אודם 14, פתח תקווה

052-9095430

זמינות מקסימלית

משרד: 077-3011521

מייל: dana@zd-law.co.il

תפריט
תפריט

ערעור על המכון הרפואי

ערעור על המכון הרפואי

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים – ערעור על החלטתו

כותבת ועורכת המאמר:  עו"ד דנה דוד –  יו"ר הועדה למכון רפואי של לשכת עורכי הדין

בכל מקרה בו עולה מסוכנות, לכאורה, מנהיגתו של נהג, הוא חשוף לזימון לבדיקות רפואיות על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, ישנה סמכות (הנשאבת מכח תקנות התעבורה), לבחון את כשירותו ומסוכנותו של הנהג.

img_20161220_5
עו"ד דנה דוד בדיון בועדת הכנסת בנושא המכון הרפואי

במידה ומצא המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, כי הנהג אינו כשיר (לכאורה) לנהוג, או שהוא מהווה סכנה לציבור, המכון הרפואי ימליץ למשרד הרישוי על התליית רשיונו של הנהג וזאת בדרך כלל, למשך שנה.

במידה והותלה רשיונו של הנהג על ידי משרד הרישוי, הנהג יכול לערער על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים לועדת ערר. ועדת ערר משמשת כערכאת ערעור על החלטות המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ומשרד הרישוי.

ערעור על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, קרוי ערר. שכן, לא מדובר בערעור על פסק דין לבית המשפט אלא ערר על החלטה של רשות מנהלית (המכון הרפואי לבטיחות בדרכים) לועדת ערר הממונה לפקח על החלטות המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. אציין, כי שני הגופים חוסים תחת גוף אחד והוא משרד הבריאות.

במאמר זה, אענה על שאלות נבחרות, אותן נשאלתי פעמים רבות על ידי לקוחות, אשר מעוניינים בהגשת ערר על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. להלן השאלות והתשובות:

באילו מקרים ניתן להגיש ערר על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים? 

בכל מקרה בו המכון הרפואי, התלה את רשיונו של נהג, לנהג פתוחה הדלת, לערער על החלטת המכון הרפואי לועדת ערר.  אולם, בכל המקרים, גם כאשר הנהג חש, כי נעשה לו עוול והוא אכן כשיר לנהוג , כדאי להוועץ בעורך דין המומחה בתחום המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, על מנת שיבחן את התיק ויעריך את סיכויי הנהג להשיב את רשיון נהיגתו.

האם ישנם מקרים מסויימים בהם כדאי להמנע מהגשת ערר על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

במקרים בהם הנהג אינו בטוח, כי הינו כשיר לנהוג ו/או עלול לחלות במהלך הנהיגה עקב חולי או עקב בעיה כלשהי, כדאי להמתין את משך הזמן אותו קצב המכון הרפואי לבטיחות בדרכים בהמלצתו למשרד הרישוי. לאחר תקופת הזמן הזו, יוכל הנהג לשוב ולהגיש בקשה לקבלת רשיון נהיגה.

מהו המען אליו נגיש את הערר על המכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

ערר על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, יוגש לועדת ערר, אשר מקום מושבה הינו בבית החולים תל השומר ביתן 130. מומלץ ביותר להוועץ בעורך דין המתמחה בתחום המכון הרפואי, טרם הגשת הערר ולא אחריו שכן נהג אשר ניגש לבדו לועדה עלול לפגוע בתיקו ובעתיד רשיונו.

האם עורך דין יכול לשפר לי את סיכויי ההצלחה בערעור על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ?

כפי שלחולה שאינו בעל ידע רפואי קשה, עד בלתי אפשרי לבצע ניתוח כירורגי לעצמו ולהציל את גופו, כך גם יתקשה נהג שאינו בעל ידע משפטי, יתקשה לייצג את עצמו לצורך הצלת רשיונו. ללא הכלים המשפטיים והכרת המכון הרפואי היטב, קשה מאד להגיע לתוצאה ראויה. יצויין, כי לרוב מדובר בדיון יחידי בו מתקיים הערר בפני ועדת הערר ועל כן לא ינתנו לנהג ו/או לעורך דינו הזדמנויות נוספות לשנות את החלטת ועדת ערר.

מהם הסיכויים לקבל את רשיון הנהיגה בועדת ערר?

שאלת מליון הדולר. התשובה תלויה במספר רב של גורמים בין היתר בתיק הנהג במכון הרפואי, בעורך הדין המייצג את הנהג וכיוצא בזה.

מהי הערכאה המשפטית אשר עומדת מעל החלטת ועדת ערר?

ההערכאה הינה בית המשפט המחוזי המשמש בית משפט לעניינים מנהליים לצורך ערעור מסוג זה.

האם בכל מקרה בו ערעור על המכון הרפואי לבטיחות בדרכים נדחה, נוכל לערער לבית המשפט המחוזי על ההחלטה?

דלתות בית המשפט פתוחות בפני כל אזרחי המדינה, אולם בערעור על המכון הרפואי, בית המשפט ידון  במקרים משפטיים גרידא. כלומר, בית המשפט לא ישוב וידון בתיק הרפואי של הנהג, על כן ראוי להוועץ בעורך דין אשר מתמחה בתחום המכון הרפואי וועדת ערר, עוד טרם הגעה לועדת ערר על המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

האם פניה לבית המשפט המחוזי לצורך הגשת ערעור על המכון הרפואי לבטיחות בדרכים וועדת ערר כרוכה בעלות?

כן. אגרת פתיחת ההליך עולה (לנכון לשנת 2016) סך של כ-1,400 ש"ח. בנוסף, הנהג נדרש להפקיד ערובה כספית לא מבוטלת אשר נעה בין 5,000 ש"ח – 10,000 ש"ח (תלוי במקום הגשת הערעור המנהלי על ועדת ערר). ערובה זו הינה לצורך הבטחת הוצאות המדינה במקרה בו הערער נדחה ובית המשפט מחליט לפצות את המדינה בהוצאות. על כן, שוב נציין, כי מומלץ ביותר להוועץ בעורך הדין המתמצא היטב בתחום העררים על המכון הרפואי וועדת ערר, על מנת למנוע מהנהג עלויות גבוהות אלו והתליית רשיון נהיגתו למשך זמן ממושך ומיותר.

 

לסיכום: אם רשיונך חשוב לך, פנה כעת לצורך יעוץ ושמירה על רשיונך.

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין המתמחה בתחומו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

 

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521

עו"ד דנה דוד

יו"ר הועדה למכון הרפואי בלשכת עורכי הדין.

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד

לעו"ד דוד נסיון עשיר בייצוג נאשמים בתחום התעבורה בעבירות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, עבירות הפקרה, אי השארת פרטים, אור אדום ועוד.

רוצה להגיב?

יצירת קשר

עו"ד דנה דוד

עו"ד דנה דוד יוצאת פרקליטות המדינה וחברה בועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל. כמו כן, עו"ד דנה דוד משמשת כיושבת ראש הועדה למכון רפואי בלשכת עורכי הדין בישראל, ובוחנת תאונות דרכים במקצועה.

מאמרים אחרונים

יצירת קשר

מאמרים נוספים מהבלוג שלנו

Call Now Button077-3011521
שינוי גודל גופנים
ניגודיות