלילת רשיון נהיגה, אינה דבר של מה בכך ויש לאזן בין העבירה אותה לכאורה ביצע נהג לבין תקופת שלילת הרשיון שיש להשית עליו בגין אותה עבירה (אם בכלל).

במאמר זה אשיב על השאלות החשובות ביותר לענין שלילת רשיון נהיגה ואענה כיצד ניתן להמנע משלילת רשיון נהיגה.

מי רשאי להביא נהג לשלילת רשיון נהיגה?

הגופים אשר מורשים לשלול רשיון נהיגה הינם 3: המשטרה, משרד הרישוי ובית המשפט המוסמך לכך. אלו בלבד מורשים ליטול מנהג את חופש תנועתו. כמובן ששלילת רשיון נהיגה חייבת להעשות על פי חוק ולא יכולה להעשות באופן שרירותי.

האם כל כתבי האישום המוגשים לבית המשפט לתעבורה מחייבים שלילת רשיון נהיגה?

לא כל כתבי האישום מחייבים להביא נהג לשלילת רשיון נהיגה, אולם, שלילת רשיון נהיגה הינה סנקציה נפוצה ביותר בבתי המשפט לתעבורה. ונהג המתייצב בבית המשפט לתעבורה חשוף בעבירות רבות (גם אם אינו חושב כך) לעונש של שלילת רשיון נהיגה. ישנן עבירות אשר טומנות בחובן שלילת רשיון מינימלית על פי הקבוע בחוק.

עורך דין נהיגה בפסילה

מהי שלילת רשיון נהיגה מינימלית ?

ישנם לא מעט חוקים ו/או תקנות בפקודת התעבורה ובתקנות התעבורה, אשר טומנים בחובם תקופת שלילת רשיון מינימלית. כמו למשל עבירה של נהיגה בשכרות. על פי החוק היבש, עבירה של נהיגה בשכרות מחייבת תקופה של שלילת רשיון נהיגה של שנתיים ימים מינימום. יצויין, כי גם בתי המשפט כפופים לחוקים אלו ואל להם לסטות מהם, אלא בנסיבות מאד חריגות.

אם כך, כיצד ניתן להמנע מעונש המינימום? בניהול נכון של ההליך התעבורתי העומד כנגד הנהג, עורך דין לדיני התעבורה אמור לשכנע את לשכת התביעות באמצעות ידע משפטי מתאים, לתקן את כתב האישום לקולא, למחוק את כתב האישום או אף להוכיח לבית המשפט כי יש לזכות את הנהג מהעבירה המיוחסת לו ולמנוע ממנו לחוות תקופה של שלילת רשיון נהיגה.

כיצד נמנע מריצוי תקופה של שלילת רשיון נהיגה ?

בין אם מדובר בכתב אישום המייחס לנהג עבירה אשר מחייבת תקופת שלילת רשיון מינימלית ובין אם מדובר בכתב אישום אשר מכיל עבירות שאין בגינן חובת שלילת רשיון נהיגה מינימלית – יש סכנה שבית המשפט ידרוש מהנהג לרצות תקופה של שלילת רשיון נהיגה בפועל. לכן, חשוב לבחון את התיק לעומקו על מנת לדעת האם ראיות התביעה, יש בהן כדי להרשיע נהג בעבירה המיוחסת לו. במידה וראיות התביעה לוקות בחסר כמו למשל מכשיר הבדיקה אינו תקין ו/או השוטר לא עמד בתקנות הקבועות או שמא הראיות בתיק אינן יכולות להביא להרשעתו של נהג – חשוב להציג מצב זה באופן נכון ומקצועי בפני בבית המשפט.

האם כדאי לשכור את שירותיו של עורך דין לדיני התעבורה גם בעבירה שאינה מחייבת שלילת רשיון נהיגה?

סנקציה עונשית של שלילת רשיון נהיגה, אינה הסנקציה היחידה אשר עלולה להיות מוטלת על הנהג. כתבי אישום המוגשים לבתי המשפט לתעבורה, חשופים אותנו הנהגים לסנקציות עונשיות נוספות כמו למשל קנס כספי, שלילת רשיון נהיגה על תנאי, התחייבות כספית שלא לבצע עבירה דומה וכן נקודות הנצברות במשרד הרישוי.

חשוב לדעת כי בהגיענו לצבירה של 36 נקודות, הרי שתוטל עלינו מיידית שלילת רשיון נהיגה מטעם משרד הרישוי וזאת ל-3 חודשים תמימים (במקרה של צבירת 72 נקודות , שלילת רשיון של 9 חודשים).

אשר על כן, גם במקרים בהם הסיכוי כי בית המשפט יטיל עלינו תקופה של שלילת רשיון נהיגה, הרי שכדאי לכל הפחות להוועץ עם עו"ד תעבורה מומלץ, על מנת לדאוג להפחתת יתר הסנקציות אשר עלולות להיות מוטלות עלינו.

לסיכום

באם זומנת לבית המשפט לתעבורה, חשוב שתוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום דיני התעבורה וזאת טרם הגעה לבית המשפט על מנת לשמור על רשיון נהיגתך.

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עו"ד תעבורה.

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521

עו"ד דנה דוד – משרד עורכי דין לדיני התעבורה

עו"ד דנה דוד
עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?
יצירת קשר
עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים
יצירת קשר
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות